motorda çekilen güç hesabı, yardım

natbo

Üye
İyiakşamlar
nefret ettiğim elektrik makineleri dersi ile ilgili belki severim diye proje aldım:)
başlıkta da tam olarak olayı anlatamadım özetliyeyim;
motorlarda yüke göre istenen tork-güç hesabı nasıl yapılıyor

hoca elektrikli otomobil tasarımı istedi
1500 kg ağırlığında bir araç %20 eğimden 20 km/h hızla
ve aynı aracı %3 eğimle 180 km/h hıza çıkaracak aracın motor gücü
ne olmalı???

bu soruyu analize nasıl başlamalıyım, pratik olarak şu motor şuna yeter tarzı dersler 4. sınıfta daha oralara gelemedik :D

teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Önce temel fizik kurallarından başlamak lazım. Yani hangi süre zarfında bu hıza erişilecek gibi mesela burdan ivme ve kuvvet bilgileri çıkacak. Yani belirli bir kütleyi istenen hıza ulaştırmak için gerekli kuvveti bulacaksın. Sonra bunu tekerlere, tekerlerden motora ilişkilendirerek çözüme varabilirsin.

Önce temel fizik kurallarından başlamak lazım. Yani hangi süre zarfında bu hıza erişilecek gibi mesela burdan ivme ve kuvvet bilgileri çıkacak. Yani belirli bir kütleyi istenen hıza ulaştırmak için gerekli kuvveti bulacaksın. Sonra bunu tekerlere, tekerlerden motora ilişkilendirerek çözüme varabilirsin.

hesapladım
%3 eğimle yokuşa dik 14993 N yokuşa parelel 447.6 N
%25 eğimde yokuşa dik 14554 N yokuşa parelel 3628 N luk kuvvet etkiyo arabanın ağırlığından dolayı.

ama N kuvvet birimiyle motorun hız ve gücü arası bağlantı kuramıyorum
bunun hesabı ne arkadaşlar

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri