motorların topraklanması

@ademcelik usta birde sen anlat şunu!Sanırım ben anlatamıyorum!

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Cüneyt hocam bizim anlatmalarımız çözüm olmayacak. Arkadaş toplam 40kw olan sistemi 2,5mm2 topraklama hattı ile korumak istemektedir.

hayır. her bir motor için ayrı ayrı 2,5 mm2 çekmeniz gerekir.

Yönetmelikte tek kablo ile topraklama yapılır diyor bende yapılmaz demedim ben ezbere yapılmaz diyorum!

Biriniz tek topraklama kablosu çekilmez diyorsunuz, biriniz çekilir ama bunun hesabı var diyorsunuz. Çekilir mi, çekilmez mi? Önce bunu netleştirelim mi? ne dersiniz?

Sonra kaçlık kablo kullanılacağına karar verelim. Olur mu?

Biriniz tek topraklama kablosu çekilmez diyorsunuz, biriniz çekilir ama bunun hesabı var diyorsunuz. Çekilir mi, çekilmez mi? Önce bunu netleştirelim mi? ne dersiniz?

Sonra kaçlık kablo kullanılacağına karar verelim. Olur mu?
Bir tane kablo ile koruma topraklaması yapabilirisin yönetmelikte de yazıyor!Ama bizim tavsiyemiz her motora ayrı çeksen daha iyi olur!
Ekli dosyayı görüntüle 33889
Adem bey, Motorların topraklamasını yukarıdaki gibi yapabilirim, değil mi? Bu uygulamada bir yanlışlık var mı?
Burada projede 3*2,5 nyy kablo ile 10 tane motora kablo çekiyorsun!Ama topraklaman 4mm kesitli kablo!Burada @ademcelik ustamız diyor ki size:eğer 10 tane motora 3*2,5nyy kablo çektiysen topraklama (kablosunun bir kuralı vardır bu yönetmelikte yazmaz):Koruma topraklaması çektiğin kablonun kesiti enerji kablosunun kesitinden az olamaz!Yani bir alıcıya 3*2,5nyy kablo ile enerji verdiysen koruma topraklamasının kesiti en az 2,5mm kesitli kablo olmalı!Yani 10 tane motorun her birine 3*2,5nyy kablo çekeceksin ama 10 tane motora topraklama olarak 4mm kablo kullanacaksın bu yanlış bir işlem!Bunun nedeni ise:Her hangi bir nedenle toprağa kısa devre olursa topraklama kablon ince olursa çekilen kw nedeniyle kablon yanacak ve kopacak veya kablon yangın çıkmasına sebep olabilecektir.Buna engel olmak için koruma topraklamasının kesiti enerji kablosunun kesitinden ince olamaz hatta 2,5nyy kabloya koruma topraklaması olarak bir üst kesit olan 4mm çekmek daha uygun olur!Ancak bu kesit sadece bir tane 3*2,5mm kablo için doğrudur 10 tane değil!
Eğer buraya kadar anladıysan şimdi kesit hesabına gelelim:
1-)Motorlarınızın kw kaç?
2-)Topraklama kablosunun mesafesi ne kadar bunları söylersen doğru kesitin hesabını yapabiliriz!

bir tane kablo ile koruma topraklaması yapabilirsin yönetmelikte de yazıyor!Ama bizim tavsiyemiz her motora ayrı çeksen daha iyi olur!

Usta sen çekemezsin demiyorsun, tek kablo çekmeyi tavsiye etmiyorsun, onu anladım. Ben yönetmelik izin verdiği için, tek kablo çekeceğim.

Yönetmeliğin tek kablo çekmeme izin veren maddesi;
"iv) Eğer bir koruma iletkeni birçok akım devresi için ortak olarak kullanılıyor ise bunun kesiti, en büyük ana iletkenin kesitine uygun olarak boyutlandırılmalıdır." (Bu madde ortak koruma iletkenini prizde kullanırsın, motorda kullanamazsın, panoda kullanamazsın vs (şurada kullanırsın, burada kullanamazsın) hiç bir ayrım yapmıyor.)

Şimdi sıra; çekmem gereken kablonun kaçlık olacağını bulmaya geldi. Koruma iletken kesitinin ne olması gerektiği ile ilgili yönetmelik maddesi; 9/e..Burada kesit için,
madde 9/e1-iye göre hesaplanmalı yada
madde 9/e1-ii 'ye göre seçilmeli, deniyor.

Motorlar 4 kW(motorla yan yana, aralarında 1 metre mesafe var, toplam 10 adet motor)
Mesafeler çizdiğim şekildeki gibi.

1-Hesaba(9/e1-i) göre kesit ne olur?
2-Seçime(9/e1-ii) göre kesit ne olur?

Son düzenleme:
Usta sen çekemezsin demiyorsun, tek kablo çekmeyi tavsiye etmiyorsun, onu anladım. Ben yönetmelik izin verdiği için, tek kablo çekeceğim.

Yönetmeliğin tek kablo çekmeme izin veren maddesi;
"iv) Eğer bir koruma iletkeni birçok akım devresi için ortak olarak kullanılıyor ise bunun kesiti, en büyük ana iletkenin kesitine uygun olarak boyutlandırılmalıdır." (Bu madde ortak iletkeni prizde kullanırsın, motorda kullanamazsın, panoda kullanamazsın vs hiç bir yarım yapmıyor)

Şimdi sıra; çekmem gereken kablonun kaçlık olacağını bulmaya geldi. Koruma iletken kesitinin ne olması gerektiği ile ilgili yönetmelik maddesi; 9/e..Burada kesit için,
madde 9/e1-iye göre hesaplanmalı yada
madde 9/e1-ii 'ye göre seçilmeli, deniyor.

Motorlar 4 kW(motorla yan yana, aralarında 1 metre mesafe var, toplam 10 adet motor)
Mesafeler çizdiğim şekildeki gibi.

1-Hesaba(9/e1-i) göre kesit ne olur?
2-Seçime(9/e1-ii) göre kesit ne olur?

10 adet motoru besleyen kolon kablo kaçlık ise aynı çapta kablo çekeceksin yazmış işte ortak kullanılıyor ise en büyük ana iletken kesiti diyor

Eğer bir koruma iletkeni birçok akım devresi için ortak olarak kullanılıyor ise bunun kesiti, en büyük ana iletkenin kesitine uygun olarak boyutlandırılmalıdır."
En büyük ana iletken neresi?Motorların beslendiği panonun giriş kablosunun kesiti!Bu kaçlık kablo ise o kesitte kablo kullanmalısın buradaki değer en düşük kesit değeridir bundan yüksek kesit kullanabilirisin!

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/01/20110125M1-1-41.doc
ALÇAK GERİLİM ELEKTRİK TESİSLERİ –
BÖLÜM 5 - 54: ELEKTRİKSEL TEÇHİZATIN SEÇİLMESİ VE MONTAJI – TOPRAKLAMA DÜZENLEMELERİ, KORUYUCU İLETKENLER VE KORUYUCU KUŞAKLAMA İLETKENLERİ

Birde yukarıda standardın içinde geçen(aşağıya alıntı yapıyorum) metni yorumlar mısınız?
ortak iletken kesit 543.1.4.jpg

2. olarak da, hesapla bulmak istersem nasıl yaparım.?

bu maddeler neler?şuan ben bilmiyorum o maddelerde ne demiş bunu da yazarsan iyi olur.2.madde ise:bizim sana yukarda yazdıklarımızın aynısı söylemiş en büyük kesit diyor!

543.1.2 Koruyucu iletkenlerin kesit alanları, 
IEC 60949’a uygun olarak belirlenen değerden veya 
Sadece 5 s’yi geçmeyen devre harici olma süreleri için uygulanabilir olan formülünden elde edilen değerden, daha az olmamalıdır. Burada:
S: mm2 olarak kesit alanı,
I: Koruyucu cihaz boyunca akabilen, ihmal edilebilir empedans arızası için beklenilen arıza akımının A olarak değeri (etkin) (IEC 60949’a bakılmalıdır),
t: s olarak otomatik devre harici bırakma için koruyucu cihazın çalışma süresi,
Not 1 – Devre empedanslarının akım sınırlama etkisi ve koruyucu cihazın
I 2 t sınırlaması dikkate alınmalıdır.
k : Koruyucu iletkenin malzemesine, yalıtıma, diğer bölümlere ve başlangıç ve son sıcaklıklara bağlı faktör (k’ nın hesaplanması için Ek: A’ ya bakılmalıdır).

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri