Ocak düğmesini nasıl sökücem

ozan342

Üye
Arkadaslar ocak cakmagi sürekli çakıyor biraz arastirdim tetik dugmesindeki yemek artiklarini su buharini temizleyin falan yazmışsınız.Ama dugmeyi nasil çıkaracağım kirmak istemiyorum. Internete baktim bulamadim hic yardimci olursaniz sevinirim. Ocak markasi esty

1 ocağı bulunduğu tezgahtan gaz borularını ve elektrik fişini sökerek ayırınız. Bu sizin güvenliğiniz için ve cihaza müdahale edebilmeniz için gereklidir.

2- Düğmeler ustten geçmelidir. Yukarı pozisyone kuvvet uygulayarak yani çekerek çıkartabilirsiniz. ( uzun süre sökülmemesi ve yemek artıkları gibi dış etkenler düğmelerin sıkışmasına neden olmaktadır. Biraz kaba kuvvet işi çözecektir. Uygulanan bir kaç yöntem şudur düğmenin üzerine sıcak su dökmek ikinci bir yöntem benim uyguladığım yöntem ahşap spatula ile düğmenin iki yanından yukarı kaldırtarak uygun kuvveti uygulamanız sökümü kolaylaştırır )

3- cihazın altını çevirip sacı sökeceksiniz.

Sacı söktüğünüzde zaten herşey görünecek. Orada muslukların altında çakmakları ateşlemeye yarayan anahtarları göreceksiniz.

Bu müdahale ile ilgili bir konu paylaşmıştım. Bosch ocak sökümü ile ilgili resimlerim vardı. O konuyu bulursam buraya eklerim. Sizin vaktiniz var ise benim açtığım konulardan BOSCH anahtar kelimesi ile aratabilir konuya ulaşabilirsiniz. Resimli görseller var.

Kolay gelsin.

kimyasal temizleme spreyı var 15 tl cıvarı yağsiz olanından alman lazım duğmede basılan yere sıkarsan yağları çozer duğme eskısı gıbı çalışır

1 ocağı bulunduğu tezgahtan gaz borularını ve elektrik fişini sökerek ayırınız. Bu sizin güvenliğiniz için ve cihaza müdahale edebilmeniz için gereklidir.

2- Düğmeler ustten geçmelidir. Yukarı pozisyone kuvvet uygulayarak yani çekerek çıkartabilirsiniz. ( uzun süre sökülmemesi ve yemek artıkları gibi dış etkenler düğmelerin sıkışmasına neden olmaktadır. Biraz kaba kuvvet işi çözecektir. Uygulanan bir kaç yöntem şudur düğmenin üzerine sıcak su dökmek ikinci bir yöntem benim uyguladığım yöntem ahşap spatula ile düğmenin iki yanından yukarı kaldırtarak uygun kuvveti uygulamanız sökümü kolaylaştırır )

3- cihazın altını çevirip sacı sökeceksiniz.

Sacı söktüğünüzde zaten herşey görünecek. Orada muslukların altında çakmakları ateşlemeye yarayan anahtarları göreceksiniz.

Bu müdahale ile ilgili bir konu paylaşmıştım. Bosch ocak sökümü ile ilgili resimlerim vardı. O konuyu bulursam buraya eklerim. Sizin vaktiniz var ise benim açtığım konulardan BOSCH anahtar kelimesi ile aratabilir konuya ulaşabilirsiniz. Resimli görseller var.

Kolay gelsin.
Hocam öncelikle zaman ayırıp cevap verdiğin için teşekkür ederim.Dediğin şekilde arattım ancak bulamadım senin attığın fotoğrafları.Bir de şöyle bir durum var hocam.Bu bendeki ocak ankastre mi deniyor ne deniyorsa nasıl altını çeviricem anlamadım yani ocağı yerinden çıkarmadan yapamıyor muyum ? Yani sadece düğmeyi çıkarıp orayı temizlesem ve bir yer takıldıysa oturtsam falan olmuyor mu ? Bu forumda başka bi mesajda böyle birşey okumuştum çünkü.

kimyasal temizleme spreyı var 15 tl cıvarı yağsiz olanından alman lazım duğmede basılan yere sıkarsan yağları çozer duğme eskısı gıbı çalışır
Hocam mesajın için sağol.Bizim bu ocağı alırken yanında krem gibi bişi almıştım ama o olur mu acaba? Direk ocak için seti satan arkadaşlardan.Köpük gibi birşey istiyorsan arayıp bir resim atayım ?

philips yağlı kontak siprey daha iyi olur kırmızı kapaklı olan mavi kapaklı yağsız kontak.

Tekrar merhabalar,

Benim ocak set üstü ve lpg li idi. Süt taşması sonucu içine kadar giren sütü temizlemek zorunda kaldım.

Sizinki aynısı olmasa da benzer yapıda olacağını düşünüyorum.

Butonları sökmeniz söktükten sonra altında körük gibi plastik bir malzemeye ulaşacaksınız. Onuda sökerseniz altında ateşleme anahtarlarını görebilirsiniz. Bu anahtar alttaki eklediğim konuyu incelerseniz ortadaki kırmızı bordo renkteki kablolu malzemedir. 4 adettir her göz için bir anahtar bulunur. Tam gaz musluklarının altına denk gelir.

Oraya sayın @tekin126 abimizinde önerdiği gibi yağsız temizleme spreyi ile her gözü temizlemeniz yerinden sökmeden de çözüm olabilir.

Yağsız olmasındaki önerimiz nihayetinde elektrik kontağı olduğu için yağsız olması önerimdir. İçeride oluşacak ark ve toz ileride yanmaya neden olabilir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bosch-lpg-li-ocak.107042/

yağlı,yağsız kontak siprey ikiside yanıcı diye biliyorum bir keresinde planyanın paket şalterine sıkmıştık yağlı philips kotak siprey yanmıştı ama başka zaman yandığını görmedim dahi stajer matkap motorunun fırçalarına çalışırken sıktı yanmadı ocak manyetosuyla yanmaz bence...

Tekrar merhabalar,

Benim ocak set üstü ve lpg li idi. Süt taşması sonucu içine kadar giren sütü temizlemek zorunda kaldım.

Sizinki aynısı olmasa da benzer yapıda olacağını düşünüyorum.

Butonları sökmeniz söktükten sonra altında körük gibi plastik bir malzemeye ulaşacaksınız. Onuda sökerseniz altında ateşleme anahtarlarını görebilirsiniz. Bu anahtar alttaki eklediğim konuyu incelerseniz ortadaki kırmızı bordo renkteki kablolu malzemedir. 4 adettir her göz için bir anahtar bulunur. Tam gaz musluklarının altına denk gelir.

Oraya sayın @tekin126 abimizinde önerdiği gibi yağsız temizleme spreyi ile her gözü temizlemeniz yerinden sökmeden de çözüm olabilir.

Yağsız olmasındaki önerimiz nihayetinde elektrik kontağı olduğu için yağsız olması önerimdir. İçeride oluşacak ark ve toz ileride yanmaya neden olabilir.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bosch-lpg-li-ocak.107042/
Hocam dugmeyi söktüm. Boyle bir sey cikti ama bunu da sokeyim mi soksem tekrar takabilir miyim? Veya buradan bezle falan silsem olur mu?Biraz sıktım sizi ama kusura bakmayin :))

Ekli dosyalar

• 20170206_162138.jpg
    20170206_162138.jpg
    184.3 KB · Görüntüleme: 124
  • 20170206_162127.jpg
    20170206_162127.jpg
    179.6 KB · Görüntüleme: 135
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar