Daha önce Beckhoff'u duydunuz mu?

• Reklamlarını görüyorum.

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    20
  • Anket kapatılmış .
beckhoff'a yaklasık 1 yıldır giris yaptım ibora kardesımızınde dedıgı gıbı I/O termınallerınde bı zıt emk veya parazitle karsılasmadım tum uygulamalarım basarılı ve teknık destek konusunda bence turkıyede falıyet gösteren en special marka sadece hmı ile görsel tasarımlarının senbol gibi resim kütüphanelerinin üzerinde birazdaha calısılması gerekli bunun dısında gayet basarılı bi main tasarımına sahip ve cok kükük cpu larla bile sorunsuz uygulamalar gerceklestırebiliyoruz.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Beckhoff la bir kaç ay önce tanıştım.Daha önceden çok dumuştım ama inceleme ve üzerinde çalışma imkanım olmamıştı.

Özellikle gömülü sistemlerde tecrübesi olan insanların Beckhoff a kısa sürede uyum sağlayacağını düşünüyorum.Çünkü ST dili görsel olarak C yi andıran bir dil.En azından FBD ve ya Ladder gibi değil.

Yaptığım uygulamalar daha çok 1 eksen servo kontrol üzerine oldu.Servo kontrolün bu kadar basit olduğu ikinci bir marka yoktur diyebilirim.Özellikle Siemens ile kıyaslarsak gerçekten çok kolay ve pratik şekilde servo kontrol yapabiliyorsunuz.

HMı projesinin upload edilebilmesi de gerçekten çok önemli bir durum.Offline projeye bağlı kalmadan tüm yazılımı upload edip kullanma imkanı sunuyor.

Yukarıda bahsettiğim artı yönlere rağmen eksi yönleri de mevcut.Mesela bir kaç kez başıma gelen bir durum var.PLC de offline olup hiç bir değişiklik yapmadan tekrar online olduğumda , proje değişti yükleyeyim mi diye soruyor.Bu durum da insanı kuşkuya sürüklüyor.

Arayüzün ( Twincat ) daha basit olması gerekiyor diye düşünüyorum.Input outputları linkleme gibi bir olay var.Bunun yerine Tia Portal da olduğu gibi bir PLC tag sayfası olsa ve oradan tagları girdiğimizde adresleri atayabilsek daha iyi olacak bence.Hem karmaşayı da engellemiş olacağız diye düşünüyorum.

Onun dışında HMI tarafında da iyileştirme yapılabilir diye düşünüyorum.Özellikle arayüz anlamında.Tag ları atarken ve ya simülasyon eklerken ve ya alarm mesajı yazdırırken daha basit ve pratik bir çözüm geliştirlebilir.

Ben Twincat 2 kullanıyorum.Belki Twincat 3 de bu bahsettiğim konular üzerinde geliştirme yapılmıştır .Ancak yapılmadıysa Twincat 4 te yapılması gerçekten çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

as.yıldırım değerli yorumların için teşekkür ederim.TwinCAT-2 codesys arayüzü olduğu için codesys arayüzünü kullanan firmalarla benzer bir yapıda. Ancak TwinCAT-3'de durum farklı.Visual studio arayüzünde geliyor. PC'de visual studio var ise direkt entegre olarak geliyor.Yok ise TC-3'ü kurduğunda visual studio shell(kabuk) ile geliyor.Daha user friendly bir arayüz bence.
TC2 ile hali hazırda uygulamalar yapıyorsanız, youtube eğitim videolarıyla destekleyerek TC3 e geçiş yapabilirsiniz.Youtube linki aşağıdadır.
https://www.youtube.com/BeckhoffTürkiyeEğitim

Özellikle IoT scope uygulamasını denemeni tavsiye ederim (16.video)

Daha sonra TC3 ile ilgili de bir değerlendirme yapabilirsen çok memnun olurum.

Takıldığınız bir nokta ya da döküman ihtiyacınız olursa benimle forumdan ya da Beckhoff İstanbul ofisi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İsmail bey merhabalar. Firmamızda siemens ve delta kullanıyoruz ama beckhoff çok hoşuma gidiyor eğitimlerinize 2 gün katılma şansım oldu gerçekten etkileyiciydi ama codesysy bana biraz uzak ama öğrenmeyi çok istiyorum bu nedenle bana ufak bir plc lazım olacak buna ileride hmi inverter servo gibi elemanlar ekleyeceğim buna göre nerden başlamalıyım hangi plc modelini seçmeliyim önerileriniz nelerdir .

as.yıldırım değerli yorumların için teşekkür ederim.TwinCAT-2 codesys arayüzü olduğu için codesys arayüzünü kullanan firmalarla benzer bir yapıda. Ancak TwinCAT-3'de durum farklı.Visual studio arayüzünde geliyor. PC'de visual studio var ise direkt entegre olarak geliyor.Yok ise TC-3'ü kurduğunda visual studio shell(kabuk) ile geliyor.Daha user friendly bir arayüz bence.
TC2 ile hali hazırda uygulamalar yapıyorsanız, youtube eğitim videolarıyla destekleyerek TC3 e geçiş yapabilirsiniz.Youtube linki aşağıdadır.
https://www.youtube.com/BeckhoffTürkiyeEğitim

Özellikle IoT scope uygulamasını denemeni tavsiye ederim (16.video)

Daha sonra TC3 ile ilgili de bir değerlendirme yapabilirsen çok memnun olurum.

Takıldığınız bir nokta ya da döküman ihtiyacınız olursa benimle forumdan ya da Beckhoff İstanbul ofisi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

İsmail Bey merhaba,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

En kısa zamanda TC3 ü inceleyeceğim ve yaptığım gözlemlerle alakalı forumda bilgi vereceğim.

Saygılarımla,

merhaba,

aynı PC üzerinde TC2 ve TC3 ü kurabiliyor muyuz ?

Ben birini kurduğumda diğeri siliniyor ? Bunun bir yöntemi var mıdır ve nasıl yapılabilir ?

merhaba,

aynı PC üzerinde TC2 ve TC3 ü kurabiliyor muyuz ?

Ben birini kurduğumda diğeri siliniyor ? Bunun bir yöntemi var mıdır ve nasıl yapılabilir ?

Kurabilirsiniz fakat Twincat>TcSwitchRuntime çalıştırmanız gerek.Swtich ederek ikisi arasında geçiş yapabilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri