motor koruma rölesı uç faz kontrolu

tekin126

Profesyonel Üye
merhaba arkadaşlar faz koruma rölelerı malum yarı iletken bu cihazlar aşiri voltaj yıldırım duşmesı sonucu sık sık arıza yapıyor ekserı arazıde sulama (dalgiç motor ) panolarının etrafı çopluk gıbı yarı iletken cihazların arızalılarına rastlıyorum bu cihazlar kendı yanması sorun değıl değiştırılıyor fazla bır masraf çıkarmıyor ama bır dalgiç motorun sargılarının yanmasına sebep olabılıyor elektrıkçı hatası gerçı ama böyle hatalı panolar yüzünden yanan motor çok bende bu işi sağlikli bir faz koruma rölesı yaparak bence çözdüm yaptığım faz koruma rölesı 3 adet 2 watt 380/ 12 volt çıkışlı trafolardan ıbaret ana malzeme kumanda gerılımını bu trafolardan aldığım voltajla çalıştırıyorum cıhazda fazlar kesılse veya aynı faz verılsede sistemı açmıyor bence ömürlük bir cihaz oldu konu hakkında ben elektrikçi değılım elektronikçiyim tavsıye ve yorumlarınızı bekliyorum dahada gelişltırmem için yardımcı olursanız sevınırım

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Çalışmalarından ötürü tebrik ederim Süleyman abi Yıllardır elektrik panoları ile uğraşırım ( tam prof olarak değil elbette ) elimden çok çeşitli faz ve motor koruma rölesi geçti bence fuzuli bir uğraşı içine girmişsin Elbette yapılan bir iş ve harcanan emek kesinlikle fuzuli değildir ama ticari olarak düşünürsen pek tutmayacağı kanaatindeyim.

Gelelim önerime Motor koruma işlerinde motor ve faz koruma röleleri aslında köklü bir çözüm değildir çünki kumanda kısmına müdahale eder ve dolayısı ile hoşuna gitmeyen bir durumda elektriği kes der ama kontaktör yapışmış ise kesmez :D Evet motorun ters dönme ve gerilim kontrolü gibi konularda gerçekten işe yarar hatta ve hatta reklam yapmış gibi olmuyim kesinlikle öyle bir niyetim yok ama şu linki kontrol etmeni öneririm :

http://www.kael.com.tr/pdf/ke-DP01-100A turkce.pdf

Ha bu cihazdan ben defalarca kullandım motorun çekeceği akımın alt ve üst sınırlarına gerilimin alt üst sınırlarına varana dek koruma sağlıyor Ama kontaktör kontağı yapışmalarında hiç bir işe yaramıyor Motor bağıra bağıra yanıyor.

Bence En ideal motor koruma rölesi olsa bile tek başına çözüm değildir ek olarak mutlaka ama mutlaka kullanılması gerekli bir cihaz var o da bu resimlerini aşağıda verdiğim cihaz. Yani motor koruma şalteridir. Hem kumanda hem de güç devresine aynı anda müdahale edebilme özelliğine sahiptir kumanda üzerine ettiği etki motor zorlanıp şalter atarsa kumanda kontakları yer değiştirir hepsi bu yani ölçüp biçip karar vermez Sadece ayarladığın akım sınırında motorun güç devresine müdahale eder ;)

Motor koruma için, bahsedılen bir çok yöntem var elbet. Bende bir öneride bulunayım. Bahzsettiğimiz, termik, üç faz koruma vs . vs. nın kumanda devresinin gerilimini kesdiğinde, motor koruma, TMŞ, compact şartel lere düşük gerilim bobini taktırarak, kumjande gerilimi kesildiğinde,Koruma şalterinin bobini açtırma yaparak, 3 fazı kestirecek ve motor yanmaktan kurtulacaktır. Tabi bu uygulamaya, motor büyüklüğüne veya prosesin durması halinde verilen zarara göre karar vermek gerekir...

Evet Sayın zeybek ustamın söylediği de çok mantıklı bir durumdur bu düşük gerilim bobini olayını ilk defa troid akım trafolu bir TMŞ üzerinde görmüş çok kafa yormuştum ve sonuçta bir yere ulaştım Elbette araştırarak ve neyin ne olduğunu öğrenerek Elbette çok prof değilim ama olayı çözdüğümü düşünüp yeter demiştim :D

TMŞ lere takılan düşük gerilim bobinini herhangi bir kaynaktan kontrol ederek motor koruma sağlayabiliriz ve de çok da mantıklı olur tabii motorun gücüne göre değişir bu durum Elbet ki bu benim gösterdiğim motor koruma şalterlerindeki fiyatlar da motorun gücüne göre değişmekte...

merhaba arkadaşlar değerlı yorumlarınızı aldım teşekkür ederım bu konuyu bıraz abarttım AC400/9 volt transformatör yaptırdım sistemde 3 adet kullanıyorum fazlar arası çikişları yarı iletken kullanmadan rölelerle kumanda için kullanılan 24/220/380 AC voltu röle kontağından serı geçırıyorum fazın bırı gıderse devreyı kesıyor ayrıca yarı iletken nekadar kullanmasamda başka çozum bulamadım diyotlarla doğrultup her fazı ADC ıle okuyorum eşitse tolerans dahıl çıkış verıyor aradaki voltaj farkı 30 voltu geçınce devreyı kesıyor aşiri akim için trafolarım var ama motora giden kablolara cihazın kullanımı montajı elektrıkçıyı uğraştıracak kondansatörlere takmayı duşunuyorum bır taşta iki kuş vurmak olacak kondansatör arızası veya dengesız şarj deşarj olduğunda sistemı kapatacak ayrıca bu cihaz elektrık kesılmesı termık atması fazlarda dengesızlıkte kullanıcıya GSM aracılığıyla mesaj atacak

Tabi bizde yedik !!! sen programları yazdır güven kardeşime sonra gel burda hava at mesaj atacak yok renkli ekranda HD 3D gösterecek yok rölenin kontağından geçecek :D :D

İşin espirisi bi tarafa biz seni sevip saydığımız için espiri yapacak kadar yakın bulduğumuz için birazda yalakalık olsun diye bu kadar samimi yazdık kusurumuza bakma artıkın da :D

@tekin126 abi şimdi sen var olan bişiyi niçin tümleştirerek bir yol çizmek istiyorsun ki ?

Hem ayrıca yıllardan beri şu mesaj atan devreyi yapıp geliştirmek için uğraşıp duruyorsun devrenin özelliklerini biraz açıklama olasılığın var mı ?

Mesela bu mesajları atması için bir sim karta mı ihtiyaç duyuyo ayrıca bir fatura gereksinimi oluyo mu yada mail yolu ile mi atıyo gps sistemini mi kullanıyo gibisinden biraz açıklama yapar mısın ?

Tabi bizde yedik !!! sen programları yazdır güven kardeşime sonra gel burda hava at mesaj atacak yok renkli ekranda HD 3D gösterecek yok rölenin kontağından geçecek :D :D

İşin espirisi bi tarafa biz seni sevip saydığımız için espiri yapacak kadar yakın bulduğumuz için birazda yalakalık olsun diye bu kadar samimi yazdık kusurumuza bakma artıkın da :D

@tekin126 abi şimdi sen var olan bişiyi niçin tümleştirerek bir yol çizmek istiyorsun ki ?

Hem ayrıca yıllardan beri şu mesaj atan devreyi yapıp geliştirmek için uğraşıp duruyorsun devrenin özelliklerini biraz açıklama olasılığın var mı ?

Mesela bu mesajları atması için bir sim karta mı ihtiyaç duyuyo ayrıca bir fatura gereksinimi oluyo mu yada mail yolu ile mi atıyo gps sistemini mi kullanıyo gibisinden biraz açıklama yapar mısın ?
:) bu işte yazılım kullanmadım gerekte yok yazılım olsa güven yazıyor o işede kafayı taksaydım kesın 46 lık olurdum:)) nasılsa yazan bırı var yetıştırdım boynuz kulağı geçer misalı bizi geçtı bızde sezarın hakkını sezara verelim dedık kaç yıldır proğram fılan yazdığım yok bıldığımıde unuttum emeklı olmazdan evvel okulda 50 adete yakın bilgisayar vardı hiç yanlarına gıtmeden ust katta odamdan kontrol edebılıyordum şimdi bilgisayarım virüs kaptımı oğlanı devreye sokuyorum uzaktan gırıp hallediyor:) gelelim konuya bu sistemı siparış uzerıne yapıyorum fazla değıl 8-10 muşterım var sankı iş görecek sistem olacak elektrikten okadar anlamam ama arazıye çıkınca goruyorum panoların halını arıza hep yarı iletken cihazlarda bunun onune geçeceğım bırazdaha yardıma ıhtıyacım var yaptığım cihaz eksık olmasın ıstıyorum ikincisi yarı iletken malzemeden imkan dahılınde uzak duracağım

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri