nötr kopması durumunda cihazların yanması ?

Merhaba;
Bir elektrik dağıtım firmasında çalışıyorum burada çalıştığım süre boyunca karşıma çıkan ve sebebini net bir şekilde çözemediğim problem şudur.Nötr kopması sonucunda hassas elektronik cihazlar hasar görüyor ancak kafama takılan çok fazla soru var mesela neden aynı hassasiyette olan cihazlardan bir dairedeki cihazlar hasar görürken diğer binadaki cihaz hasar görmez?Hangi bağlantı durumunda cihazlar hasar görür? Cihazların hasar görme sebebi gerilim düşümü sonucu yüksek akımın çekilmesi midir yoksa faz-faz arası kalan cihazın 380 V'a maruz kalmasımıdır bu konuda bir çok yorum yapılmış her kafadan bir ses çıkmış ama açıklayıcı bir tek bile prensip şeması göremedim.

Yardım edebilecek tecrübeli abilerim, hocalarıma saygılar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Nötr kopması nedeniyle cihazların hasar görmesi diye bir şey olmaz.Cihaz enerjisiz kalacağı için çalışmaz.Faz-faz olayı olursa cihazlar kesinlikle hasar görür.Diğer bir konu da nötr koparsa cihazlar üzerinde faz görülebilir.Dikkat edilmesi gereken bu durumdur.Kolay gelsin.

Nötr kopması nedeniyle cihazların hasar görmesi diye bir şey olmaz.Cihaz enerjisiz kalacağı için çalışmaz.Faz-faz olayı olursa cihazlar kesinlikle hasar görür.Diğer bir konu da nötr koparsa cihazlar üzerinde faz görülebilir.Dikkat edilmesi gereken bu durumdur.Kolay gelsin.
Nötr hattı sadece 1 fazlı devrelerde koptuğunda alıcılara zarar vermez.3 faz beslemenin yapıldığı yerlerdeki 1 fazlı alıcılar dirençlerine bağlı olarak yüksek veya düşük gerilime maruz kalıp zarar görebilir.

Merhaba Alidemir Hocam;
işte sizin söylediğiniz durum zaten kafamda soru işareti bırakan durum yani hangi durumda yüksek gerilim yada hangi durmda düşük gerilime maruz kalıyor bu bağlantıya örnek bir tek şeması mevcutmudur? ve bir sorumda şu madem nötr kopması durumunda cihazlar hasar görüyor neden yönetmelikle iç tesisatta işletme topraklaması şartı aranmıyor? İç tesisatlarda işletme topraklaması yapsak bu problem çözülebilir mi ?

Merhaba Alidemir Hocam;
işte sizin söylediğiniz durum zaten kafamda soru işareti bırakan durum yani hangi durumda yüksek gerilim yada hangi durmda düşük gerilime maruz kalıyor bu bağlantıya örnek bir tek şeması mevcutmudur? ve bir sorumda şu madem nötr kopması durumunda cihazlar hasar görüyor neden yönetmelikle iç tesisatta işletme topraklaması şartı aranmıyor? İç tesisatlarda işletme topraklaması yapsak bu problem çözülebilir mi ?

basitçe şöyle düşün yıldız bağlı bir motorun yıldız orta noktasındaki gerilim nötr bağlı olmamasına rağmen "0"v.a yakındır.
tabiki üç sargınında akım ve gücü aynı ise...
fakat üç fazdaki akımlar farklı ise orta noktadada nötr yok ise yüksek güç çekilen fazda gerilim düşük , alçak güç çekilen fazda gerilim yüksek olacaktır.halbuki nötr orta noktaya bağlı olsaydı voltajlar güçden bağımsız olarak eşit olacaktı.

artik olmuyor bu sorun kacak akim roleleri bu sorunu bitirdi ancak olay soyle oluyordu binanin girisinden yada kofradan nort hatti koparsa her daireden geri gelen elektrik r s t bir birini tamamlar bu durumda cihazlara 2 faz gelir ancak akkorlu lambaya 2 faz gelse bile yanar tabiki gelen fazlarin gucu 240 voldu gecmezse bu durumda lamba belki biraz parlak yada sonuk yanar eger donus direncsiz olursa yada cok az dorenc ile o zaman v degeri 240 i gecer ve omurleri kisalir bu motor ve lamba gibi sistemlerde ariza daha gec olur ancak eloktronik kartli sistemlerde faz bozulmasi daha cobuk ariza gosterir

bu konu ile sema ve aciklayici kaynak mmo sindan elde edilebilir

nötr kopması gevşemesi temassızlığı çok önemli bir konudur. bu konuyu 1-tedaş direğinden veya ana pano üzerinden nötr gelmemesi 2-kendi daire pano üzerinden nötr gelmemesi 3-tek fazlı beslemelerede nötr gelmemesi 4-üç fazlı beslemelerde nötr gelmemesi diye numaralandırabiliriz.her maddede meydana çıkacak sonuçlar farklıdır. bunlardan en tehlikelisi üç fazlı beslemelerdeki ana pano veya tedaştan kaynaklı nötrün gelmemesidir. çünkü bu durumda tüm daireler etkilenecektir. nötr gelmediği için akkor flamanlı lambalar ısıtıcılar vb üzerinden faz akışları olur. bunu bi örnekle açıklayalım. r fazı bulunan bi lambadan veya lambalardan nötr yerine faz olacağından dolayı s ve t fazlarına bağlı prizlerin nötrlerindede r fazı olur böylece rs vert fazları karşılaşmış yani 380 v prize bağlı cihazlara zarar verir. tek faz beslemelerde nötrlerde faz olur cihazlar zarar görmez ama eğer prizlerde sıfırlama yani toprakla nötr birleştirilmişse cihazların gövdesinde enerji olur. buda can güvenliği açısından tehlikeli bi durumdur. o yüzden sıfırlamalara karşıyız yada formda bazı arkadaşlar sıfırlama yap çeşme borusuna bağla vb söylemlerde bulunuyorlar. işte bu yüzden karşıyız.o yüzden k.a.rolesi kullanmaya teşvik ediyoruz. o yüzden k.ar leri iptal etmeyin arızayı bulun diye söylüyoruz. kendi daire içersindeki nötr kopmalarından sadece kendi daireleri etkilenir. diğer dairelerde nötr olduğu için bir şey olmaz.slm. kolay gelsin.

Merhaba;
Bir elektrik dağıtım firmasında çalışıyorum burada çalıştığım süre boyunca karşıma çıkan ve sebebini net bir şekilde çözemediğim problem şudur.Nötr kopması sonucunda hassas elektronik cihazlar hasar görüyor ancak kafama takılan çok fazla soru var mesela neden aynı hassasiyette olan cihazlardan bir dairedeki cihazlar hasar görürken diğer binadaki cihaz hasar görmez?Hangi bağlantı durumunda cihazlar hasar görür? Cihazların hasar görme sebebi gerilim düşümü sonucu yüksek akımın çekilmesi midir yoksa faz-faz arası kalan cihazın 380 V'a maruz kalmasımıdır bu konuda bir çok yorum yapılmış her kafadan bir ses çıkmış ama açıklayıcı bir tek bile prensip şeması göremedim.

Yardım edebilecek tecrübeli abilerim, hocalarıma saygılar.

Bu olay yaşandığında her yerde cihaz yanması olmaması doğaldır. Çünkü 3 fazlı dengesiz yüklerde nötr koparsa, faz-nötr arasndaki voltaj 380V'a kadar çıkabilir. Eğer 3 fazında yükü eşitse nötr kopması hiçbir zarar vermez. Bu anlamda Başkent Edaş ve Uedaş'ta pilot uygulamaları tamamlanan ******* markalı ürün mevcut.

Bu olay yaşandığında her yerde cihaz yanması olmaması doğaldır. Çünkü 3 fazlı dengesiz yüklerde nötr koparsa, faz-nötr arasndaki voltaj 380V'a kadar çıkabilir. Eğer 3 fazında yükü eşitse nötr kopması hiçbir zarar vermez. Bu anlamda Başkent Edaş ve Uedaş'ta pilot uygulamaları tamamlanan ******* markalı ürün mevcut.

linki vermediğinden kodluyorum :t r i m b o x

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri