O G İletken Çeşitleri A G İletken Çeşitleri Nelerdir?

umut_

Üye
arkadaşlar o. g de nasıl iletkenler hangisi hangisinde kullanılır yani swallow raven piegon vs nasıldır aliminyum iletken olarak 3 0 hat nedir 1 0 hat nedir hangisinde hangi og iletkenleri kullanılır a g de nasıl iletkenler kullanılır ayrıntılı bilgi ve dökümanları olan arkadaşların bilgilerini paylaşımlarını bekliyorum

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
merhaba AWG (american wire gauge) american kablo birimidir. Türkiye buz yükü bakımından 5 bölgeye ayrılmıştır enerji nakil hatlarıda kesitlerine göre 5 farklı iletken kullanılır swallow(3/0), raven (1/0), pigeon (3/0), partridye (266,8MCM),hawk (477MCM)
3/0 AWG pigon 85,12 alüminyum 14,18 çelik toplam 99,3mm²
1/0 AWG raven 53,12 alüminyum 8,92 celik toplam 62,44mm²
3 AWG swallow 26,96 alüminyum 4,45 çelik toplam 31,14 mm²
orta ve yüksek gerilimlerde enerji nakil hatlarında (ENH)kullanılan cıplak çelik özlü alüminyum iletkenlerdir 15..750mm² kadar üretimi mevcuttur.

merhaba AWG (american wire gauge) american kablo birimidir. Türkiye buz yükü bakımından 5 bölgeye ayrılmıştır enerji nakil hatlarıda kesitlerine göre 5 farklı iletken kullanılır swallow(3/0), raven (1/0), pigeon (3/0), partridye (266,8MCM),hawk (477MCM)
3/0 AWG pigon 85,12 alüminyum 14,18 çelik toplam 99,3mm²
1/0 AWG raven 53,12 alüminyum 8,92 celik toplam 62,44mm²
3 AWG swallow 26,96 alüminyum 4,45 çelik toplam 31,14 mm²
orta ve yüksek gerilimlerde enerji nakil hatlarında (ENH)kullanılan cıplak çelik özlü alüminyum iletkenlerdir 15..750mm² kadar üretimi mevcuttur.

3 0 hat ana hatta deniliyo diye biliyorum 1 o ı ise köklerden cıkışlarda kullanıldığını biliyorum doğru değilmi arkadaşım eğer değilsede 3 0 hat nedir 1 0 hat nedir farkları nelerdir kullanılan iletken değişirmi o g de en kalın pigon sonra raven ve sonrasında swallow mu

kilic78'in dedikleri doğrudur.
3/0, 1/0, 3AWG, Amerikan Tel Ölçü birimine göre isimlendirmelerdir. Bunların Kanada standardına göre isimlendirilmeleri de kuş isimleri olan pigon (güvercin), rawen (kuzgun) ve swallow (kırlangıç) dur.

3/0 hat dediğiniz hatta, 3/0 iletken tel kullanılmış ise genelde böyle isimlenirilir meslek dilinde. 1/0 hatta aynı şekilde...
3/0 ın ana hatta kullanılış sebebi de akım taşıma kapasitesinin 1/0 ve 3AWG den çok olmasıdır.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bir de iletken kalınlaşıp ağırlaştıkça direğin özellikleri de buna göre değişir tabi.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Aşağıdaki ekte çelik özlü alüminyum iletkenlerin mekaniki ve elektriki özellikleri mevcut:
Ekli dosyayı görüntüle Çelik Özlü Alüminyum İletkenler..pdf

Son düzenleme:
bunlar iyi oldu çünkü coğu ları 3 0 ayrı 1 0 ayrı farklı biliyor

swallow iletkeninin km başına reaktansını nerden bulabilirim bilen var mı acaba

Ekli dosyalar

• YG HAVA HATTI İLETKENLERİ.rar
    13.2 KB · Görüntüleme: 2,070
Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba ben de elektrik teknikeriyim bi resmi dairede. Bizim pompa istasyonu var. Teaşın Şalt sahasında fider çıkışını besleyen 31.5 kv 3/o lık hattın başında 50 MVA trafo var. bizim pompa istasyonunda 10 MVA (10 KV)trafomuz var...

Şimdi öğrenmek istediğim 3/0 lık hat kaç MVA güç çekebilir maximum.
pompalarımız 2.5 MW (10 KV İle çalışıyor)
mevcut 2 pompa var. 4 pompa daha eklenecek. tabi 10 MVA trafo daha eklenecek.
Yani tedaşın bu 3/0 hattıyla ne kadar pompa çalıştırabilirim onu öğrenmek istiyorum. (mevcut 2 pompayı birden çalıştırıyorum yani 5 MW Güç çekiyorum)
Yardımcı olanlara teşekkür ederim.:)

Not: Aynı odada oturduğumuz meslektaşım bazılarıyla işbirliği ederek bu hattın 2. bir pompayı çalıştıramayacağını onun için 40 km den bize ait bir hat çekmemmiz gerektiğini iddia etmişti. tabi bu çekilecek hatta (13.5 milyon TL) ortak olacaktı. (devleti dolandıracaktı yetkili hırsız mühendisle işbirliği halinde çıkar için)Duruma ben el attım. Onun için vereceğiniz teknik bilgiler benim için önemli.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Geri