Mosfet neden kare dalga ile sürülür?

kare dalgada bu nedenle ara voltaj yoktur. 0 volttan direkt 18 volta çıkar. ( voltaj örnekti )

Eğer sinüş olsa idi kısmi bir süreyi tam tepe voltajına çıkmadan ara voltajlarda geçirecekti buda yukarıda yazdığım nedenle aşırı ısınma yanmalara neden olacaktı.

Tamam sinüs olayını anlıyorum mosfeti anahtar olarak kullanmak istesek yine kare dalga ile mi sürmemiz gerekecekti. Yoksa Gate ucuna anahtarla 18v verdik mosfet iletken oldu 0 a çektik kesti böyle birşey olamaz mı?

Tamam sinüs olayını anlıyorum mosfeti anahtar olarak kullanmak istesek yine kare dalga ile mi sürmemiz gerekecekti. Yoksa Gate ucuna anahtarla 18v verdik mosfet iletken oldu 0 a çektik kesti böyle birşey olamaz mı?

Aslında söylediğin iki şeyde aynısı.. Kare dalgada bir nevi anahtarla voltaj vermek gibi.. Yani iki türlüde olur.. Mosferi uygun şartlarda anahtar gibi kullanabilirsiniz.

İyi ki mosfetleri Kontrolkalemi ne üye yapmıyorlar.
MaazAllah bi okusalardı buralarda yazılanları...

İyi ki mosfetleri Kontrolkalemi ne üye yapmıyorlar.
MaazAllah bi okusalardı buralarda yazılanları...

Bilmemek değil öğrenmemek ayıp bende burda bilmediklerimi öğreniyorum konu saçma gelmiş olabilir size ama sağolsunlar yardım eden oluyor

Mosfet her türlü sinyalle ve gerilimle sürülebilir. Amaçladığınız işe bağlı olarak. Mosfeti kare dalga ile sürmeye gelince, yapısı gereği gate kapasitesi ve yüksek gate empedansı, düşük on/ yüksek off direnci mosfetin yüksek akımlarda ve yüksek frekanslarda ideal anahtarlama elemanı olarak tercih edilmesini sağlamıştır. Dc gerilimlerde mosfeti bozmadan röle gibi kullanabilmek için mosfet geçidinin çok hızlı şarj ve deşarj edilmesi gerekir. Buna dikkat edilmezse 3-5 V ve mA sevyelerinde akımlarla 20-30A lik mosfetlerin bir süre sonra bozulması kaçınılmazdır.

burada kafayı karıştıran şey tamamen kare dalga. aslında bana göre, kare değil dikdörtgen dalga denmeliymiş.

şöyle düşün, anahtarına, ark dalgalanmaları yapmayacak şekilde bir iki direnç bağladıktan sonra, mosfetin gate'ine bağla ( anahtarla mosfet arasına da bir direnç koy, mesela en azından 1k. böylece gereksiz akım geçişleri olmaz )

Sonra kronometreyi karşına koy, yarım saniye anahtara bas, sonraki yarım saniyede bırak. bunu sürekli tekrarlarsan, 1hz frekansında kare dalga üretmiş olursun. mosfet de bu kare dalgaya göre açılır veya kapanır.

Burada senin asıl sormak istediğin şeyin, kare dalganın muntazam olmak zorunda olup olmadığı diye düşünüyorum. şöyle ki, kare dalga her zaman kare olmayabilir. anahtara yarım sn bas. 1.5 sn basma. bu durumda da bir nevi kare dalga üretmiş olursun. 1 sn bas, 3 dakika basma. bu da bir nevi kare dalga sayılır.

sinyal illa grafik olarak da kare şeklinde olmak zorunda değil. bu yüzden anahtarla dilediğin şekilde kare dalga üreterek mosfet'i sürebilirsin.

Bir arkadaş ısrarla röle kullan demiş. Röle kullan demesindeki sebep, eğer işi anahtarla yapman gerekiyorsa, mosfet'in amacı olan yüksek hızlarda aç kapa işin olmayacak. bu durumda boşuna mosfetle uğraşmış olacaksın. rölelerin kumandası mosfetlere göre çok daha kolaydır gibisinden demiş.

bu noktada dikkat etmen gereken şeyleri diğer arkadaşlar zaten söylemiş. önemli olan, mosfet'e doğru voltajı uygulaman. transistör yapısı gereği gate'e verdiğin voltaj ve akıma göre direnci değişiyor. mosfeti anahtar gibi kullanmak için, direncinin en düşük olacağı şekilde gate'ine voltaj uygulaman gerek. bu voltajın ne olması gerektiği de, kullanacağın mosfet'in datasheet'inde bulunur.

burada kafayı karıştıran şey tamamen kare dalga. aslında bana göre, kare değil dikdörtgen dalga denmeliymiş.

şöyle düşün, anahtarına, ark dalgalanmaları yapmayacak şekilde bir iki direnç bağladıktan sonra, mosfetin gate'ine bağla ( anahtarla mosfet arasına da bir direnç koy, mesela en azından 1k. böylece gereksiz akım geçişleri olmaz )

Sonra kronometreyi karşına koy, yarım saniye anahtara bas, sonraki yarım saniyede bırak. bunu sürekli tekrarlarsan, 1hz frekansında kare dalga üretmiş olursun. mosfet de bu kare dalgaya göre açılır veya kapanır.

Burada senin asıl sormak istediğin şeyin, kare dalganın muntazam olmak zorunda olup olmadığı diye düşünüyorum. şöyle ki, kare dalga her zaman kare olmayabilir. anahtara yarım sn bas. 1.5 sn basma. bu durumda da bir nevi kare dalga üretmiş olursun. 1 sn bas, 3 dakika basma. bu da bir nevi kare dalga sayılır.

sinyal illa grafik olarak da kare şeklinde olmak zorunda değil. bu yüzden anahtarla dilediğin şekilde kare dalga üreterek mosfet'i sürebilirsin.

Bir arkadaş ısrarla röle kullan demiş. Röle kullan demesindeki sebep, eğer işi anahtarla yapman gerekiyorsa, mosfet'in amacı olan yüksek hızlarda aç kapa işin olmayacak. bu durumda boşuna mosfetle uğraşmış olacaksın. rölelerin kumandası mosfetlere göre çok daha kolaydır gibisinden demiş.

bu noktada dikkat etmen gereken şeyleri diğer arkadaşlar zaten söylemiş. önemli olan, mosfet'e doğru voltajı uygulaman. transistör yapısı gereği gate'e verdiğin voltaj ve akıma göre direnci değişiyor. mosfeti anahtar gibi kullanmak için, direncinin en düşük olacağı şekilde gate'ine voltaj uygulaman gerek. bu voltajın ne olması gerektiği de, kullanacağın mosfet'in datasheet'inde bulunur.

Ben pic ile mosfet sürüp mosfetlede şerit led sürecektim o yüzden sordum bu soruyu röle ile yapınca ses sorun olacaktı. Bu kare dalga olayı ise derste "mosfet sürücüleri vardır çıkışları kare dalgadır mosfet bunlarla sürülür" gibi birşey duymuştum kafama takıldı kare dalgayla sürülüyorda direkt olarak sürülmüyor mu diye sonra ögrendimki iki türlüde olabilirmiş.

Ben pic ile mosfet sürüp mosfetlede şerit led sürecektim o yüzden sordum bu soruyu röle ile yapınca ses sorun olacaktı. Bu kare dalga olayı ise derste "mosfet sürücüleri vardır çıkışları kare dalgadır mosfet bunlarla sürülür" gibi birşey duymuştum kafama takıldı kare dalgayla sürülüyorda direkt olarak sürülmüyor mu diye sonra ögrendimki iki türlüde olabilirmiş.

mosfet sürücü olmadan da yapabilirsin. Mosfet sürücüler, mosfetlerin gate'ine gitmesi gereken voltaj ve akımı çok iyi ayarladığından, mosfetten en yüksek verimi alabilirsin.
Kendin de sürebilirsin. Ancak doğrudan pic ile çoğu mosfet'i sürmek pek mümkün olmuyor. elektronik bölümünde benim transistörleri sürmek adında bir konu başlığım var. orada enine boyuna sorguladığım bir konu hatta :)

ledlere ne yaptıracaksın? o önemli. Yani sadece açıp kapatacak mısın? yoksa pwm ile parlaklıklarını mı ayarlayacaksın?

mosfet sürücü olmadan da yapabilirsin. Ancak mosfet sürücüler, mosfetlerin gate'ine gitmesi gereken voltaj ve akımı çok iyi ayarladığından, mosfetten en yüksek verimi alabilirsin.
Ancak bunun yerine kendin de sürebilirsin. ancak doğrudan pic ile çoğu mosfet'i sürmek pek mümkün olmuyor. elektronik bölümünde benim transistörleri sürmek adında bir konu başlığım var. orada enine boyuna sorguladığım bir konu hatta :)

ledlere ne yaptıracaksın? o önemli. Yani sadece açıp kapatacak mısın? yoksa pwm ile parlaklıklarını mı ayarlayacaksın?

O konuyu takip ediyorum aklımdaki soru işaretlerinin çoğunu giderdi. Mosfet ile şimdilik sadece aç kapa ama pwm ilede ilgilenmek istiyorum pwm galiba mosfet ile yapılamıyor transistör gerekiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,832
Son üye
SametKepenek

Yeni konular

Geri