1. Forumumuzda alt yapı değişikliği yapılmıştır. sorun yaşayan üyelerimiz buradan hata bildirimi yapabilirler.

Motor test-kontrol cihazı

Konusu 'Elektrik Motorları' forumundadır ve denz52 tarafından 18 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. denz52

denz52 Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    mühendis

İyi çalışmalar;

İşletmemizde motor bakımlarını yaptıktan sonra (revizeler) kendi atolyemizde voltaj verip deniyoruz ve motorun güzel bir şekilde çalıştığımı görüyoruz.
    Ancak motor yerine monte edildiğinde -örneğin bir fan motoru- 2.gün yine rulmanlarda dağılma,ses gibi nedenler ile sökmek zorunda kalıyoruz.

Mekanik açıdan yük tarafında birşey olmadığını fazerederek (ki genelde makine bakımcı arkadaşlarımızı bilirsiniz sorun herzaman elektriktir) , motoru yük altında deneyecek 2 motorlu bir yük altında test-kontrol cihazı yapmak istiyoruz.

Yük tarafına DC motor (sürücülü) diğer tarafa da revize ettiğimiz motoru zaman kayışı ve/veya kayışları ile bağlayıp ( bir tork ölçüm sensörü de bağlayabiliriz) test etmek istiyoruz.En azından mekanik kısmını nasıl ayarlamalıyız? Motorları elektriksel olarak bir şekilde dönderirim.

Böyle bir test düzeneği ile uğraşan arkadaşımız veya önerisi olan var mı acaba?

Net üzerinde değişik firmaların böyle test cihazları mevcut.Ama biz kendimiz yapmak istiyoruz.

Saygılar...
    Entes
    Entes
  2. tekin126

tekin126 Uzman Üye

Beğenilen Mesajları:
    742
    Ödül Puanları:
    233
    Meslek:
    emekli elektronikçi
    benım goruşum her elektrikle çalışan motor sargıya gırdıyse balans kontrolu yapılmalı yuksek devirli motorsa hele kesınlıkle yapılmalı
  3. alpernbugra

alpernbugra Yönetici Yönetim Ekibi Yönetici

Beğenilen Mesajları:
    469
    Ödül Puanları:
    247
    Meslek:
    Makine Mühendisi ve Elektrik Elektronik Mühendisi
    Böyle bir sistemde motorlardan birisi arıza verecektir düşüncesindeyim.Bunun yerine bir alternatör alıp çıkışlarına bildiğiniz güçlerde ısıtıcı rezistanslar ekleyin motor gücüne göre kademeli olarak yük bindirirsiniz.
    Başka bir seçenekte hidrolik sistem ama bu sizin için daha maliyetli olur.Bobinajcı olduğunuza göre alternatör bulmak sizin için zor olmayacaktır.
  4. denz52

denz52 Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    mühendis
    Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim..Ben bakım mühendisiyim.
    Özellikle mekanik olarak motoru yüke bindirip test etmek istiyoruz.
    Yoksa elektriksel olarak , koruyucu ve peryodik bakımlar kapsamında elimizde,izolasyon test cihazı,vibrasyon ölçüm test cihazı,ses dinleme,termal kameramız mevcut. Sahadaki motorları yukarıdaki cihazlar sayesinde kontrol edip, oluşan ve/veya oluşabilecek arızalara karşı arıza tespit yapabiliyoruz.

Sorunum motoru revize ettikten sonra yük altında da test edip sonra yerine atmak.
    Buna uygun bir cihaz yapmaya uğraşıyorum.
  5. tekin126

tekin126 Uzman Üye

Beğenilen Mesajları:
    742
    Ödül Puanları:
    233
    Meslek:
    emekli elektronikçi

bu konuda çalışma yaptım balans almak için makına tasarlamayı duşundum kaba taslak proje hazırladım mekanık kısım ağirlıklı olunca vazgeçtım sonuçta herkes kendı mesleğını yapmalı mekanık benım işim değıl balans alma konusunda makına duşunursenız paslaşarak bu işi yapabılırız
  6. Bursa

Bursa Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    CNC Elektronik
    ekranda eğriler filan olacak... çeşitli verilerin kayıt edilmesi akım, gerilim, ısı, ses, titreşim, termal verilerin bir yerde toplanması bunların işlenmesi esas iş zaten burada. çok güzel bir proje. çok uzun süreli araştırma yapmak ve eşdeğer yeni bir motor ile doğrulama yapmak gerekli. patent de gerektiren bir iş
  7. alpernbugra

alpernbugra Yönetici Yönetim Ekibi Yönetici

Beğenilen Mesajları:
    469
    Ödül Puanları:
    247
    Meslek:
    Makine Mühendisi ve Elektrik Elektronik Mühendisi
    Bahsettiğim rezistanslı sistem baraj inşaatlarında kullanılan dev kamyonlarda fren sistemi olarak kullanılıyor.
  8. hilmi42

hilmi42 Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    test çok uzun süreli olmayacaksa araç firen sistemi gibi bir şey düşünülebilir.
  9. sekmen

sekmen Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    elektrik motorları test edilirken test cihazı biremze adı verilen bir su pompası gibi bir alete bağlanarak motorun nominal momentine göre yüklenir buradan cos fi nominal akımı verim motor ısısı kalkış momenti kalkış akımı devrilme momenti gibi veriler test esnasında görülür motor bu değerleri sağlıyorsa ve istenilen ısı içerisinde kalıyorsa test tamamlanmış sayılır diğer türlü yapılacak testler sağlıklı olmayabilir
    alpernbugra bunu beğendi.
  10. özgür bobinaj

özgür bobinaj Yeni Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    BOBİNAJ

dc motorları iş yerimizde yaklaşık 250 e kadar yüklüyebiliyoruz sistemi suan geliştiriyoruz 800A çıkartıcaz ihtiyacınız varsa yardımcı olabiliriz 0216 3537181
: motor, cihazi, testkontrol