Nasıl Bir Işık Önerirsiniz ?

edison3838

Üye
Merhaba arkadaşlar oturma odasında odanın tam ortasında tavanda 3 adet tasarruflu ampul vardı.Aşağıda fotoğrafda görünüyor.Ben bunların yerine 10 watt lık spot led taktım.Toplamda 30 watt oldu fakat ışık yetersiz geldi.Buraya nasıl bir armatür tavsiye edersiniz? Bu arada oda 20 metre kare
10867221_347645365442101_866222340_n.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
daha yüksek watt lı spot led den başka bir aydınlatma oraya uyacağını sanmıyorum

Hocam led ne takarsam takayım oraya led spotlarda açı problemi oluyor kenarlar karanlık kalıyor başka bir armatür tarzı yokum acaba

Aynen dar açı sebebiyle tam etrafı aydınlatamaz, eski ampul tipli led ampuller var içerde kalmamk şartıyla değiştirmeni tavsiye ederim.

gizli tip duylar.
bunlara led olmaz. cunku ledler zaten kenarlari sinirli bir de bu sekilde duvara gizleyince cok bir aydinlanma olmaz. ancak yuvarlark tipleri belki ise yararlar.
bence orjinalinde ne varsa onu takin:)
ayrica bu tip armaturler bir yere toplu yapilmaz. etrafa daginik yapmaniz daha cok ise yarardi.

Hocam ben yapmadım bunları binanın orjinalinde böyleydi ne akla hizmet böyle yaptılarsa anlayamadım zaten

Merhaba arkadaşlar oturma odasında odanın tam ortasında tavanda 3 adet tasarruflu ampul vardı.Aşağıda fotoğrafda görünüyor.Ben bunların yerine 10 watt lık spot led taktım.Toplamda 30 watt oldu fakat ışık yetersiz geldi.Buraya nasıl bir armatür tavsiye edersiniz? Bu arada oda 20 metre kare
Ekli dosyayı görüntüle 22720

Merhaba.bakın bu 20 m2 odaya toplamda 30 watt.lık tasarruf ampülü çok az olmuştur gerçekten de.Teyzemlerin de aşağı yukarı bu boyutta, yani 5*4 boyutlu 20 m2'ik bir misafir odaları var,burada sizin sözünü ettiğiniz 10 watt.lık tasarruflu ampüller kartonpiyerler içinde 2*6=12 adet ve 2 adet seçici anahtarla 3* 20 watt.lık diğer seçenekle 60 watt. (Toplamda) ve 120 watt. (iki anahtar tam açıkken toplamda) verdiği ışıkla,ayrı bir seçenek olarak da aydınlanıyor.Ortadan avize konması için düşünülen yere kanca koyarak 6'lı bir avize koymuştum ben,teyzemlerin İstanbul'daki evine,ilk taşındıklarında.Diğer seçmeli anahtardan kumanda alan diğer 3 tasarruflu lamba da 20 watt.'lık ve diğer 2 lamba 2*20 watt.lıktı.Ancak yalnızca ikisinin (Yani 2*20 watt'ın) yanması bu odayı tam olarak aydınlatamıyor,ışık şiddeti çok da yetersiz kalıyordu açıkçası.

Yani çok yeterli olabilecek bir aydınlanma ancak 3*20 watt (Birisi de turuncudur,karışık ve göz için daha sağlıklı olsun diye seçildi) ancak lümen bazında gazete,dergi okunabilecek veya tv seyredilecek,laptopa göz yorulmadan da bakılacak seviyede ışık veriyor.(Veya diğer seçenek olan 12*10 =120 watt olan,yani sizin 3'lü tasarruftaki lambaların tümü 12'si de tam yanarak.Ama bu yanma yanlardan açıyla verildiği için aydınlanma düşüyor,12 adedi yanarsa kafi geliyor,6'sı yanarsa ise yine çok da loş kalıyor salon.)

İç mimarinin (Dekorasyonla birlikte olan) bu aydınlatma konusunda bir hata yapılmıştır sizin de belirttiğiniz üzere,3 adet spot tür lamba (E27 duylu) mutlaka odanın dış kenarlarındaki (perdelere yakın olarak) kartonpiyerler içinde de oyuk olarak yapılmalıydı,böyle odanın tam ortasına da,sadece 3 adet şeklinde hiç değil yani.Ama düzeltilebilir bir hatadır bu durum tabiki.Ortadaki spotlar tam iptal edilip alçı ile içleri tam kapatılır,tam ortadan kanca avize için gerekli kablo buradan tam çıkarılıp verilerek konulur,oraya 6 lambalı veya en az 3 lambalı bir avize asılıp da konulur.Tasarruflu ampülleri ancak 3*20 watt.'lık. olarak seçilirse bu odanız yeterli aydınlatmaya kesin kavuşacaktır.

Ama bir şartla ki duvar çok koyu renklerde de seçilmemiş olma şartı ile.Örneğin teyzemlerin bu evindeki duvarlar ilk boyandığında buz beyazı idi,şimdi ise hafifçe de kirlenerek çok açık kreme doğru da dönmüştür.Yani bu tür açık renkler duvar boyası için özel seçildiyse eğer,mutlaka 3*20 watt'lık tasarruf ampülü, bu 20 m2 oda için çok yeterlidir kararını çok kolay olarak koyabiliyorum,sizin bu yeterli ışık şiddeti ile rahat bir kullanımınız için de.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
Cok güzel bir yazi yazmissiniz hocam emeginize saglik en iyisi dediginiz gibi alciyi kapatip avize takmak

Merhaba.bakın bu 20 m2 odaya toplamda 30 watt.lık tasarruf ampülü çok az olmuştur gerçekten de.Bizim de aşağı yukarı bu boyutta, yani 5*4 boyutlu 20 m2'ik bir misafir odamız var,burada sizin sözünü ettiğiniz 10 watt.lık tasarruflu ampüller kartonpiyerler içinde 2*6=12 adet ve 2 adet seçici anahtarla 3* 20 watt.lık diğer seçenekle 60 watt. (Toplamda) ve 120 watt. (iki anahtar tam açıkken toplamda) verdiği ışıkla,ayrı bir seçenek olarak da aydınlanıyor.Ortadan avize konması için düşünülen yere kanca koyarak 6'lı bir avize koydum ilk taşındığımızda ben.Diğer seçmeli anahtardan kumanda alan diğer 3 tasarruflu lamba da 20 watt.'lık ve diğer 2 lamba 2*20 watt.lık.Ancak yalnızca ikisinin (Yani 2*20 watt'ın) yanması bu odayı tam olarak aydınlatamıyor,ışık şiddeti çok yetersiz kalıyor açıkçası.

Yani çok yeterli olabilecek bir aydınlanma ancak 3*20 watt (Birisi de turuncudur,karışık ve göz için daha sağlıklı olsun diye seçildi) ancak lümen bazında gazete,dergi okunabilecek veya tv seyredilecek,laptopa göz yorulmadan da bakılacak seviyede ışık veriyor.(Veya diğer seçenek olan 12*10 =120 watt olan,yani sizin 3'lü tasarruftaki lambaların tümü 12'si de tam yanarak.Ama bu yanma yanlardan açıyla verildiği için aydınlanma düşüyor,12 adedi yanarsa kafi geliyor,6'sı yanarsa ise yine çok da loş kalıyor salon.)

İç mimarinin (Dekorasyonla birlikte olan) bu aydınlatma konusunda bir hata yapılmıştır sizin de belirttiğiniz üzere,3 adet spot tür lamba (E27 duylu) mutlaka odanın dış kenarlarındaki (perdelere yakın olarak) kartonpiyerler içinde de oyuk olarak yapılmalıydı,böyle odanın tam ortasına da,sadece 3 adet şeklinde hiç değil yani.Ama düzeltilebilir bir hatadır bu durum tabiki.Ortadaki spotlar tam iptal edilip alçı ile içleri tam kapatılır,tam ortadan kanca avize için gerekli kablo buradan tam çıkarılıp verilerek konulur,oraya 6 lambalı veya en az 3 lambalı bir avize asılıp da konulur.Tasarruflu ampüller ancak 3*20 watt. seçilirse odanız yeterli aydınlatmaya da kesin kavuşacaktır.

Ama bir şartla ki duvar çok koyu renklerde de seçilmemiş olma şartı ile.Örneğin bizim duvarlar ilk boyandığında buz beyazı idi,şimdi ise hafifçe de kirlenerek çok açık kreme doğru döndü.Yani bu tür açık renkler duvar boyası için özel seçildiyse eğer,mutlaka 3*20 watt'lık tasarruf ampülü, bu 20 m2 oda için çok yeterlidir hükmünü de çok emin olarak koyabiliyorum,sizin bu yeterli ışık şiddeti ile rahat bir kullanımınız için de.Kolay gelsin.Saygılarımla.
Peki alciyla nasil kapatabilirim acaba buralari

Merhaba.Bakın,çok zor değildir bu işlem.Spotlar konulsun diye zaten bir kartonpiyer sisteminin (Alçıpanın) küçüğü sizde zaten oluşturulmuştur.Spotlar takılı iken belirli bir sete kadar,esnek olan tutunma yayları yardımıyla yaylanarak yaslanıyor ve belirli bir et kalınlığındalar bunlar.Siz arka kısımdan daire şeklindeki bu boşlukları tam kapatacak şekilde,çok sert kartondan kare şeklinde parçalar kesip,bu setin tam gerisinden (elektrik çıkışını da tam olarak ortaya verdiğinizde) yapıştırın.Set farkı kadar bir yeri sıfıra sıfır alçı ile veya beyaz çimento ile tam düzelyerek de kapatırsanız,sanki düz ve hiç delinmemiş bir yüzey tavanı gibi yine göze hoş görünecektir.

Benim ayrıca apartman dairesinde,diğer komşulardan ters teperek gelen dumanı,yani sakıncalı olan bazı baca deliklerini,tam duman sızdırmazlığıyla iptal ederek kapatmaya çalışırken uyguladığım basit ve çok fazla da malzeme (Alçı veya beyaz çimento) gerektirmeyen,çok da pratik sayılabilen bir yöntemdir.Bunu uygulamanızı tavsiye edebilirim size.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri