nötr toprak arası 5V

denmarko

Üye
Merhaba geçenlerde karşılaştığım bir sorun var serverı besleyen ups giriş ve çıkışında nötr toprak arası 4,5V değer aldık topraklama direncini ölçtük 22 ohm çıktı ve topraklama çubuğu ilave ederek bunu 10 ohma kadar indirdik fakat hiç bir değişiklik olmadı ups makelsan marka ayrı olarak topraklasak çözüm olurmu ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
yavuz arkadaşımız nötür ile toprak hattının arasına 0,5 mikrofarat kondansatör bağlayarak 1 volt ,un altına düşürdüğünü söylemişti sizde deneyin bence

Başka şekilde çözüm bulamazsınız zaten servis veya elektronikciniz ile irtibata geçerek güç amper kondanstör voltajı dengelemesi yaparak ups giriş nötr ve toprak arasına kondanstör bağlayarak 1 volt altına çekebilirsiniz ayrıca daha detaylı bilgi için lütfen konumuzu baştan sona kadar okursanız daha iyi anlamış olur işi çözersiniz kolay gelsin (ups) niz için muhakkak ayrı bir topraklama yapnız bu topraklamayı ups nize getirip giriniz giriş nötr ile getirip girdiğiniz yeni topraklama arasına kondanstör yada transistör lehimleyiniz

yavuz31 arkadasımızın dediği 0.5 mf kondansatörün özellikleri ne yani kondansatör kutuplumu kutupsuzmu olacak voltaj degeri ne arkadasımız elktronikcinizle görüsüp amper güç voltaj degerine göre kondansatör secmeni öneriyor denemende fayda var ama ben uygulanabilirliginin sonucu hk.tereddütüm var.nörtle toprak arasındaki potansiyel farkı kondansötör üzerinden sıfırlanacak peki kondansatör üzerinden akacak akıma nekadar dayanacak bu konuda arkadasımız denemis inşallah süreklilik arzeder sonuctan bilgi verebilirseniz memenun olurum

sayın denmarko
ölçtüğünüz değer nötr hattının empedansından dolayı üzerine düşen gerilimdir.toprak nötr arası gerlimi düşürmenin yolu nötr kesitini yükseltmektirki bu sadece sizin hattınızınkini değil ayrıca şebekeninde nötr kesitini artırmanız gerekir.bu çok mümkün olmadığından tesisinizin girişinde nötrü ayrıca topraklayınız(işletme topraklmasına yardımcı olunuz).ancak koruma topraklamasından bağımsız olacak.yani koruma topraklaması ile birleştirmeyiniz.

herkeze kolaygelsin. arkadaşlar benimde başıma dert oldu nötür toprak arası voltaj bu voltajdan dolayı Siemens Hipath 3350 telefon santrali kendini korumaya alıyor yerim müsayit olamdığından dolayı yeni bi topraklamada yapamıyorum büyüzden
bende nötür toprak arasına kondasatör ekleyerek 0,60 v gibi bideğere düşürdüm.arkadaşlar benim öğrenmek istediğim nötür toprak arasına bağlanan kondansatör nederece doğru bi uygulama ve bu uygulamanın daimiliği ne? teşekkürler kolaygelsin

yaptığın doğru biz bu konuyu 6 ay önce çok detaylı konuştuk belkiyaguler arakadaşımız kondanstör değerlerini istemekte ısrar etmişti işin aslı bende istiyorum ve sende iyi bir sonuç almışsın bana bu uygulamayı ceyhan yumurtalık termik santrali yapan prof. hocamız yaptırdı. sadece ben o hocamıza ulaşamadığım için detaylı bilgi alamadım yapmış olduğumuz sistem IBM bilgisayar firması tarafından onaylandı ve uygulama 6 yıldır kullanılıyo senden ricamız kullandığın kondanstörün tüm özelliklerini buraya yazarsan daha açık olur ve diğer arkadaşlarımızda faydalanır.ayrıca 0.6 volt bilgi işlem için güzel bir değer ayrıca şunu belirtmeliyimki ups den kullanmadığınız diğre cihazlarınız mesela pos makinesi yazıcı fax gibi cihazlarınız ups değilde 220 şebekeye bağlı ise topraklamalarını ups topraklamasından alınız.

Burada kondansatör ekle denmesinin sebebi şu ki; ilgili empedans endüktif karakteristik gösterdiği için, hata akımının frekansıyla birlikte bu empedans değeri de yükseliyor - doğal olarak da gerilim düşümü değeri yükseliyor. Kapasitif karakteristik bunun tam tersi, hata akımı arttıkça, empedansı düşürüyor. Yani kısacası, bu karasteristik değer omik dirence ne kadar yaklaştırılırsa, o kadar hata akımı frekansından az etkilenecek; sonuç olarak gerilim düşümü değerinde bir artış gerçeklenmeyecektir - burada ilgili empedansın değerini ölçüp, bunu omik değere en yakınlaştıracak standart kondansatörü koyabilirsiniz. Tabiki ayrı ayrı topraklamak veya kesiti büyükmek de olumlu etki gösterecek uygulamalardır.

Ama benim bildiğim en iyi koruma metodu, izolasyon transformatörü kullanımıdır.

herkeze kolaygelsin yapılan uygulamanın doğru olduğuna sevindim.doğrusu tlf santralinde üç gündür sıkıntıyok.ben kondansatör eklerken illa şu değerde olacakdiye biseçim yapmadım tlfsantralini çalıştırdığım gurup pirizin boş kısmına bir erkek fişin nötür toprak arsına elimde olan 63v 4700 mikarofarat kondansatör bağladım fişe taktım diğer boş pirizedende nötür toprak arsını ölçtüm 0,43-0,60 arasında değer okuyorum fişi çekiyorum değer birden 4,5-5 lerde seyrediyo bunu düzenli olarak üçgündür takip ediyorum max 1v gibi değer gördüm işallah bundan sonrada bir sıkıntıolmaz.bu bilgiyi gene buradan almışdım ve uyguladım.paylaşım için teşekkürler allahrazı olsun

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,856
Son üye
teslasarmali

Yeni konular

Geri