nötr-toprak arası voltaj

zbyrblc

Usta Üye
Selamın Aleykum arkadaşlar
Az önce forumda gezinirken eski konulardan bir başlık dikkatimi çekti.
Yanıtsız kalan bazı sorular olmuş ve bende bunu tekrar gündeme getirip
tartışmak istedim.
Nötr-toprak arası voltaj 5 volt iken araya paralel bağlanan bir 63v-4700 mf. kondansatör
ile bu farkın ideal değerlere düştüğü yorumları yapılmış.
Benim aklıma takılan durumlar;
Bu tarz bir uygulama yapan var mı aramızda?
Milyarlarca liralık server sistemlerimizde bu uygulamayı gerçek manada kullanabilirmiyiz?
Kakr roleli sistemlerde nötr-toprak arasına bağlanan bu kondansatör,rolenin çalışmasını etkiler mi?
Tecrübeli arkadşlarımın konu hakkında yorumlarını bekliyorum..Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Alternatik voltajda kondansatörler bir nevi direnç gibi davranırlar. Bunu biliyoruz. 5 volt potansiyel farkta nötr üzerindeki voltajı direnç kadar toprağa akım akacak buda nötrdeki voltajın düşmesine neden olacaktır.

Evet bazen nötr hattındaki voltaj çok can sıkıcı olabiliyor ama çözüm kondansatör olacağını sanmıyorum. Çok sıradışı voltajlar gördüm 75 volt 85 volt gördüğüm müşterim var. Ve kimse şunu yaptım çözdüm diyemedi.

Alternatik voltajda kondansatörler bir nevi direnç gibi davranırlar. Bunu biliyoruz. 5 volt potansiyel farkta nötr üzerindeki voltajı direnç kadar toprağa akım akacak buda nötrdeki voltajın düşmesine neden olacaktır.

Evet bazen nötr hattındaki voltaj çok can sıkıcı olabiliyor ama çözüm kondansatör olacağını sanmıyorum. Çok sıradışı voltajlar gördüm 75 volt 85 volt gördüğüm müşterim var. Ve kimse şunu yaptım çözdüm diyemedi.
Can sıkıci bir durum:)

Kaliteli topraklama, güzel şirin ideal değerler için değil insan hayatı korumak içindir! Kar takılı sistemde tutar tutmaz testini yapmadım ama bu uygulama sonucu hayat korur mu??? Olması gerekeni yapmak varken neden başka çözüm aranır ki?

sorun topraklama değil sorun nötr deki voltaj benmi yanlış anladım ki ?

Bir yerde de nötr deki voltajı düşürmek için topraklama çakıp nötr hattını bu toprağa veriyorlardı. Sizce ne kadar sağlıklı ?

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri