motor seçimi

1500 kiloluk bir yükü 360mm çapındaki tekerler üzerinde taşımam lazım dakikada 6m ilerleyecek şekilde bunun için kaç kwlık bir motor seçmeliyim??

çamurda karda betonda nerde onlarda önemlidir sanırım. ..yol düz mü rampa çıkacak mı?
tekerleğin çapı belli ama mesela motor milini tekerleğe tuturacagınız motor milinin çapıda lazım sanırım...
tekerin taban alanı ne kadar oda önemlidir sanırım... tekerin yola tutunma becerisi ne kadar? ...

ray üzerinde düz yolda çekilecek direk demir demir üstünde motor mili çapı seçilebilir
aslında direk 25kw gibi bi cevap değilde olayın mantığını öğrenmek istiyorum nasıl hesaplarım neleri göz önüne alır neleri ihmal ederim?

Moderatör tarafında düzenlendi:
bende hesap yapılırken neler bilinmeli hesapların içinde neler olacak kendi düşüncelerimi yazdım. mesela metal metale degecekse üzerindeki kütleye göre bu iki metal arasında ne kadar sürtünme olacak bu bulunmalı. bu sürtünme kuvvetini yenmelisiniz ki hareket başlayabilsin. bu sürtünme kuvvetini yenmek için bu kuvveti metal tekerleğe motorun mili ile aktaracaksınız. bu durumda diyelim motor mile 20mm olsun.
yük çarpi yük kolu eşit kuvvet çarpi kuvvet kolu. kuvvet kolu 20/2 =10 mm
yük kolu eşit 360/2 = 180 mm
bu durumda sürtünme kuvvetinin en az 9 katı bir kuvvet üretebilen bir motor bulmalısınız. gibi.
iş, kuvvet, tork vesaire bunları irdeleyin.

• τ tork vektörü, τ torkun büyüklüğü
  • r konum vektörü (başlangıcı dönme ekseni, bitişi kuvvetin uygulanma yeri), r konum vektörünün büyüklüğü ya da kuvvet kolu
  • F kuvvet vektörü, F kuvvetin büyüklüğü
  • 34be615483d01fea0d42822a7010abc7[1].png
mesela bura r olarak motor mili, kuvvet olarak yukardaki hesaptan çıkan gereken kuvveti alacaksınız. sonra motor tork eğrisine bakacaksınız vesaire gibi. bende boyle ayrıntılı bir hesap yapmadım daha önce ama mantıgımca olay enerjinin korunumu ve dönüşümü .

Benzer bir makinanın gücünü referans alabilirsin.
24 volt 200 amper akü ve 1-2 kwatt motor.

yer çekimi ivmesini 10 aldım 1500x10 dan 15000 N benim temel ağırlığım
demir demir sürtünmeside 0,15 ile 0,25 arasında ben garantilemek için 0,25i aldım
15000x0,25=3750N benim yenmem gereken sürtünme kuvveti

eğer yük kolu x yük = kuvvet x kuvvet kolu denklemine göre yapılacak evet

ama sizin yaptığınız hesaba göre 18 kat fazla güç üretmeli

ama bize lazım olan 1500 kg lık bir kütleye dakikada 6m yol aldıracak bir kuvvet

çünkü motor mile ince tekerlek geniş

Son düzenleme:
yer çekimi ivmesini 10 aldım 1500x10 dan 15000 N benim temel ağırlığım
demir demir sürtünmeside 0,15 ile 0,25 arasında ben garantilemek için 0,25i aldım
15000x0,25=3750N benim yenmem gereken sürtünme kuvveti

eğer yük kolu x yük = kuvvet x kuvvet kolu denklemine göre yapılacak evet

ama sizin yaptığınız hesaba göre 18 kat fazla güç üretmeli

ama bize lazım olan 1500 kg lık bir kütleye dakikada 6m yol aldıracak bir kuvvet
evet uygulamanız gereken kuvvet yani motorun karşılaması gereken kuvvet motorun kuvvet kolu (mil yariçapı) kısa olduğu için size gereken sürtünme kuvvetinden daha fazla bir kuvvete ihtiyacınız var orası kesin. (direk bağlarsanız durum bu. motor milinin tekere bağlanma şekline göre bu durum değişir.)

o kuvveti bulup en az o kuvveti uygulayabilecek motoru seçmelisiniz.
motorların eğrilerini inceleyin.
http://makrootomasyon.com/hiz-kontrol-cihazlari/

6m metre gidecek dakikada bu durumda sectiğiniz teker 6 metre mesefe alana kadar kaç kere donmeli onu bulun. o donme sayıasından motor mili ne kadar donmeli onu bulun. motor milini direk bağlarsanız çok kuvvetli motor gerekir ama araya dişli takımı yaparsanız devir saqyınız azalırken torkunuz (kuvvetiniz) yükselir ... gibi gibi
yani o işi ufacık motorlada yapabilirsniz , büyük bir motorlada. birinde araya dişli koyar düşük torklu motorun tekere uygulayacağı torku artırırsınız (ama yoldan kaybedersiniz motorunuz çok döner teker az döner) gibi ....

ben size bu işin tam hesabı budur diyemem formulü sudur diyemem ama işin mantıgını izleyeceğiniz yol konusunda yol göstermeye çalışıyorum bildiğimce.

The image below shows the torque curve for a typical AC motor. The start-up torque, although not marked, is the torque value at the far left of the plot (at zero speed). If your mechanical system has a higher start-up torque than this, then this motor will not be able to get it running even if the torque required to keep it running is lower than the full load torque.

Torque-Speed_Curve_for_a_typical_AC_motor.jpg

tekeri nasıl döndüreceğinizi belirleyin önce sonra motor seçin, veya motor seçin sonra motorun dönebilmesi için araya dişli , kasnak masnak koyakmısınız onu seçin ... gibi gibi gibi...

ama yükün 6 metre gitömesi için teker kaç tur atmalı bir dakikada onu her zaman göz önünde bulundurun.

http://www.yr.com.tr/Res/Makaleler/Mekanik Uygulama Örnekleri.pdf ekteki dokümanın 11. sayfasında 3000 kg yük, 300mm teker ve 18m/dak hız için 0,25kw motor önerilmiş. Siz de dokümandaki formüllerle kendi sisteminize uygun hesap yapabilirsiniz. Ayrıca teker sistemlerinde rulman olduğundan sürtünme direnci yerine yuvarlanma direncinden bahsedilir. Bu değerde normal kuvvetin 0,25 katıdır gibi şeyler söylenemez. Dolayısı ile itme kuvveti çok çok düşük çıkacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri