O.G akım trafolarında Ith değeri nasıl hesaplanır?

haan

Üye
Bir mecmuada kısa devre akımın 1 saniyedeki değeri diyor.. sanırım Ith(t) gibi bir fonsiyon bulmam gerek
..burada t=1 için bir akım değeri bulacağım ki..buna uygun akım trafosu seçeceğim..
Dediğim gibi tahmin üzerine yorum yapıyorum..
Bilen varsa yardım edebilirmi..yada bir kaynakça gösterebilirmi..??

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
O.G veya A.G icin hesaplamada bir degisiklik olmamasi lazim...Cunku Ith, sekonderi kisa devre iken 1 sn icerisinde dayanabilecegi termik anma dayanim akiminin effektif degeri olarak tanimlaniyor.
Standartlarda bu deger, In nominal akiminin 100 kati olarak tanimlanmistir...( Ith=100xIn )
Surenin bir saniyeden az veya fazla olmasi durumda : Ith degeri , t suresinin ( sn ) karekokune bolunur:

Ith' = Ith / (karakok t )

Kolay gelsin.

Bir örnek üzerinden gidelim

2000 kva trafo tesisi yapıyorum..Ölçü hücresinde akım trafosunun Ith değerini belirlemem gerekiyor(Proje için ve hücre siparişi için)

ne yapmam gerek...?
bu hattın kısa devre anında çekeceği akımı hesapladığımda dayanımlarıda buna göre hesaplamam gerekmektedir.yani akım tafosu ve diğer sistemlere binecek yükü hesaplamalıyım..
Ith=100 In dediğim yerde (ki bunu standart olarak söyleniyor) nominal akımımın 100 katına 1 sn dayanıyor anlamı çıkacak..
ya hattımın kısa devre gücü yüksekse..bu genel kullanım hiçbir işe yaramayacak..akım trafom patlayacak..
Bunun bir hesabı olmalı..
tahminim şu kısa devre akımını bulup,logaritmik bir oranlama yapıp..(bir katsayı ile çarpıp) bir akım değeri bulmak
sonra ?ıth kurtarıyorsa bu değeri ;onu seçmeliyiz
(çünkü kısa devrenin bir karakterisk eğrisi var hatırladığım)

Sayin haan,
soyle bir sey yapabiliriz...Siz bize, Sonsuz sebeke ile, OG akim trafosu arasinda kalan elektriksel ekipmanlarin empedans degerlerini burda bizimle paylasirsaniz, beraberce hesaplayabiliriz...
Sonsuz sebeke Ssc=500 MVA aliyoruz. Un=34.5 KV sanirim...OG Hattiniz XLPE sanirim, bu kablonun birim kilometre basina resistif ve enduktif direnci lazim, Trafonun %Vk degeri , Pcu bakir kaybi miktari, kesici ile akim tafosu arasindaki mesafeyi de verirseniz bilgiler yeterli olur....Kolay gelsin

sn.hicbirsey
öncelikle ilginize teşekkür ederim

ben değerleri veriyorum
hatbaşı seksiyoneri ile giriş hücrem arası mesafe (kablo mesafesi) =50 mt
36 kv 1*50 XLPE kablo kullanıyorum (20 derecedeki DC direnc:0,387 km/ohm,çalışma indüktansı (3 lü yanyana gidiyor-> 0,484 mH/km),kablo bakır faktörü =662

trafo uk değeri %5,5 ...kesici-akım trafosu mesafe 1 mt kadardır..(Metal mahfazalı modüler hücre kullanacağım için -ölçü hücresi-kesicili çıkış hücresi arası mesafe 1 mt vardır..(tahminim)

Formülleri de paylaşabilirseniz
çok memnun olurum...

kolay gelsin...

Sayin haan,
Is yogunlugumdan firsat bulup hesaplari burda paylasmaya calisacagim...Derli toplu olmasi icin once kagit uzerinde teyid etmek istiyorum..Birazcik zaman alabilir..Bu arada sizden trafonun Pcu bakir kaybi degerini rica edecegim...Hucrelerin metal mahfazali oldugunu da ogrendik...Kolay gelsin

trafo boşta bakır kaybı:3000 w
yükte(75 drecede):21000 w

tşk..

Sayin haan,
Zaman darligi ve paint teki problemim sebebiyle ( resim ekleyemedim bir turlu ) daha kisa bir yontem olan MVA metodundan gidecegim.
3 Faz kisa devre akimi, iki faz-toprak veya faz-toprak kisa devre akimlarindan daha buyuk oldugundan emniyet icin 3 fazli kisa devre akimini hesaplayacagim.
Hesaplamada indirici merkezden, hata noktasina kadar mevcut olan elektriksel ekipmanlarin kisa devre gucleri dikkate alinacaktir.
Hata noktasi olarak, trafodan sonraki ana AG kesicisinin trafo tarafindaki ucu secilmistir.
Ulusal sebekenin kisa devre gucu TEIAS tan alinabilirdi fakat elimizde bu veri olmadigindan, standart kabulleri dikkatte alacagiz.
Stnadartlarda primer gerilimi 20 KV a kadar olan trafolarda Ssc=500 MVA , 32 KV a kadar trafolarda 750 MVA, VE 63 KV a kadar olan trafolarda 1000 MVA alinmaktadir.
Ur=34.5 KV olduguna gore Ssc = 800 MVA alinabilir.
Transformatorun kisa devre gucu :

Str = 100xS / %Vk = 100x2000 / 5.5 = 36.36 MVA

Ariza noktasindaki kisa devre gucu (Sf dersek )sebeke kisa devre gucu trafo kisa devre guclerinin esdeger toplamina esittir.

Sf=(SscxStr)/(Ssc+Str) = (800x36.36)/(800+36.36) = 34.78 MVA eder.

Ariza noktamizdaki kisa devre gucumuz Sf=34.78 MVA olduguna gore, guc formulunden ariza kisa devre akimini hesaplarsak :

Isc=Sf / (1.732xUn) Un=0.4 kV ( Trafo AG cikis nominal gerilimi )

Isc=50.2 kA bulunur.

Tesisinizdeki en buyuk kisa devre akimi budur ( yaklasik)...Mesela AG ana salterinizin kisa devre kesme kapasitesinin en az 65 KA olmasi gerekmektedir...Umarim anlatabilmisimdir...Kolay gelsin

(Daha genis bir zamanda, baska hesap kriterleri ile de, bu sonucu dogrulayabiliriz.Saygilar)

sn.hicbirsey

peki bu bulduğumuz Isc değerini ,direk Ith olarak mı almalıyım..
yada?

böyle olursa Ith=?.In olacaktır..

tşk..

Sayin haan,

Buldugumuz Isc degeri, trafonuzun AG cikisinda olusabilecek maksimum kisa devre akimidir...Bildiginiz gibi OG tarafinda gerilim yuksek, akim dusuktur...Kullanacaginiz OG akim trafosu tahminimce 40/5 A olup
Ith = 100xIn = 100x40 = 4000 A = 4 kA dir.
Dinamik dayanim akimi da, (IEC'ye gore) Idyn=2.5xIth = 10 KA dir. O halde OG akim trafolarinizi dizayn ederken yaklasik veya minimum deger olarak Ith=4 kA degerini alabilrisiniz...Daha buyugunu de secebilirsiniz...Cunku 65 kA e kadar uretim mevcut...
Buldugumuz Isc degeri ise, AG tarafinizdaki maksimum kisa devre akimidir...1.1 katini yani %10 fazlasini almakta fayda vardir...
2000 KVA lik trafonun AG cikis akimi yaklasik 3000 amper oldugundan, AG akim trafonuz 3000/5 tir...
Bu trafoya ait Ith degeri :
Ith=100xIn = 3000x10 = 30 kA bulunmaktadir.1.1 katini alirsak 33 kA cikar..AG tarafindaki kisa devre akimi bir onceki ornekte hesapladigimiz maksimum akimi asla gecmeyecektir..Bu yuzden 33 kA degerini minimum deger,
Isc=50 kA degerini ise maksimum deger olarak kabul edebiliriz....
Ote yandan, ciddi firmalarin hazir OG metal mahfazali hucreleri var...Kataloglari karsilastirip degisik gerilim seviyelerinde hangi ekipmanlari hangi amperajda sectiklerini incelersek, yaklasik bir fikir sahibi de olabilirz..Umarim aciklayici olmustur...Kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri