MOTOR DA YÖN

EnesKrspn

Üye
Öncelikle merhabalar. Işık izleyen izleyen bir robot projesi yapmayı düşünüyorum ama basit bir şey. Mesela ışığı alınca motor düz hareket edecek ama ışığı alamayınca motorun ters dönmesini istiyorum. Acaba böyle bir şey mümkün mü? Mümkünse nasıl yapabilirim.

devre.jpg

Devre yukarıdaki gibi olacak.

tabıkıde mumkunn motor yerıne bırtane role bagla rolenın kapalı uclarına motorun ters yon baglantısını yap acık uclarına motorun duz yon baglantısını yap ısıgı gorunce role ceker motor ileri yonde gider ısıgı gormeyınce role bırakır ve motor ters yonde hareket eder

bu sekılde baglantı yapa bilirsin

Öncelikle merhabalar. Işık izleyen izleyen bir robot projesi yapmayı düşünüyorum ama basit bir şey. Mesela ışığı alınca motor düz hareket edecek ama ışığı alamayınca motorun ters dönmesini istiyorum. Acaba böyle bir şey mümkün mü? Mümkünse nasıl yapabilirim.

Ekli dosyayı görüntüle 25849

Devre yukarıdaki gibi olacak.
Arkadaş şeması işinizi görür ama benim merak ettim bu devre ile bir yönde ışık ile bir yönde de ışığı görme yine hareket eden bir motor olacak diyorsunuz ama bu devre ışık gı görme dinde sürekli geri gidecek bunu nasıl önleyecek bir sistem yapacaksın merak ettim. ?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri