Milleri birbirine bağlı olan iki DC motoru tek converter ile surmek

Merhaba değerli ustalar bir proje kapsamında benden milleri birbirine bağlanmış olan iki DC motoru tek converter ile calistirmami istiyorlar, DC motor ve sürücüler hakkında tecrubeliyim ancak daha önce bu tur bir uygulama yapmadim. Bunun gibi bir uygulama yapmış ustalardan bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum, kafama takılan en büyük soru işareti iki motorun tek sürücü ile birbirlerine senkronizasyonu ne derece olacak

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dc sürücüde değil ama ( Dc sürücüleri bilmem ama) Ac sürücülerde tek sürücü ile 2 motoru sorunsuz bir biçimde sürebiliyoruz. Dikkat edilecek en önemli husus Sürücünün KW ının toplam motor Kilowatı ile aynı yada bir üstü seçilmesidir.

Düzeltme: Dc sürücüleri değil ama yazmışım yanlış bir anlatım. Dc sürücüleri bilmem ama olacaktı. Düzeltirim.

Dc sürücüde değil ama Ac sürücülerde tek sürücü ile 2 motoru sorunsuz bir biçimde sürebiliyoruz. Dikkat edilecek en önemli husus Sürücünün KW ının toplam motor Kilowatı ile aynı yada bir üstü seçilmesidir.
Evet sayin eray kırımlı haklisiniz ancak kağanı encok kurcalayan kısım iki motorun millerinin birbirine bağlı olması ve senkronize şekilde çalışıp çalışmayacağı motorlar 300 kW lik

En etkili çözüm önerim motorların millerine encoder bağlamanız ve yazılım ile master slave olarak çalıştırmanız.

Hiz kontrolü enkoder ile yapılacak ancak motorlar önlü arkalı bağlı yanı tek bir rotor gibi çalışacak bu sebepten dolayı tek enkoder kullanabiliyorum

300 kw motorun arkasında muhtemelen fan vardır. motorun arka kapağı ile fan arasında iki motor içinde konuşuyorum encoder bağlayabileceğiniz bir boşluk yokmu.

Hayır motorlar harici soğutmalı ve birinci motorun enkoder bağlanabilecek kısmına ikinci motorun mili bağlı bu sebepten sadece ikinci motora enkoder bagli, bu tur bir uygulama isletmemizde mevcut ancak tek farkı iki ayrı sürücü ile master slave olarak senkronize çalışıyor olmasi, bense bunu tek sürücü ile yapmak zorundayım

Dc sürücülerde iyi değilimdir ama 300 KW lık 2 adet motoru tek sürücü ile sürmek isterseniz AC olarak düşündüğümde 600 KW lık bir sürücü ihtiyacı doğar ve bunun maliyeti çok büyük olur. 600 KW da özel çözümler gerektirir ki sürücü firmanızdan destek almanızı öneririm.

Değerli cevaplarınız için çok teşekkürler sayın eray kırımlı 1500 amperlik surucumuz ve aynı tip marka dört adet motor elimizde mevcut durumda

Yapabilirseniz , iki cihaz ile yük paylaşımı yaptırmanız gerekir.
1. cihaz hız modunda çalışır
2. cihaz tork modunda calışır.Tork referansı ise birinci cihazın motor tork degeridir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri