Motorun devrine göre oransal vana kontrol etmek

freedom33

Üye
Merhaba arkadaşlar bir projemde bana yardımcı olursanız sevinirim,ATV araçları biliyorsunuz ben bu aracın hızını kontrol edip o hıza göre bir vanayı kontrol etmek istiyorum(vanadan su geçecek),yani araç durduğunda vana kapanacak,10 kmh hızla giderken %25 açılacak,20 kmh hızla gideken %50 ve max. yani 40 kmh hızla gideken %100 açılacak,bunu oransal olarak nasıl yapabilirim?Aklıma ilk gelen şu aracın şaftına takacağım enduktif sensör yada bir encoder ile aracın hızını belirleyerek bunu bir oransal vanaya aktarmak,fakat plc bilgim yok ,otomatik kumanda devreleri ile bunu yapabilir miyim?encoder-sayıcı-takometre-oransal valf gibi..Ve aracın hızına göre 0 dan 40kmh hıza kadar bunu orantılı olarak 0-10 v u nasıl elde edebilirim?0-10 v. u elde ettim diyelim buna uygun bir oransal vanayı nerden temin edebilirim,şimdiden herkese teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Böyle bir şeyi neyde kullanmak istiyorsunuz size ne avantaj sağlayacak Çünkü boyu astarını geçecek bir proje

Bir proximity switch ve bir GLC286R PLC ile 0...10V elde edersin. Programi oldukca basit. Yardimci olurum.

Bizim bazı makinelerimizde bu ürün kullanılırdı.Puls sayısını analog sinyale dönüştürür.

https://www.phoenixcontact.com/onli...=usen&pdfmode=direct&pdflanguage=en#Inputdata

288euro gibi bir fiyatı gözüküyor,bu tip bir cihazın acaba yerli üretimi bulunabilir mi?

Bir proximity switch ve bir GLC286R PLC ile 0...10V elde edersin. Programi oldukca basit. Yardimci olurum.

Sayın malikenes dediğim gibi plc bilgim yok fakat otomatik kumanda bilgim yeterli düzeyde,bu sistem araç aküsünden çalışacağı için 12v olmalı ,plcler 24v ile çalışıyor sanırım,eğer ki başka çözüm bulamazsam sizden yardım isteyeceğim tşk ederim,daha farklı ve basit fikri olan arkadaşlar var mı acaba?

Tam hakim değilim, adc yi pwm çevirt, pwm li vana yoksa (piyasada) servo motorla normal vana kontrol et.

Ben böyle bir yazılım yapmıştım ama control logix 5000 PLC içindi. Laptopta biryerlerde duruyordu. Bulursam paylaşayım.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,923
Son üye
BilgeKaganInce22

Yeni konular

Geri