Milleri birbirine bağlı olan iki DC motoru tek converter ile surmek

Yapabilirseniz , iki cihaz ile yük paylaşımı yaptırmanız gerekir.
1. cihaz hız modunda çalışır
2. cihaz tork modunda calışır.Tork referansı ise birinci cihazın motor tork degeridir.
Sanırım tek sürücü ile motorlar senkronize olarak çalışmayacak

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
cevaplar çok karışmış yada ben karıştırdım :)
Soru : iki motoru tek bir sürücü ile çalıştırmka?
Cevaplar master-slave vs.. Tek sürücü ile bunu yapmak elbette mümkü değil!
Sizin projede öndeki motor normalde daha büyük olur ki boylece büyük bir güçle mekanik sürülmüş olur.

Burdaki mekanik bağlantı sorunlu olmuş. Motorlar makinaya iki ayrı milden bağlansaydı iş çok kolaydı. Sürücünun çıkışını direk iki motorada bağlar hallederdik.. sadece uyartım akımı biraz sorunlu ..motor gücüne göre uyartım çıkışına direnç koymalısınız!

Simoreg dökümanlarında bir uygulama anlatımı vardı bulabilirsem eklerim buraya

Ekli dosyalar

• dc_paralel.png
    dc_paralel.png
    61.4 KB · Görüntüleme: 19
Değerli cevaplarınız için çok teşekkürler sayın eray kırımlı 1500 amperlik surucumuz ve aynı tip marka dört adet motor elimizde mevcut durumda
Soru: Motorlar eş motorlardan biri çalışmasa dahi aynı mile bağlı diğer motor döner, 2 side aynı anda devreye girince tek mildeki motorların senkronizasyonu nasıl farklı olur? Yoksa başka bir şey mi sorulmuş?

Bır düşünce, mıillerin birbirine baglı oldugu noktada ;kaplın vs. ıkı tarafına sensör baglayıp her ıkı tarafın dönuüşlerini plc de kontrol edın.Arkadaşlarında dediği gibi motorların mıllerıne encodr baglıyarak dönüş senkronlarını kontrol edınız,,

Arkadaşlar iki enkoer vs gerek yok. Zaten fiziksel olarak mümkün değil. Aynı mili çeviren mekanik olarak birbirine bağlı motorları farklı hızlarla tek sürücü çeviremez!
Çevirirseniz mil kırılır olur biter.En iyi ihtimalle sürücü aşırı akım hatası verir.
Zaten bir sürücü var ve bir enkoder yeterli. Master -Slave uygulaması için en az iki sürücü olmalı.
Burda önce motorları tek tek çeviirn yön kontrolü yapın. Sonra birlikte bağlayıp çevirin.
Birebir aynı motorlarsa paralel bağlayıp çevirin.İkisi de aynı anda ve ayı hızda dönecektir.

Arkadaşlar iki enkoer vs gerek yok. Zaten fiziksel olarak mümkün değil. Aynı mili çeviren mekanik olarak birbirine bağlı motorları farklı hızlarla tek sürücü çeviremez!
Çevirirseniz mil kırılır olur biter.En iyi ihtimalle sürücü aşırı akım hatası verir.
Zaten bir sürücü var ve bir enkoder yeterli. Master -Slave uygulaması için en az iki sürücü olmalı.
Burda önce motorları tek tek çeviirn yön kontrolü yapın. Sonra birlikte bağlayıp çevirin.
Birebir aynı motorlarsa paralel bağlayıp çevirin.İkisi de aynı anda ve ayı hızda dönecektir.

Motor kayıpları sonucunda motorlar birbirlerini sürüklemez mi ? veya oluşacak yastık arızasında aynı sıkıntı yaşanmaz mı?

Aradığım cevap tam olarak buydu çok tesekkurler. Böyle bir uygulama zaten isletmemizde var çift motor çift sürücü master slave şeklinde zaten olması gerekende bu ancak farklı bir uygulama için benden bunu tek sürücü ile yapmamı istediler bende olmayacağına kanaat getirdim ama belki bir yol bulabiliriz diye düşünmüştüm tekrar tesekkurler

uygulamayı ve motor bilgilerini çizebilirsen daha iyi olacak

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri