Motor Koruma Şalteri Sembol Gösterimi

kagem

Üye
3 fazlı termik manyetik şalterlerde 3xAkım değeri şeklinde, motor koruma şalterinde sadece 1.akım-2.akım aralık şeklinde gösterim yapılmış projede. Mesela TMŞ'de 3x160A (125-160A), MKŞ'de 125-160A şeklinde yazılmış. MKŞ gösteriminde 3x160A (125-160A) şeklinde yazım yanlış mı? Teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
125 ile 160 amper aralında bir deger ayarlanıp kullanılabilir misal sende 130 A bir yük var bunun için ayarlama yerinden 130 gibi bir deger de ayarlarsan kullanabilirsiniz

125 ile 160 amper aralında bir deger ayarlanıp kullanılabilir misal sende 130 A bir yük var bunun için ayarlama yerinden 130 gibi bir deger de ayarlarsan kullanabilirsiniz

Teşekkürler, ama sorduğum tam olarak o değil. TMŞ'de mesela 3x160A (125-160A) gösterilmiş, MKŞ'de 3x160 ifadesi yok. Sadece 125-160A yazılmış. Normalde 3x yoksa tek fazlı olur, projede 3 faz var. MKŞ gösterim şeklimi farklı merak ettim.

slm. Tmş Her bir kontağını birbirinden bağımsiz olarak açar dolayısı ile fazlardan sadece 1 tanesi 160 a nın üzerine çıkar sa sadece o fazın geçtiği kontak açar. buna bağlı olarak yadımcı kontak kontak değiştirir.kontaktör kumandası bu yardımcı kontak üzerinden gitmezse motor zarar görür. motor korumasını bu şekilde yapar. MKŞ ise 3 fazın toplam çektiği akim sizin ayarladığınız set değerini geçer ise 3 fazı birden ayni anda keser. kontaktör çekili kalsa bile motora akim gitmez.

sembollere gelince yarın yüklerim buraya vaktin varsa.

Her kontak bağımsız açıyorsa,bir faz açtı-
ğında, motoru 2 faza kalmasına karşı ko-
ruyan nedir ?Tarifinize uyan bir şaltere ait
kod numarası verebilirmisiniz ?

"buna bağlı olarak yadımcı kontak kontak değiştirir.kontaktör kumandası bu yardımcı kontak üzerinden gitmezse motor zarar görür" yukarıda belirtmiştim.

Tekrar yazayım. Motoru koruyan TMŞ. üzerinde bulunan yarımcı kontaktır motor kontaktör kumandasının yardımcı kontak üzerinden kesinlikle geçmesi gerekir. TMŞ herhangi fazı açtığında yardımcı kontak pozisyon değiştirir.

Yorum mantıklı.Böyle bir şalteri 50 yıldır gör-
medim.Lütfen,bir şalter kodu bildirirmisiniz?

Yorum mantıklı.Böyle bir şalteri 50 yıldır gör-
medim.Lütfen,bir şalter kodu bildirirmisiniz?
Tecrübenize istinaden kısa bir uygulama yaptım hemen.
1,1 a TMŞ Ve MKŞ lerin 1 fazılarını paralel bağlayarak 2 ayrı ama aynı güçte birer elektrik sobası bağladım. Sonuç ise şöyle oldu.

1.1 a TMŞ çıkış kontaklarını kesmedi sadece üzerinde bulunan yardımcı kontak konum değiştirdi.
1.1 a MKŞ ise çıkışları direkt kesti.
Sayenizde küçük bir yanlışımı düzelttim. O yanlışımsa her çıkışın ayrı kestiği.
Yani herhangi bir problemde TMŞ motoru tek başına koruyamayacağı sabittir yardımcı kontağın kontaktör kumandasına eklenmesi şarttır.

Testler ise TMŞ 3RU2116-1AB0 MKŞ 3RV2011-1AA10 Elektrik sobaları 2,5KW ile yapılmıştır.

Ayrıca konunun dışına çıkmışım galiba.

3 fazlı termik manyetik şalterlerde 3xAkım değeri şeklinde, motor koruma şalterinde sadece 1.akım-2.akım aralık şeklinde gösterim yapılmış projede. Mesela TMŞ'de 3x160A (125-160A), MKŞ'de 125-160A şeklinde yazılmış. MKŞ gösteriminde 3x160A (125-160A) şeklinde yazım yanlış mı? Teşekkürler.

Birinde ayar sahası vardır diğerinde yoktur ama yinede yanlış yazılmıştır. ayar sahası var ise haricen belirtilir diye biliyorum.

Önceki bahsettiğiniz özellik,sadece termik
lerde vardır.MKŞ,TMŞ nin,termiği ayarlana-
bilir tipidir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular