Nasıl olacak

aliozkul86

Üye
Merhaba arkadaşlar. İçinden çıkamadığım bir konu nedeniyle bu foruma üye oldum. Yardıma ihtiyacım var.
Bulunduğum kırsal bölgede elektrik çi daha doğrusu işinin ehli birisi yok.
Oturduğum binadaki ana elektrik panosunda nötr hatta elektrik girmesi nedeniyle termosifonum yandı. Bu termosifona 3x2.5 luk damarlı kablo ve 32amperlik sigorta çalıştırıyordu. Bu elektrik prizden fişli
kabloyla çekilmişti.32amperlik sigorta neden atmadı. 32 lik sigorta var çünki aynı gelen kabloyla çamaşır makinesi de çalışıyor.
Şimdi oturduğum yerdeki elektrikçiye bu kablolamayı yeniden buattan elektrik alarak yaptırmak istedim. İşi bilmediğinden prizi iptal edip ek yaparak kabloyu döşeyelim dedi bana bende kabul etmedim.
Sorum şu, prizi iptal edip bu sefer 3x2.5 luk antigron kabloyla kabloyu döşeyip elektriği getirirsem kaçlık sigorta takmalıyız, b tipi mi yoksa c tipi mi sigorta takmalıyız. Bu kabloyla hem termosifon hemde çamaşır makinesi çalışırsa sigorta nasıl olmalı.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba arkadaşlar. İçinden çıkamadığım bir konu nedeniyle bu foruma üye oldum. Yardıma ihtiyacım var.
Bulunduğum kırsal bölgede elektrik çi daha doğrusu işinin ehli birisi yok.
Oturduğum binadaki ana elektrik panosunda nötr hatta elektrik girmesi nedeniyle termosifonum yandı. Bu termosifona 3x2.5 luk damarlı kablo ve 32amperlik sigorta çalıştırıyordu. Bu elektrik prizden fişli
kabloyla çekilmişti.32amperlik sigorta neden atmadı. 32 lik sigorta var çünki aynı gelen kabloyla çamaşır makinesi de çalışıyor.
Şimdi oturduğum yerdeki elektrikçiye bu kablolamayı yeniden buattan elektrik alarak yaptırmak istedim. İşi bilmediğinden prizi iptal edip ek yaparak kabloyu döşeyelim dedi bana bende kabul etmedim.
Sorum şu, prizi iptal edip bu sefer 3x2.5 luk antigron kabloyla kabloyu döşeyip elektriği getirirsem kaçlık sigorta takmalıyız, b tipi mi yoksa c tipi mi sigorta takmalıyız. Bu kabloyla hem termosifon hemde çamaşır makinesi çalışırsa sigorta nasıl olmalı.
2.5 kablo iki cihazinizda ayni anda calisirsa zayif kalir garanti olsun istiyosaniz 3x4 luk takin sorun olmaz sigorta gucu 32 amp gecikmesiz takin

Oturduğum binadaki ana elektrik panosunda nötr hatta elektrik girmesi nedeniyle termosifonum yandı.

Yazınızdan sadece ilgili alanı alıntılayarak soruya cevap vereyim.

Nötr hatta elektrik girmesi iki türlü olur.

birincisi elektrik dağıtım şebekesinden nötr hattına yanlışlıkla yada hat kopması v.s. ile faz verilirse olabilir bu gibi durumda sigorta atması pek beklenmez. Genelde ev içerisinde kullanılan sigortalar tam limitte seçilmediği için kolaylıkla atmaz. Bu gibi bir durum için voltaj koruması ( varistör gibi ) olmadıkça sigorta atması yaşanmaz.

İkincisi bina nötr hattı bir noktada gevşeklik yada kopma yaşanırsa trifaze sistemlerde nötr hattında faz görülür. Buda ev cihazları için tehlikeli bir durumdur.

Koruyucu önlemler almanın faydası var. ama voltaj yükselmesine ne gibi önlemler olur tartışılır.

Yazınızdan sadece ilgili alanı alıntılayarak soruya cevap vereyim.

Nötr hatta elektrik girmesi iki türlü olur.

birincisi elektrik dağıtım şebekesinden nötr hattına yanlışlıkla yada hat kopması v.s. ile faz verilirse olabilir bu gibi durumda sigorta atması pek beklenmez. Genelde ev içerisinde kullanılan sigortalar tam limitte seçilmediği için kolaylıkla atmaz. Bu gibi bir durum için voltaj koruması ( varistör gibi ) olmadıkça sigorta atması yaşanmaz.

İkincisi bina nötr hattı bir noktada gevşeklik yada kopma yaşanırsa trifaze sistemlerde nötr hattında faz görülür. Buda ev cihazları için tehlikeli bir durumdur.

Koruyucu önlemler almanın faydası var. ama voltaj yükselmesine ne gibi önlemler olur tartışılır.
Evet bahsettiğiniz şekilde oldu yani nötr hatta gevşeklik sonucu nötr hatta elekyrik girdi. İnanın evimdeki ampuller korku filmlerindeki gibi azalıp çoğalıyordu. Bazende güneş gibi parlak yanıyordu. Zaten bu olay sonucu 6 adet ampulümde yandı.
Termosifonumu tamir ettirdim. 4 gün servis bekledikten sonra. Ana kartı yanmış. Bu servisçilerede gösterdim elektrik bağlantısını, onlarda prizden elektrik almayı onaylıyor, bu insanlar nerede eğitim alıp bu işi yapıyorlar,bir türlü anlayamıyorum.

Geçmiş olsun,

Peki bu nötr gevşekliği problemi çözüldü mü?

Bu tür yüksek güç çeken cihazlar ayrı bir bireysel linye ile beslenmesi ve kendisine ait ayrı bir sigortaya bağlanması ve bu sigortanın cihaz gücüne göre seçilmesi gereklidir.

Kolay gelsin.

Evet dediğiniz gibi yeni hat çekilmesi lazım, ama burdaki ustalar işin kolayına kaçıyor ve prizden hat alıyorlar. Pano daki nötr gevşekliği sorunu çözüldü.

eviniz yanar mazallah sigorta kutusu ıle termosıfon cokmu uzak araları ordan dırek kablo ceksenız olmazmı

Eğer termisofon dan kastınız kazanlı su ısıtıcısı ise 16A B tipi sigorta işinizi görür ve o cihazı priz hattından beslemnizde sorun yok ama Termisifon diye ihlas veya arzum gibi su deposu olmayan küçük ani su ısıtıcısı ise bu cihazlar 28 A çeker ve kesinlikle sigorta kutusundan direk hat çekilmelidir ve 32A sigorta takılmalıdır.Siz hem çaşır makinesini hemde termisifonu aynı hattan besliyormuşsunuz bunu da yapmayın.2,5 Kablonun çalışma amperi 18A dir maksimum 24A çeker ki bence 24A uzun süre çekilmmeli 2,5 luk kablodan eğer çekilecek amper 20A den yüksekse en az 4 lük kablo kullanılmalı.Ama burada şöyle bir sıkıntı oluşur!Çamaşır makineniz misal diyorum 14A çekiyor termisifonuz da 12A çeksin.32A lik sigorta her iki cihaz aynı anda devredeyken bir cihazda problem olduğunda atar ama cihazlardan biri devrede değilse 32A sigorta tek cihaz için yüksek kalacak ve koruma yapmayacktır.Benim size tavsiyem hazır bulunan prize çamaşır makinenizi bağlayın ve termisifonunuz kazanlı tip olan su ısıtıcısı ise sigorta kutusundan 3*2,5 antigron çekerek 16A B tipi sigorta bağlayarak cihazınızı kullanın eğer ani su ısıtıcısı ise 3*4 lük kablo çekip 32A B tipi sigorta takarak kullanın ancak sigortanız mutlaka kaliteli marka olsun piyasada satılan ucuz çin malı sigorta olmasın.

Sayın c.berkan
Bir kaç gündür araştırmalarım ve kendi muhakeme ile kafamda oluşan fikirin aynısını siz bana anlattınız, çok teşekkür ederim. Evet termosifonum kazanlı ve kitapçığında tavsiye edilen sigorta değeri de 16A, Dediğiniz gibi daire sigorta kutusundan 3x2.5 luk antigron kablo ve 16a b tipi sigorta ile hat çekeren cihazı çalıştıracağım. Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

senin durumun şofben için ayrı linye ( sigorta ) demek... tembelliğinden prize takmış ise o arızadan sorumludur... eski çalıştığım yerde yeni linye çekiliyordu... şofben elektrikle çalışınca daha fazla özen istiyor... su ve elektrik beraberken daha tehlikeli oluyor...

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri