Mini Pro TL866A Config Bit yardım

my_rules

Üye
Merhaba Arkadaşlar

Yaklaşık 4 gündür uğraştığım ve bir çözüm bulamadım.Varsa bilen arkadaşlara danışayım dedim .
Geçenlerde satınaldığım TL866 universal programlayıcı ile 18f2550 pic ini programladım ama config fuses ayarlarını bir türlü anlayamadım ve ne yapmaya çalıştıysam olmuyor 2 ayrı pic de denenedim bir ara pic üzerindeki ledlerin programa göre yanıp söndüğünü gördüm ama ' FOSC ' ve 'PLL' ayarlarını birtürlü tutturamıyorum. Yapmaya çalıştığım ayarlar yüklediğim resimdeki mplab kod bölümündeki gibidir.
Yardımlarım eden ve etmeye çalışan arkadaşlara şimdi den çok teşekkür ederim.

yardım.jpg

Programda fuse ayarları tanımlıysa bir daha elle seçmene gerek yok. Kristal kaç mhz takıyorsun ona göre pll hesaplanacak. Bi de mclre = Off olsun. Aksi halde Mclr bacağını 1k ile +5 volta bağlaman gerek

Selam öncelikle yanıtladığın için teşekkür ederim . Kristal olarak 20mhz kristal bağlıyorum , MCLR bacağını 10k lık bir direnç ile bağlıyordum +5 e devrede. Direk mplab ide den aldığım hex dosyasını mini pro software ine attığımda aşağıdaki resim1deki gibi gelmekte.Picte sorun olup olmadığını anlamak için herşeyi iptal ettim lcd i adc fonksiyon çağırımlarını, pinleri dijital ıo yaptım sadece 6bin ms bir led yakıp söndürmek istedim.Ve fuses ı (PLLDIV0 = 1 , FOSC3=1 , FOSC2=1,FOSC1=1 FOSC0=0) diğer fuseları iptal şeklinde programlayıp led bağladım bunu 4mhzlik kristal ile yapıor yaklaşık 5-6 snde bir, kıstali çıkartıyorum gene yapıyor aynı zamanlamayla :D. ama mplabdaki fuse ayarlarını nasıl yapıcam anlayamadım bir türlü.
FOSC3=0
FOSC2=0
FOSC1=0 buşekilde no XT_XT olur veya
FOSC0=0

FOSC3=0
FOSC2=0
FOSC1=1 buşekilde no ECIO_EC olur şeklinde bir kalıbı olmalı ama çözemedim hiçbir şekilde
FOSC0=0
bu ayarlarıda microchipin yayımladığı bir dökümandan bakıyorum (konuya ekledim dosyayı)
fuses.jpg

resim1
yardım1.jpg

bir lcd çalıştırmayı deniyorum fuse ayarlarını bir türlü oturtamadım kaç gündür. Proteusta sorunsuz çalıştırdığım devre devre bordunda çalıştıramıyorum ,bağlantıları fln kontrol de ettim onda da bir sıkıntım yok ama bir türlü 20 mhz de çalıştıramıyorum . 20 mhzde çalıştırma istediğimin nedeni ise ileride usb üzerinden çalışan bir projeyi (proteusda gene sorunsuz çalıştırdım :)) ) uygulamaya geçicem
önden biraz pratik yapayım dedim ama en basit ve önemli kısımlarında takıldım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Teşekkürler tekrardan.

Ekli dosyalar

• Pic_18F_Config_ayarları.pdf
    990.5 KB · Görüntüleme: 13
Datasheet de herşey var ama okumayı bilmiyorsun
Hspll yapacaksın
Plldiv 5 olacak ki 20/5=4 mhz yapsın
Yani plldiv2=1 plldiv1=0 plldiv0=0....

Cpudiv1=0 cpudiv0=0 yapacaksın böylece 48mhz olacak frekans

Usbdiv de 1 olacak böylece 48mhz Full speed usb hızı seçilmiş olacak

Hspll yapacaksın? Sorumda aslında tam olarak bu.

FOSC3=0
FOSC2=0
FOSC1=0 buşekilde no XT_XT olur veya
FOSC0=0

FOSC3=0
FOSC2=0
FOSC1=1 buşekilde no ECIO_EC olur şeklinde bir kalıbı olmalı ama çözemedim hiçbir şekilde
FOSC0=0

yukarıda bahsettiğim şekilde ise hspll_hs de

FOSC3=1
FOSC2=1
FOSC1=0 şeklinde olması gerekiyor doğrumudur ?
FOSC0=0

plldiv2=1 plldiv1=0 plldiv0=0 bu şekilde olduğunu aynı yöntem ile hesaplayarak bu şekilde yapıyordum ve 20 mhz kristal bağlayıp sadece led yakıp söndürmek istediğimde hiçbir tepki vermiyordu :S ama şöyle birşey var datasheet te ;

kristalin mhz sine göre 20 mhz ise 15pf , 4 mhz ise 27 pf kullanmamızı söylüyor benim elimde sadece 22pf var bununla deniyorum her ikisinide sorunum bu sanırım doğrumuyum?

Hspll için
fosc3=1
Fosc2=1
Fosc1=1
Fosc0=0 olacak datasheet sayfa 290

22pf olur hatta ben hiç takmıyorum yine oluyor

Datasheet i daha iyi incelemeklazım dediğin gibi. Sayfa 29 daymış , bu arada Device ID belirleyemiyordum 290 da da o varmış. Cevaplama konusunda proflaşmışın artık bi cevapla iki sorun gideriyorsun :) , çok sağol vakit ayırdığın için.

Eyvallah datasheet içinde arama ile her sayfada geçen kelimeyi incelemek gerek yoksa 400 sayfa okunmaz bi oturuşta

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri