METAL YAZICI

ankis

Katılımcı Üye
Herkese merhaba arkadaslar,

aklıma metal yazıcı yapmak fikri geldi ve kafamda iyice şekillendi ve yapabileceğime dair kuvvetli bir hissiyatım var. Baska bir konuda arge yaparken metalurji konusunda bir adım ilerleme kaydettim.
yazıcıda ilk aşamada lehim kullanmayı dusunuyorum zaten hazır cnc router ım var ufak bir kac parca eklemeyle bu işi kısa sürede olusturabilirim gibi geliyor.tabi aklınıza hemen lehimden yapacağın ürünler dayanıklı olmaz ki diye sorular geliyor :) metalurjide burada devreye giriyor zaten normal lehimi cok dayanıklı hale getirmeyi başardım... sanayide hazır olanlarıda var lakin bunu üretmeyide başardım,
tek karar vermem gereken şu aşamada uygulamada lazermi kullanayım havya mı kullaanayım meselesi. sanırım havya ile başlıyacağım.

Başarılar dilerim.

Lehimi toz haline mi kullanacaksın?

Herkese merhaba arkadaslar,

aklıma metal yazıcı yapmak fikri geldi ve kafamda iyice şekillendi ve yapabileceğime dair kuvvetli bir hissiyatım var. Baska bir konuda arge yaparken metalurji konusunda bir adım ilerleme kaydettim.
yazıcıda ilk aşamada lehim kullanmayı dusunuyorum zaten hazır cnc router ım var ufak bir kac parca eklemeyle bu işi kısa sürede olusturabilirim gibi geliyor.tabi aklınıza hemen lehimden yapacağın ürünler dayanıklı olmaz ki diye sorular geliyor :) metalurjide burada devreye giriyor zaten normal lehimi cok dayanıklı hale getirmeyi başardım... sanayide hazır olanlarıda var lakin bunu üretmeyide başardım,
tek karar vermem gereken şu aşamada uygulamada lazermi kullanayım havya mı kullaanayım meselesi. sanırım havya ile başlıyacağım.

eğlenceli bir işe benziyor, argeden örnekler var mı?

hayır toz haline getirmek icin ugraşmayacağım ilk aşamada. Isıtılmış hayva 'ya temas halinde lehim teli olacak. ortaya çıkan sonuca göre geliştirme devam edecek .

eğlenceli bir işe benziyor, argeden örnekler var mı?

fikir yeni şekillendiği için henüz örnek yok şu anda.. zaten router da şu an sanırım 1 ay sürecek bir çelik kesme işim var... süre vermek istemiyorum çünkü ne zaman süre versem 2 3 katı zaman alıyor işi bitirmem :)

Son durum nedir Hocam

valla son durum enson ki gibi duruyor...ARGE mevzusunda kafamda cok proje var bunlar kısaca şunlar;

1.Rüzgar santrali (bir binanın elektrik ihtiyacını karşılayacak binaların çatısına kurulacak kadar küçük ;ama koca binanın dairelerinin (yaklaşık 10 daire) elektrik ihtiyacını karşılayacak santral.Sistem direnci optimum küçüklükde yani ölü sarım yada verimi düşürüp direnci artıran sarım yok.. buda hesap kitapla bulunuyor...hesap kısmı tamam.. statorun parça kesimlerinin 2/3 ü bitmiş durumda, rotor kısmı bitmiş durumda kalan 1/3 lük kısmın kesilmesi lazım ve parçaların birleştirilip sarım yapılması lazım projem fil adımları ile ilerliyor yani çok yavaş fakat emin adımlar ile.Ostimde çakırogluna ugradığım bir sıra muhabbet esnasında başka birisinin bnm projeyi benden habersiz uygulamaya koyduğunu duymuştum onun verimi hakkinda fazla bir bilgim yok

2. metal yazıcı fikri tasarımı kafamda duruyor kullanılacak malzemeler ile alakalı henüz bir hazırlık yapamadım.

3. pil projesi yaklaşık 6 aydır tasarlayıp argesini yapıyorum içinde kullanılacak malzemeleri aldım baya bir ilerleme var fakat kapasitesini arttıracak konuda ilerleme olmadı henüz... kullandığım ana malzeme bilinenden çok farklı ve doğaya zararsız. kapasitesini arttırmak için uygulamalar yapıyorum bugunde ostime gidip iki malzeme daha alacağım.başarıya ulaşırsam hiç birşey eskisi gibi olmayacak örnek verirsem saniyede 20 km hızla uçan araçların piyasaya çıkması 10 sene den evvel gerçekleşir.. milletler robotlardan oluşmuş bir ordu kurabilir.. çok kritik ve dışarıya kaçırılmaması gereken bir saha...

4 ATC yaptıgımız routerlarda takım değiştirme aparatı.. 10000 tl lik atc spindle almaya gerek kalmıyacak
tüm projeleri kesim kodları hazır.yalnız hepsini kendi routerımda halledemiyorum. 4 . eksene ihtiyacım var yada kestiğim parçalardan birine inç cinsinden diş çekme olayını dışarda tornada çekmek gerekecek ama bu tornada da olmayabilir çunkü inç cinsinden diş şekilecek parca 10.5 mm civarında bir iç çapı var
diş çekecek parça iç çapa sığmayabilir... çözüm arıyorum...

rüzgar santralinde pervane yatay blower tarzı olursa tadından yenmez:rolleyes:

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri