nem ve eşanjör

AD_EM

Onursal Üye
Onursal Üye
7200 metreküp, 35 derece %40 nemdeki bir dış havayı, 15 derece %60-70 nem ile içeri üflemek için,

seçilecek serpantinin kalorisi ne olmalıdır?
Belirlenen sıcaklık ve nem değerini sağlamak için serpantin soğuk su giriş ve çıkış sıcaklıkları kaç olmalıdır?
nasıl bir kontrol sistemi olmalı ki, gönderilen havanın nem değeri %60'in altına düşmemeli, %70'in üzerine çıkmamalıdır.?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
7200 metreküp, 35 derece %40 nemdeki bir dış havayı, 15 derece %60-70 nem ile içeri üflemek için,

seçilecek serpantinin kalorisi ne olmalıdır?
Belirlenen sıcaklık ve nem değerini sağlamak için serpantin soğuk su giriş ve çıkış sıcaklıkları kaç olmalıdır?
nasıl bir kontrol sistemi olmalı ki, gönderilen havanın nem değeri %60'in altına düşmemeli, %70'in üzerine çıkmamalıdır.?

15 derece sabit mi + - salınım ne kadar olmalıdır
atıyorum 12 derece ile 19 derece olabilir mi

sabit 15 derece olduğunu düşünelim. Özellikle nem kontrolünün nasıl sağlanacağını öğrenmeye çalışıyorum.

hocam sabit bir sıcaklık olacagından dolayı ultrasonik nemlendirici ile çözülür
hücrenin içersisine yerleştirilerek üfleme esnasında nemlendirme yapar işinizide görür diye düşünüyorum
nemde salınımı 10 yazmışınız sistem rahatlıkla iş görür

35 derecede %40 nem içeren bir havayı soğutarak 15 dereceye getirdiğimizde, içindeki nem oranı otomatik olarak yükselir ve hatta benim belirttiğim değeri de aşarak %90'ları bulur. Burada nemin istenilen değerlerde olmasını sağlayacak olan şey, serpantinin hangi soğuklukta ve güçte olacağıdır. Serpantin yüzeyi çok soğuk olursa fazla nem alırsın ve enerji su üretimine gider. Az olursa da istenilen aralığın dışına çıkar.

Siz ultrasonik nemlendirici önermişsiniz. Benim soruma göre psikrometrik diyagrama bakıldığıda, benim havaya nem katmam değil havadan nem almam gerekiyor.

Tahmin ediyorum ki % değerlerine bakarak nem cihazı önerdiğiniz. Sadece nem oranı nemlendirme yapıp yapmayacağınıza karar vermede kriter değildir.

hocam 15 derecelerde soguk suyun ortalama giriş sıcaklıgı +4 +5 olması gibi bir durum oluyor oda havanın geçiş anında nemini otomatik olaral alacagını düşünüyorum
15 derece sabit bir sıcaklık oldugundan dolayı ısıtmada işin içine giriyor
sanki neme ihtiyaç duyulur gibi geliyor bana ne dersiniz

Öyle uygun güçte serpantin seçilmeli ve serpantin giriş ve çıkış suyu sıcaklığı, öyle ayarlanmalıdır ve kontrol edilmelidir ki, nemlendirmeye ihtiyaç duymadan 35 derece %40 nemli olarak santrale giren hava 15 derece %60-70 nem ile çıkış yapabilsin.

Bu konuda sayın @milanos, @serkan_48 gibi iklimlendirme konusuyla ilgilenen diğer arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Öyle uygun güçte serpantin seçilmeli ve serpantin giriş ve çıkış suyu sıcaklığı, öyle ayarlanmalıdır ve kontrol edilmelidir ki, nemlendirmeye ihtiyaç duymadan 35 derece %40 nemli olarak santrale giren hava 15 derece %60-70 nem ile çıkış yapabilsin.

Bu konuda sayın @milanos, @serkan_48 gibi iklimlendirme konusuyla ilgilenen diğer arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
Sayın hemmuhhemtek:

Seyahatteydim kusura bakmayın mesajınızı yeni gördüm:

Öncelikle şunu belirtmek isterim

ulaşmaya çalıştığınız sonuca verdiğiniz kriterler ile cevap vermek hayli güç !

tecrübelerime göre verdiğiniz kriterlerdeki cihazın çalışma koşulları:

Bölge:Marmara bölgesi.

Bahsedilen iç mekan:1000 & 1100 M3

Bahsedilen mekan: Kuvvetle muhtemel tekstil & iplik vs Laboratuarı

Siz işi yapan taraf iseniz:

Böyle bir işin nasıl yapılacağını buralardan aldığınız bilgiler ile imal etmeniz sizin ve müşteriniz açısından son derece yanlış bir yöntem.

Siz işi yaptıran taraf iseniz:

Konun uzmanı firmaları tesisinize davet edin ve sizin burada bahsetmediğiniz ve yapılacak hesaplamalarda önemli diğer mühendislik bilgilerini alsınlar ve size gerek fiyat gerekse cihazın teknik bilgilerini içeren detaylı teklif sunsunlar diye düşünüyorum.

Yukarıdaki tahminimde yanılmıyor isem ve burası bir laboratuar ise hadiseyi klasik XXXX marka hassas klima çözebilir denilebilir ama laboratuar da yaptığınız işin hassasiyeti açısından sistemin 4 mevsim içerisinde ısıtma ve soğutma yaparken farklı istekler ortaya çıkacaktır.

Örnek:temmuz ayında dış sıcaklık + 32C ve nem % 45 iç sıcaklığınız 15C iç mekan nemi % 65 iken

Yağan yağmur veya dış havadaki ani nem yükselmesinde

İç mekanda soğutmaya ihtiyacınız yok iken iç mekandaki yüksek nem in alınması vs gibi sorunlar ile karşılaşırsınız.

Dolayısı ile kesin bir lisan ile şu söylenebilir istediğiniz bilgi bir merak veya ders konusu değilde gerçek bir proje ise

Soğutma ısıtma akıllı ve doğru senaryo ile kumanda edilen bir otomasyona bağlanmasını öneriyorum

Otomasyonun yaptığı sıcaklık ve nem grafiklerini kontrol etme kaydetme çıktı alma vs gibi özelliklere sahip olması tercihleriniz arasında olsun.

Böyle bir cihazın çalışma prensibi vs hakkında buradan bilgi vermeyi doğru bulmuyorum

Zira bu işi yapan profesyonel usta ve mühendislerimize haksızlık olur düşüncesindeyim.

Firmalardan aldığınız teklifleri (firmaların ismi ve rakamlar tarafınızda saklı kalmak şartı ile)göndermeniz durumunda hangi teklifin sistem kurulum enerji tasarrufu verimlilik işletme vs açılarından daha uygun olduğu hakkında size yardımcı olmaya çalışırım.

Bu bilgiler bir ders konusu ise:

Soğutma ihtiyacınız:31 Kw

Isıtma ihtiyacınız:(Marmara bölgesi ise) 12 Kw

Nemledirme cihazı: 10 Litre/Saat fazla gelir

Yardımcı olabildiğim ümidi ile…..

ek bilgi:
yukarıdaki kapasiteler:
Evaparasonyon sıcaklığı:Giriş 4 C Çıkış 8C
SICAK SU: Giriş 90C Çıkış 70 C
olarak baz alınarak çıkan sonuç:;)

hocam 15 derecelerde soguk suyun ortalama giriş sıcaklıgı +4 +5 olması gibi bir durum oluyor oda havanın geçiş anında nemini otomatik olaral alacagını düşünüyorum
15 derece sabit bir sıcaklık oldugundan dolayı ısıtmada işin içine giriyor
sanki neme ihtiyaç duyulur gibi geliyor bana ne dersiniz
Allah yazdıysa ne desin :D
öğrenmeye çalışıyor

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular