notebook 1 saatte kaç watt elektrik harcar

kaç gündür kafama takıldı o kadar aramama rağmen her seferinde çok farklı cevaplarla karşılaştım benim istediğim 1 saatte kullandığım notebook kaç tl'lik elektrik harcıyor bana bu konuda yardımcı oabilecek bir varsa çok sevinirim

adaptörün üzerinde yazanları yazıyorum
input(giriş) 100-240v~1.5A 50-60Hz
output(çıkış) 19v 4.74 A

birde bu siteyi buldum araştırırken eşyaların ne kadar elektrik harcadıgını ve ay sonu faturanın ne kadar gelmesi gerektiğini bulan bir site belki lazım olabilir

TARSUS - Fatura Hesaplama

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ekte tablo var ordan bakabilirsin.Tabloda Laptop için 60 W yazmaktadır.

Ekli dosyalar

• safiyattablo.pdf
    527.2 KB · Görüntüleme: 2,088
Her zaman üzerinde veya etiketinde yazandan daha fazla harcarlar...
Bende Asus Laptop var saatte 130wH enerji sarfediyor
10 saatte 1,3 kwH yapar

O da 1,3 x 0,25 = 0,32 TL yapar...

Bilgisayarlarların yaptığı işe bağlı olarak değişir mesela grefiksel işlem yaparsan yani oyun oynarken filan ekran kartının işlemcinin remin harcadığı elektrik artacaktır bunların nekadar elektrik harcadığı üretici firmaya bağlı olarak değişir. adaptörün verdiği max güç 19V x 4.74A = 90.06W saat ve bir saatte watt harcanmaz watt güçtür sorunun karşılığı wattSaat olmalı wH.

Benimki bayağı geç bir cevap olacak ama basitçe 19*4,74= 89,3 W bir sarfiyat vardır. Tabii bu DC olmasına göredir. Her ne kadar bir adaptör DC verse de elektronik cihazların sarfiyatı DC'yi AC'ye çevirme (çok az istisna ile) tarzında olduğu için çekilen enerji de bu AC'ye göre değişir. Yalnız çekilen güç sinyale (ses, görüntü, v.s.) bağlı olarak değiştiği için ancak Fourrier analiziyle gerçekçi bir değerlendirme yapılabilir. Ama her zaman notebookta aynı işi yapmayacağınız için güç değişir. Kısacası bir faz açısı işin içine giriyor.Yani gerçek aktif güç 89,3W'tan daha azdır. Girişte 100-240 V 1,5 A demesine gelince voltaj arttıkça akım düşer yani 100 ve 240 V'a aynı akımın çekilmesi mümkün değildir. 240V'a 1,5 ise 100 V'a daha fazladır ve bunun tersi. Ayrıca 240*1,5 (veya 100*1,5) çarpımına Cos fi de eklenecek. Ama dediğim gibi Cos fi değişkendir. Yalnız şuna dikkatinizi çekeyim. Adaptörün kendisi de güç çektiği (= ısındığı) için giriş gücü çıkış gücünden daha fazladır. Tabii en basiti bir sayaç (Wh) takıp ölçmektir. Wh cinsinden harcamayı bulmak için de bu gücü saat ( 1 saat, 0,5 saat, v.s.) çarpacaksınız.kWh cinsinden bulmak içinse bulduğunuz sonucu 1000'e bölün.

Sarfiyat sizin tamamen bilgisayarla ne yaptığınıza bağlı. Yeni nesil bir notebook işlemcisi çoğunlukla 35 wattır ama bu çekebileceği en yüksek miktardır, çoğunlukla tam yükte bile 25-30 watt dolaylarında gezer. Atıyorum bir HD film açtınız, ekran kartı da bir miktar yüklenecektir bu durumda, ortalama 50 wattlık bir tüketimden söz edebiliriz.

Bir de bataryanın üzerinde olup olmaması durumu var, batarya üzerindeyse zaten bunu şarj ederken adaptör epeyce güç çekiyor ama 90 wattı bulmuyor, tabi batarya üzerindeyken yapılan işlemler ne kadar etkiliyor buna hiç bakmadım.

Kısaca şöyle diyebiliriz, üzerinde batarya olmadan direk adaptöre bağlı varsaydığımızda, harici ekran kartına sahip bir notebook 20-80 watt arası bir tüketime neden olabilir ki 80 watt rakamını ancak oyun oynarken veya hem işlemci hem ekran kartına yüklenen uygulamalar çalıştırırken görürsünüz. Hatta merak ettim şimdi bir oyun açıp sayaçtan bakayım kaç watt çekecek.

Buzdolabı dışında evdeki tüm cihazların fişini çektim ve ölçtüm, buzdolabını da düğmeden kapattım. Notebook takılı değilken sayaç sabit 1 watt gösterdi.

Tam dediğim aralıkta çıktı, boşta bir sefer hariç harici harddisk takılı baktım hep, farklı durumlardaki tüketim şöyle:

Makina 1.5 yıllık Toshiba i3 işlemcili, 1 gb Radeon 5650 harici ekran kartlı.

Makinanın işlemci ve ekran kartına tam yüklenen OCCT programının testinde 83-85 watt civarında, batarya var ya da yok farketmiyor aynı çıktı.
Aynı programda sadece işlemci yüzde 100 yükte 60 watt
Batarya takılı dolarken masaüstünde boşta, ekran açık 67-68 watt

Bataryasız;
Ekran parlaklığı en yüksek, harici harddisk takılı masaüstünde boşta 25 watt
Harddiski çıkarınca 20-21 watt
Divx filmde 29-31 watt
F1 2010 oyununda 60 watt

İnternette gezintiyi ölçemedim çünkü modemi de fişten çektim. :) Ama onda da tahminimce 25-35 arasında seyreder.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri