Mini CNC dik işlem projesi (Resimli)

Yeni bir proje ile tekrar merhaba, bu sefer daha önceki yapmış olduğum router yerine talaşlı imalat yapabileceğim, yani çelik malzemede işleyebilecek bir mini CNC dik işlem yapmak, gövde tamamen 15 mm alüminyumdan, kızaklar 10x30 mm taşlanmış ck 40, yataklar ve somunlar kestamid , vidalı mil ise 16x4 ovalanmış vidalı mil, spindle 1,5 kW hertz, ve tabi 4. eksen için bir difüzör olacak şekilde başladım işin büyük bir kısmı bitti, resimler ilk parçaların kesimine ait (daha önce yapılan router de kesim yapıldı)

Tablanın X eksen hareketini verecek olan step motoru makinenin altına gizlemek için kendi imalatım döner somun tertibatı, daha sonra yaylı somun ilavesi ile backlash sorununda halledeceğiz.

Ekli dosyalar

• 20160105_154025.jpg
    20160105_154025.jpg
    42.7 KB · Görüntüleme: 312
Metal işlemek derken, Çelik'ten imal edilecek bir hobi proje vs yok, bu makineyi emeklilikte sağdan soldan kırılan dökülen ufak tefek tamirat işlerinde kullanmak için yaptım asıl amacım böyle bir makineyi yapmış olmak, benim için önemli olan hassasiyet rijitlik ve mekinenin derli toplu dış görünüşünün çok sade olması onun için fazla masrafa girmedim eksen hareketleri X 450 Y 225 Z200 mm.

Kestamid sanayi plastikleri içinde en iyilerindendir yüksek kayganlık, ölçü rijitliği sertlik gibi birçok iyi özellikleri var sanayide vinç haket makaraları ve boom kızaklarında ağır yük yataklarında kullanılır, arkadaşıma yaptığımız routerin destekli mil rulmanları alüminyum talaşı sıkışması ile resmen bilya taneleri parçalandı onun için kestamid. (Kestamid yatak yüzeyleri taşlanmıştır)

Aluminyumları nasıl bir cnc'de işlediniz? dik işlem? router? tam anlayamadım.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri