NI LabVIEW RIO Evaluation Kit (FPGA & Real-time)

etuzuner

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Merhaba değerli üyelerimiz,

http://sine.ni.com/nips/cds/view/p/lang/en/nid/205721 linkinde yer alan ürün FPGA tabanlı Real-time İşletim Sistemi'ne sahip bir ürünle çalışmaya başlamak için çok ideal bir üründür. Detaylarını öğrenmek isteyen olursa lütfen haber versin. Bu ürünle neler yapılabileceğini anlatırım. (Ayrıca http://www.ni.com/tutorial/14118/en/ linkini de incelemenizi öneririm. )

Eğer sahibi değilseniz şiddetle öneririm. Eğer sahibi iseniz de hem NI Alliance Partner olarak hem de uzun zamandır LabVIEW FPGA & Real-time ürünlerini kullanarak çok kapsamlı uygulamalar geliştiren biri olarak her türlü konuda forumumuzun bu bölümünde sizlere yardımcı olurum.

Bilgilnize,

FPGA progamlamak çok zor diye biliyorum Labview in FPGA programlaması hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sn. krall_,

LabVIEW FPGA kullanarak FPGA tabanlı uygulama geliştirme ile LabVIEW kullanarak PC'de arayüz geliştirmek arasında neredeyse hiç fark yoktur. Sadece bazı yapılar (Memory, FIFO, IP Integration Node, vb.) eklenmektedir. Bunların kullanımı kesinlikle eğitimi alınmadan çok zor olur. Ama geri kalanında kullanım çok benzemektedir.

http://www.bo.infn.it/~falchier/teaching/labview_fpga.pdf adresinde kısa bir tanıtım yer almaktadır. Buradan yazılı bir şekilde anlatmak gerçekten pek mümkün değil çünkü çok kapsamlı bir konudur. Eğer ayrıntılı bilgi isterseniz PM olarak size iletişim bilgilerimi gönderebilirim ve telefonda ayrıntılı bir anlatım gerçekleştirebilirim.

İyi çalışmalar,

Emre Hocam öncelikle Merhabalar ;

Böyle bir konu açtığınız içinse ayrıca teşekkür ederim. Elimde myRIO mevcut bir sbRIO gibi değil ama mantık aynı (Candan Caner Öyle söyledi :) ) RIO kartları için 3 farklı labVIEW yazma modu bulunmakta (Resim ekledim) 3.tercih olan myRIO custom FPGA Project dosyası açıp kod yazıp göndermeye çalıştığım zaman bağlantı hatası alıyorum ama başta bağlanırken ise hiçbir sıkıntım yok.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (74).png
    Ekran Görüntüsü (74).png
    216.7 KB · Görüntüleme: 18
FPGA progamlamak çok zor diye biliyorum Labview in FPGA programlaması hakkında bilgi verebilir misiniz?
Aslına bakarsanız zor değil RTL mantığını bir kez kavradımı gerisi geliyor. Ondan sonra da sürekli örnek yapmanız lazım. sbRIO ve myRIO kartlarıda istenirse VHDL veya Verilog ile de programlanabilir.

Emre Hocam öncelikle Merhabalar ;

Böyle bir konu açtığınız içinse ayrıca teşekkür ederim. Elimde myRIO mevcut bir sbRIO gibi değil ama mantık aynı (Candan Caner Öyle söyledi :) ) RIO kartları için 3 farklı labVIEW yazma modu bulunmakta (Resim ekledim) 3.tercih olan myRIO custom FPGA Project dosyası açıp kod yazıp göndermeye çalıştığım zaman bağlantı hatası alıyorum ama başta bağlanırken ise hiçbir sıkıntım yok.

Teşekkürler.

Benzediği doğrudur ancak bildiğim kadarıyla myRIO'da single precision desteği bulunmuyor. Onun haricinde RIO platformundakilere göre input erişimleri de normal olarak bir miktar farklı bir yapıya sahip. Çünkü şahsına münhasır özellikleri olan bir kart. :)

Bu arada nasıl bir hata aldığınızı öğrenebilir miyim? Bir ekran görüntüsü veya hata kodu işe yarayabilir.

İyi çalışmalar,

@etuzuner hocam sırasıyla ne yaptıysam adım adım resmini çektim size resim olarak burada gönderiyorum.
Ekran Görüntüsü (74).png
Ekran Görüntüsü (75).png
Ekran Görüntüsü (76).png
Ekran Görüntüsü (77).png

Xilinx derleyici araçları bildiğim kadarıyla hala Windows 8 ve üstünde çalışmıyor. Local compile server üzerinden hata almanız normaldir. Bu sebeple ya network üzerinde Xilinx Compilation Tools yüklü bir Windows 7 olacak ve "Connect to a network compile server" diyerek ona bağlanacaksınız ya da LabVIEW FPGA Compile Farm Toolkit kullanarak buluttaki NI server ında derleme işlemini gerçekleştireceksiniz.

Ayrıntılı bilgi için; http://digital.ni.com/public.nsf/allkb/8FDE6923DA3C069786257A36005C3EEF

İyi çalışmalar,

Görüşmek üzere,

Hocam Merhabalar;
Geçenlerde bilgisayarıma format attım ve ardından elimde bulunan orjinal öğrenci lisansı olan NI labview for myRIO lisansını kurmak istedim.
Fakat SSD taktından işletim sistemini yeni baştan kurdum ve bütün kurulacak programları D sürücüsüne kurmaya başladım. Hiçbir program hata vermezken LabVIEW hata verdi.
Hatanın Ekran resimleri aşağıda görüldüğü gibidir.

Ekran Görüntüsü (1).png
Ekran Görüntüsü (2).png

Forum istatistikleri

Konular
128,099
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri