Nötr - Toprak Kaçak Akım Rölesi Problemi

jengeese

Üye
Arkadaşlar,

Daha önce de bununla ilgili farklı bir sorum olmuştu ancak cevabını aldım şimdi ise şunu sormak istiyorum: Kaçak akım koruma rölesi nötr ve toprak arası gerilim farkı olduğu için atıyor. Yeni toprak hattı çekildi toprakta sorun yok. Bir dış firma şu yorumu yapmış. Eğer sizin toprak hattınız yeni çekildi ise nötr hattının kaçak akım rölesinden çıkan tarafında bir şase durumu vardır. Yani diyorlar ki benim röleyi bağlamak istediğim noktadan sonra (asansör sensörleri ve lamba gibi o panodan nötr alan yerlerdeki hat üzerinde bir şase vardır. Bu konu hakkındaki yorumunuz nedir? kaçak akım koruma rölesi (300 mA ve 30 mA ikisi de atıyor) sadece çıkış tarafındaki akımı mı algılar? Yoksa nötr'ün gelişinde de bir akım olsa bu da onu etkiler mi ki bence etkilemesi gerekli aynı kablodan gidiyor sonuçta.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Nötr ile toprak arasında şase var mı diye kontrol ettin mi? Bence nötr bir yerde toprağa temas ediyor o yüzden atıyor.

onu kontrol etmemiz gerektiğini söylediler zaten ama nötrün sadece KAR'den sonraki kısmını kontrol etmemiz yeterli olur mu? ya nötr'ün gelişinde bir şase varsa? o da bu duruma neden olmaz mı?

onu kontrol etmemiz gerektiğini söylediler zaten ama nötrün sadece kar'den sonraki kısmını kontrol etmemiz yeterli olur mu? Ya nötr'ün gelişinde bir şase varsa? O da bu duruma neden olmaz mı?

kar kendinden önceki elektirik siteminden etki,lenmez. Kardan sonraki sisteme bakacaksınız

bu sadece nört toprağa temesı ile olmaz mantık su nötr ile fazı su olarak düşünün ikisininde aynı oranda geçmesi lazım aradaki fark 300 ma den fazla ise atar yada 30 ma den

nört topraga deyebilir
nört duvara değebilir
nört başka bir hattın asansör ise kule aydınlatmasına gider ama fazı başka yerden gelir
nört buatta her hangi bir toprak yada metale deyebilir

asansörlerde zaten 30 ma kullanılmaz 300 ma kullanılır 30 ma tutmaz ancak ayrı ayrı baglarsanız tutar yani kısaca nört fazdan daha fazla değerde geçiyorduk kar açıyordur bir sonraki baglantıdan nörtü sökün bakın sırası ile giren kabloların nörtleri sökün kontrol edin sorunu bulursunuz

nötr ucu boşta bırakılarak bile denendi ancak halen atmakta bunun sebebi ne olabilir?

karroleleri sadece çıkıştan sonraki tesisatın fazdan veya nötrden toprağa üzerindeki ma değerinden fazla bir akım geçmesi ile koruma yapar. doğrusu asansör sistemlerinde karolesi kullanmak gerçekten çok zordur. benim çalıştığım işletmedeki asansöründe rolesi ara ara atıyordu. servisin tüm uğraşlarına rağmen sorun çözülmedi. bende en sonunda simens roleyi daha ucuz sıradan bir marka ile değiştirdim ogünden beri sorun yaşamadım.slm

kar nort yada fazın üzerindeki değerden daha fazla miktarda kullanılması yada kayıbı ile açar 30ma kar atıyor ise

1 nort fazla geçiyordur

2 faz fazla geçiyordur

her iki durumdada her devrenin faz ve nötürü sökün deneyin sizin sisteminizde ya faz kaçak yapıyor yada röle arızalı rölenin çıkışını sökün açın bakalım düzelecekmi

düzelir ise her devreyi tek tek bağlayın hangi devre atar ise o devreyi tek deneyin

hala atıyorsa sorun olan o hattır

ancak rezistans arkadaşımızın da dediği gibi asansör sistemleri 30 ma ile çalışmaz 300 ma kullanıyorlar bu konu ile ilgili daha detaylı bilgiyi asansör firmanızdan alabilirsiniz

bizim su an yaptığım bir projede asansörcüler 300 ma kullanmış hayat koruması yok dedik tutmuyor dediler onların yönetmeliğinde hayat koruması zorunlu değilmiş

ilginize çok teşekkür ederim. az önce schneider filmasının bir dökümanına ulaştım kar ile ilgili. oradaki bilgiler de yardımcı oldu ancak haala neden sadece çıkış tarfında işlem yapıldığını anlayamadım. neticede bu kablolar üstten girip alttan çıkıyor. iç yapısı da sigorta mantığında olduğu için girişte problem varsa çıkışta da olmak zorunda değil mi? akım tek hat üzerinden akmıyor mu? bunu biraz daha açıklayacak olan varsa sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri