Motor Güç Hesabı

Merhaba arkadaşlar
Elektrik motorları konusunda çok tecrübesizim aklıma takılan bir şeyi size sormak istiyorum.Bir kompresör etiketinde 250 kw yazıyor.Başka bir yerinde etiket göremediğim için bu motor etiketidir diye düşündüm.Diğer değerleri ise 400 volt ve 340 amper.İnternette 3 fazlı motorların gücünü hesaplama diye arattığımda ise şöyle bir formül buldum
P=1.73 (kök3)*V*I*cosfi.Cos fi .
Cosfi etikette yazmadığı için 1 kabul edip diğer değerleri yerine yazdığımda 235 kw buluyorum.Şebekeden çekilen gücü motor miline aktarılan güçten küçük bulduğuma göre bir yerde yanlış yapıyorum.Formülde mi yanlışlık var?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bknz: ısı birimi olarak kw
ve
bknz: elektrik gücü birimi olarak kw

Formülünüzde verim değeri eksik.0.80-0,86 arasında bir değer kabul etmeniz
gerekir.Ancak,verdiğiniz rakamlar uyumlu değil.250 kw doğru ise,akımın 450-500 civarında,340 amper doğru ise,motorun 160-200 kw civarında olması gerekir.Hesaplamanız halinde,verim 0,94 çıkar.Elektrik motoru için bu rakam yüksek bir rakamdır.

Merhaba arkadaşlar
Elektrik motorları konusunda çok tecrübesizim aklıma takılan bir şeyi size sormak istiyorum.Bir kompresör etiketinde 250 kw yazıyor.Başka bir yerinde etiket göremediğim için bu motor etiketidir diye düşündüm.Diğer değerleri ise 400 volt ve 340 amper.İnternette 3 fazlı motorların gücünü hesaplama diye arattığımda ise şöyle bir formül buldum
P=1.73 (kök3)*V*I*cosfi.Cos fi .
Cosfi etikette yazmadığı için 1 kabul edip diğer değerleri yerine yazdığımda 235 kw buluyorum.Şebekeden çekilen gücü motor miline aktarılan güçten küçük bulduğuma göre bir yerde yanlış yapıyorum.Formülde mi yanlışlık var?

Elektriksel güç motorlarda her zaman daha büyük çıkar.Motor etiket değerindeki güç milden alınan gücü temsil eder. Verdiğiniz akım ve voltaj değerlerine göre motorun 250 kw olması imkansız kabaca hesap edersek 235 KVA toplamda görünür gücü olur.Aktif güç reaktif ve kayıplardan dolayı daha da düşük olacaktır.Şöyle bir şey daha da ekleyeyim motorun akımını ve voltajını ölçerek bu sonuca varıyorsanız bu sizi yanıltır.Çünkü motorun iş yaptığı güç mil gücüyle eşit olmayabilir.Benzer bir durumu arkadaşım sormuştu 350 kw lık motor hesap yaptığında 160 kw elektirksel güç harcıyordu.Motor iş yapacağı güçten çok daha büyük seçildiği için 160 kw enerji tüketiyordu.Yani motor çalışırken akım voltaj değerlerinden yola çıkarak motor gücünü bulmanız sağlıklı olmaz yanıltıcı olur.

Özetle milden alınan güç < elektriksel güç < görünür güç (mil gücü küçüktür, elektirksel güç küçüktür, Görünür güç) şeklinde bir izah yanlış olmaz

Son düzenleme:
Etiketi ekledim arkadaşlar
20170216_123809.jpg

IE 1 -IE2 ve IE 3 yüksek verimli motorlarda verim en fazla % 89-% 91-% -%93 şeklinde simensin sitesinden baktım fakat anlamadığım nokta 340 amperde 250 kw güç nasıl veriyor.Hiç kayıpları hesaba katılmasa bile 235 KVA elektriksel güce tekabül ediyor.Bu mevzuya kafam takıldı sn @sami inci arkadaşımız bu konuda bilginiz varsa paylaşırmısınız lütfen

Forum istatistikleri

Konular
127,961
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri