Neden iki fazın yerini değiştirince dönüş yönü değişiyor

etkga

Üye
Arkadaşlar merhaba uygulamalarda hep yaptığımız birşey ama sebebini bilmiyorum asenkron motor dönüş yönünü fazlardan ikisini değiştirince değiştirebiliyoruz fakat bu nasıl oluyor izahı ispatı nedir açıklayabilir misiniz. Rotor stator manyetik alan ve faz farklarıyla ilgisi var fakat olayı tam çözemedim

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
peki bunu şekil üzerinde gösterebilir misiniz

verdiğiniz linkte yazanlar zaten söylenen şey
''3.4.2. Dönüş Yönünü Değiştirmek İçin
Motor dönüş yönünü değiştirmek için motora gelen herhangi iki fazın yerini değiştirmek yeterlidir.''
herhangi bir izah yok

En basit anlatımla fazlar arası faz farkından dolayı 2 faz pozitif bölgede iken 1 faz devamlı negatiftedir.
Benzetme olarak 2 faza artı diğer kalan faza eksi dersen (aynı dc deki gibi düşün)artı ile eksinin yerini değiştirirsen döner alanın yönü değişeceği için motor ters döner.

Fazlar arası 120 derece faz farkı vardır. Bir faz bobin sargılarını keserken diğeri 120 derece sonra keser ve buda döner biralanın oluşmasını sağlar. Faz sırası değiştirince daha önceki sıraya göre yön değiştirmiş olur. Benim açıklamam budur....

Burada önemli olan hangi fazdan sonra hangi fazın pozitif alternansa çıktığıdır. Sinüs dalga grafiğine bakarsak, R fazından sonra S fazı ardından ise T fazı pozitif alternansa çıkar ve dönüş yönü buna bağlı olarak değişir.

Ekli dosyalar

• yon.png
    yon.png
    12 KB · Görüntüleme: 110
efendim herkese çok teşekkür ederim güzel cevaplarınız ilginiz için

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn