motor koruma şalteri yardım

redskymuscular

Katılımcı Üye
Merhaba,
makinamız resimde kutu içine aldığım arızayı vermiş durumdadır. Kataloğunda motor koruma arıza demekte. Bütün motor koruma şalterlerini kontrol ettim. Hepsi kalkık durumda. Arızayı daha spesifik bir noktaya indirgeyemedim.
Konu hakkında yok haritasına ihtiyacım var.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    301.6 KB · Görüntüleme: 78
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
işaretlediğin sembol termik sembolu termiği resetlemen lazım, ilgili motora ait kontaktörün bir fotoğrafını çekersen daha net belli olur

şimdi bu termikten toplam panoları da dahil edersek 40 tane kadar var. bu lambanın hangisinden kaynaklandığını tespit edemiyorum.
resimde bahsettiğim termiklerden biri.

Ekli dosyalar

• 20160726_093810.jpg
    20160726_093810.jpg
    245.6 KB · Görüntüleme: 64
Resimdekiler motor koruma şalteri.termik role farkli..başka biyerlerde termik role olabilir mi?

bundan kaynaklanamaz öyle mi?
motor koruma da fazla akımda atmıyor mu termik gibi?

şimdi bu termikten toplam panoları da dahil edersek 40 tane kadar var. bu lambanın hangisinden kaynaklandığını tespit edemiyorum.
resimde bahsettiğim termiklerden biri.

açmış olan termiğin siyah olan düğme kısmı dışarda olur ayrıca pano şeması yokmu hangi termik hangi motora ait, normalde güç ve kumanda şeması olması lazım yoksa eğer elektro mekanik kumandadan anlıyorsan takip ederek bulabilirsin, yoksa hiç karışma bence kaş yapayım derken göz çıkarırsın

bundan kaynaklanamaz öyle mi?
motor koruma da fazla akımda atmıyor mu termik gibi?
Motor koruma şalteri ve termik röle aynı mantıkla çalışır motor aşırı akım çekince atmak.Arızanın çözümü bunun nedenini bulmakla olur yani fazlardan birinde sıkıntı mı var voltaj mı düşük yoksa motorda mekanik sıkışma mı var bu sıkışma motor rulmanlarının bozulması ve ya motorun çevirdiği mekanik aksamda sıkışma gibi kesinlikle termik akım ayarını artırmayın veya motor koruma rölesinin daha büyük değerle değiştirmeyin

Arızanın çözümü bunun nedenini bulmakla olur yani fazlardan birinde sıkıntı mı var voltaj mı düşük yoksa motorda mekanik sıkışma
hocam voltaj normal.
30-40 kadar motor var bazısının ulaşımı meşakatli.
sorunu bulmayı istiyoruz. ilgili motora bir ulaşabilsek gerisi kolay inşallah

hocam voltaj normal.
30-40 kadar motor var bazısının ulaşımı meşakatli.
sorunu bulmayı istiyoruz. ilgili motora bir ulaşabilsek gerisi kolay inşallah
Panolardan motorlara giden kabloların akımını ölçünüz motorlarla ilgili döküman varsa elinizde motorların nominal akımlarını bulun ve motorların çektiği amperleri ölçün eğer amperler yüksekse dediğim mekanik sıkıntılar vardır.Mutlaka motorlara ulaşılması lazım birde motorları mekanik aksamdan sökün boşta çalıştırın ve çekilen amperi bu şekilde ölçün eğer mekanik aksama bağladığınızda amper çok artıyorsa mekanik sistemi elden geçirmeniz gerekli motor boşta çalışırken aşırı ses çıkarıyorsa rulmanları değiştirin rulmanları değiştirmeden önce rulman yatağı bozmuş mu kontrol edin eğer bozmuşsa kapağı da değiştirin

Forum istatistikleri

Konular
127,960
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri