mono faz motor koruma şalteri

muhom515

Üye
arkadaşlar, mono faz motorlar için motor koruma şalteri (termik şalter yada termik-manyetik şalter) piyasada var mı, mono faz koruma şalteri diye bir ürüne rastlayan var mı. teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Monofaze motorlar için,trifaze şalter,kontakları seri bağlanarak kullanılır.En ucuz ve pratik çözüm budur.

slm arkadaşım
1. şekilde motor akımı mesela 9 amp.olsun termik röleyi 3 ampereayarlaman gerekir.yani motor akımının 1/3 üne
2. şekilde ise termikl röleyi motor akımınının aynısına ayarlamalısın.
şekillerin ikiside aynı işi görür fakat 1. şekil biraz daha ucuza malolur.aklın şüphesi dahi olmasın 1. şekli ben biçok kez uyguladım.ucuz olması için tercih ettim. ama karar senin.
kolay gelsin

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

neden tek kontak kullanmıyozda böyle 3 kontağı seri yada paralel kullanıyoruz acaba onuda ben sormak istiyorum her kontakta bi metal var açmıyormu sistemi yoksa

bence mone faz da motor koruma kullanmamıza gerek yok.termik kullandığımız zaman yeterli olur.

yunus arkadaşım.Termik karakteristikli koruyucuların ,karakteristik eğrisine uygun olarak calışabilmesi
için,akımın tüm elemanlarından geçiyor olması gerekir.Termiklerin karakter eğrilerine baktığınız zaman,
2 fazlı dengesiz akım ve 3 fazlı akımlar için iki ayrı eğri görürsünüz.Tüm elemanların seri ( en doğrusu
budur ) bağlanması halinde,tüm elemanlardan akım geçer ve ısınma eğrisindeki akım/zaman karakteris-
tiğine uygun olarak çalışır.Sadece tek kutbu bağladığınızda,eğriye uygun olarak çalışmaz.3 fazın para-
lel bağlanması,teorik olarak doğru olmakla beraber,kutuplardan bir tanesisinin arızalanması halinde,
yanlış koruma yapabilme ihtimaline karşılık,pratikte,zorunluluk olmadıkça,tercih edilmeyen bir çözümdür.

fark etmez trifazede bağlayabilirsin ister tek kondağından geçir ister faz nötür geçir isterkontakları seri bağla fark etmez herfazda içkısında bimetal var kolay gelsin

yks001 ' Alıntı:
slm arkadaşım
1. şekilde motor akımı mesela 9 amp.olsun termik röleyi 3 ampereayarlaman gerekir.yani motor akımının 1/3 üne
2. şekilde ise termikl röleyi motor akımınının aynısına ayarlamalısın.
şekillerin ikiside aynı işi görür fakat 1. şekil biraz daha ucuza malolur.aklın şüphesi dahi olmasın 1. şekli ben biçok kez uyguladım.ucuz olması için tercih ettim. ama karar senin.
kolay gelsin

Hocam 1. şekil neden daha ucuza mal oluyor anlamadım?

sn. m-usta-fa
1.şeklin ucuz olmasının sebebi termik röleyi motor akımının 1/3 ü kadar seçtiğimizde dolayı.mesela 2.şekil için 10 amp.lik termik seçimi yapmamız gerekirken bunu 3 kola dagıttığımızdan dolayı 3,3 amp.lik seçeriz.dolayısıyla 3,3 amp.lik röle diğerinden daha ucuza malolur
kolay gelsin

ya bu birinci şekil ve ikinci şekil diye bahsedilen şekilleri göremiyorum. yarıdm edermisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri