motor sürücüsü ile ilgili

halhal

Üye
Günaydın,
Sürücülerle ilgili bir şey danışmak istiyorum. 5 -6 motorlu bir makinemizi taşıdık. 2-3 tanesi sürücüye bağlı.
sürücüye bağlı motorlar ana girişin ters bağlanmasına rağmen düz dönerken, bağlı olmayanlar ters dönmekte.
bununla ilgili olarak
  1. sürücü doğru yönü nasıl algılıyor.
  2. her zaman bu şekilde düz mü döndürür?
  3. şu an motorlardan tekini ters döndürmek istiyoruz, tasarımdan farklı olarak sürücüye bağlı bu servo motoru ters döndürebilir miyiz?
NOT: SÜRÜCÜMÜZ LENZE dir ve çok fazla bilgi sahibi değilim.
konu hakkında acil yardıma ihtiyacım vardır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Günaydın,
Sürücülerle ilgili bir şey danışmak istiyorum. 5 -6 motorlu bir makinemizi taşıdık. 2-3 tanesi sürücüye bağlı.
sürücüye bağlı motorlar ana girişin ters bağlanmasına rağmen düz dönerken, bağlı olmayanlar ters dönmekte.
bununla ilgili olarak
  1. sürücü doğru yönü nasıl algılıyor.
  2. her zaman bu şekilde düz mü döndürür?
  3. şu an motorlardan tekini ters döndürmek istiyoruz, tasarımdan farklı olarak sürücüye bağlı bu servo motoru ters döndürebilir miyiz?
NOT: SÜRÜCÜMÜZ LENZE dir ve çok fazla bilgi sahibi değilim.
konu hakkında acil yardıma ihtiyacım vardır.
Sürücü sisteömerde motorları ters çevirmek için parametre ayarlarıyla ve sürücünün üstündeki kumanda klemeslerine kablo bağlayarakta yapabildiğiniz gibi sürücünün çıkış ucundaki kabloların yönünü değiştirerek te yapabilirisiniz.Sanırım sizin sürücüler 220v.
Makinenizin motorunu ters çevirmek istediğinizde makinenin üstünde siwichler vardır bu siwichlerinde ayarlanması gereklidir plc den aksi takdirde motorunuz çalışmaz veya çalıştığında hataya düşer siwichleri iptal ederseniz de makinenin mekanik aksamına veya motorlara zarar verebilirsiniz

sürücü üzerinden kablo değiştirmekle ters döner mi?
öyleyse tüm makineden sadece sürücüye bağlı olanlar neden ters dönmedi de sürcüsüz olanlar ters döndü?
lenze sürücü üzerinden motoru ters döndürmenin bir yolu olmalı

sürücü üzerinden kablo değiştirmekle ters döner mi?
öyleyse tüm makineden sadece sürücüye bağlı olanlar neden ters dönmedi de sürcüsüz olanlar ters döndü?
lenze sürücü üzerinden motoru ters döndürmenin bir yolu olmalı
Sürücülerin çıkışlarından kabloları çevirirseniz ters döner 220 volt giriş trifaze sürücü kullanmadınız mı hiç?Ama parametreler le de kablo bağlantılarına dokunmadan çevirebilirisiniz bunun yanında sürücünün kumanda kablolarında da eklemeler veya değişiklikler yapmanız gerekir.Sizin anlamadığınız konu sürücünün giriş voltajı ile çıkış voltajı aynı değildir.220 Volt monofaze girişli sürücünün çıkışı 220 volt trifaze dir!Yani sürücüye faz nötr girer fakat çıkış klemenslerinden faz-faz arası 220 volt çıkış yapar tabi frekans ı yüksek olduğu için normal ölçü aletleriyle 220 volt u okuyamazsınız ama bu iş için özel yapılmış ve özellikler eklenmiş ölçü aletiyle 220 volt u fazlar arasında görebilirisiniz.

sürücümüz monofaze değil.
evet demek istediğimi bir türlü anlatamadım.
makineleri bir yerden bir yere taşıdık. 2. noktada bağlantı ters idi.
taktık makineyi sürücüye bağlı olmayan kısım ters dönüyor bağlı olan kısım normal dönüyordu.
garip durum ama sıkıntımız bu değil.
micromaster üzerinde bir tuş var basınca terse çalışıyor.
lenze de öyle bir şey yok. bağlantıyla ugraşmadan terse dönsün istemiştim yardım talebim bununla alakalı

sürücümüz monofaze değil.
evet demek istediğimi bir türlü anlatamadım.
makineleri bir yerden bir yere taşıdık. 2. noktada bağlantı ters idi.
taktık makineyi sürücüye bağlı olmayan kısım ters dönüyor bağlı olan kısım normal dönüyordu.
garip durum ama sıkıntımız bu değil.
micromaster üzerinde bir tuş var basınca terse çalışıyor.
lenze de öyle bir şey yok. bağlantıyla ugraşmadan terse dönsün istemiştim yardım talebim bununla alakalı
Lenıze sürücülerinin kullanma klavuzunu bulunuz.Bazı trifaze sürücülerde monofaze sürücüler gibi girişi değişse bile çıkışı değişmeye bilir.Bu konuda haklısınız ancak her sürücü micromaster gibi ileri geri çalışmaz.Lenzeleri hiç kullanmadım ama ABB sürücülerde bir motoru ters çevirmek için start yaptığımız bağlantının yanına yeni bir kablo daha bağlayarak ters çevirebiliyoruz Rokwell in Power Flex marka sürücülerinde ise start verdiğimiz kablonun bağlantısını değiştirmek gereklidir.Siz kullanma klavuzunu bulup hangi parametreleri değiştireceğinizi ve hangi bağlantıları yapacağınızı bulun.Ancak bu makine diyorsunuz makineleri PLC ile kontrol ediliyorsanız motorların yönünü değiştirince plc sensörlerin ve diğer elemanların ayarlarının yeni duruma göre yapılması gereklidir bunu unutmayın aksi takdirde sorun yaşayabilirsiniz

bulup hangi parametreleri değiştireceğinizi ve hangi bağlantıları yapacağınızı bulun.Ancak bu makine diyorsunuz makineleri PLC ile kontrol ediliyorsanız motorların yönünü değiştirince plc sensörlerin ve diğer elemanların ayarlarının yeni duruma göre yapılması gereklidir bunu unutmayın aksi takdirde sorun yaşayabilirsiniz
teşekkür ederim hocam

1. Yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi. Sürücüler önce ac akımı dcye çevirir. Bu yüzden girişteki faz sıralaması ne olursa olsun motor hep aynı yöne döner.
2. Evet her zaman düz döner.
3. Sürücüye bağlı motoru ters çevirmek için ya motor bağlantısını sürücü çıkışından faz sıralamasını değiştireceksiniz ya da sürücü yön giriş ucunu kullanacaksınız. Ama ikinci seçeneği her zaman kullanamayabilirsiniz. Sürücü terminal kontrolleri kapalı olabilir.

Sent from my SM-N915F using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

. Yukarıda arkadaşın bahsettiği gibi. Sürücüler önce ac akımı dcye çevirir. Bu yüzden girişteki faz sıralaması ne olursa olsun motor hep aynı yöne döner.
2. Evet her zaman düz döner.
3. Sürücüye bağlı motoru ters çevirmek için ya motor bağlantısını sürücü çıkışından faz sıralamasını değiştireceksiniz ya da sürücü yön giriş ucunu kullanacaksınız. Ama ikinci seçeneği her zaman kullanamayabilirsiniz. Sürücü terminal kontrolleri kapalı olabilir.
teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri