Metal Dedektörü

Proje ödevi için metal dedektörü yapmam lazım. Devreyi borat üzerine kuruyorum.
Bu linkte yapılanları aynen yaptım. Ya da belki de bir yerletde hata..
Şimdi yaptığım dedektörün resimlerini atacağım. Hatayı ya da eklenmesi-değiştirilmesi gereken yerleri söylerseni çok sevinirim.
Şimdiden her şey için sağolun.
Not: Devre'de normalde buzzer bağlıydı. Ama yinede çalışmıyordu. Fakat kırıldığı için resimlerde gözükmemekte. Led yanıyor ancak dedektör metali algılamıyor.

Ekli dosyalar

• PC060175.JPG
    PC060175.JPG
    362.4 KB · Görüntüleme: 34
  • PC060176.JPG
    PC060176.JPG
    362.3 KB · Görüntüleme: 30
  • PC060177.JPG
    PC060177.JPG
    362.4 KB · Görüntüleme: 29
  • PC060178.JPG
    PC060178.JPG
    446 KB · Görüntüleme: 29
  • PC060179.JPG
    PC060179.JPG
    369.9 KB · Görüntüleme: 28
  • PC060180.JPG
    PC060180.JPG
    487.7 KB · Görüntüleme: 29
  • PC060181.JPG
    PC060181.JPG
    371.3 KB · Görüntüleme: 27
  • PC060182.JPG
    PC060182.JPG
    508.4 KB · Görüntüleme: 30
  • PC060183.JPG
    PC060183.JPG
    338.8 KB · Görüntüleme: 29
  • PC060184.JPG
    PC060184.JPG
    448.8 KB · Görüntüleme: 31
Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Devrenin açık şemasını verirsen daha iyi yardımcı oluruz.

Yapıştırıcı kutusuna sarılı bobinin içine bakır nüveyi koydunuzmu ?

Devre şemasıda yok ama bi ihtimal de devre kurulurken kablolamayı yada transistörlerde filan bağlantı hatası yapılmış olasılığı var.

cslyas06;Ne yazık ki devrenin şeması yok. Direkt olarak, videoda ne görüyorsam onu yapmaya çalıştım.
serkan_48; Evet, sarı kutunun içine pirinç boru yerleştirdim.
Devrede iki osilatör frekansının çarpışmasıyla buzzerdan ses geleceği söyleniyor. Fakat benim devremde kullandığım elemanlardan hangisi ya da hangileri osilatörü oluşturuyor?
Bir de, kondansatörler için 0.01 ve 0.1 mikro faratlık polyester film tipi seçilmiş. İnternet araştırdığımda çeşit çeşit şekil çıkmakta. Kimi sitelerde Mika tipine polyester deniliyor, kimilerinde ise ayrıca bir çeşit olarak bahsediliyor...
Son olarak, devremin ulaşmasını istediğim şekli size atayım;

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    110.2 KB · Görüntüleme: 26
Pirinç ile olurmu bilmiyorum.

Pirinçin manyetik özellikleri ile bakırın aynımı bilmiyorum. Videoda görebildiğim kadarıyla malzeme bakır gibi.

Burada iki bobbin var bu iki bobine bir sinyal uygulanıyor. ikisinin arasındaki rezonans farkı buzere veriliyor. elle ayar yaptığınız bobbin ile frekanslar eşitleniyor. Bu şekilde buzerden ses çıkmıyor.

Ne zaman büyük bobinin yakınına bir metal yaklaştırılıyor bu esnada osilasyon frekansı değişiyor ve digger bobinle arasında fark oluşuyor. Bu fark buzerden ses çıkmasını sağlıyor.

Ben devreyi müsait olduğumda tekrar inceleyeyim.

Kolay gelsin.

Yukarıda ki linkini verdiğim video'da, pirinç boru kullanılması gerektiği yazıyordu ama.. Bakur nüve mi koysaydım ki?
Tamam, çok sağolun. Cevabınızı bekliyorum.
İyi günler.

Bütün koordinatları, elemanların değeri doğru yerde mi kontrol et, bir de e-kond unutmuşsun.

Ruslana Marek

Bu tip bobin osilatörlü devrelerde bobinin hesabını iyi yapamazsanız hangi frekansta çalıştığını bilemezsiniz. Bu devreyi çalıştırmada sizi çıkmaza doğru iter.

Şu an devrede enerji verdiğinizde sürekli bir ( verdiğiniz videoda metale yaklaştığında çıkan ses ) ses varsa bu iki osilatörün ( bobinin ) aynı frekansta çalışmadığının işaretidir. Yani sürekli metal görüyormmuş gibi ses geliyorsa.

Eğer hiç ses gelmiyorsa sorun daha kötü sizin osilatörleriniz çalışmıyor demektir. Bu konumda sorun transistörlerinizde veya devredeki kablo atlamalarında hata var demektir.

Bence eğer sizi yönlendirmeme izin verirseniz bu devre ile çalışmalarınızı sonlandırmanızı ve size tavsiye edeceğim şu devre ile devam etmenizdir. Vereceğim devrede arama bobini ile oluşturulan bir osilatör ve ikinci osilatör olarak direnç kondansatör osilatör kullanıldığı için daha kolay yapılabilecek bir BFO metal dedektörüdür.

Tüm devre elemanları kolay bulunur devre elemanlarıdır. Bobin 1 tane arama bobini vardır. Nasıl sarılacağı kaç sipir ve kaçlık telden ne kadar çaplı olduğu yazmaktadır. Döküman türkçedir. Dilerseniz proteusta baskı devresinide verebilirim.

Takıldığınız yer olursa yardımcı olmaya çalışrım. İlk çalıştırmada kalibrasyonu yapılması gerekiyor.

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• Bilim teknik.pdf
    190.9 KB · Görüntüleme: 23
Ruslana Marek

Bu tip bobin osilatörlü devrelerde bobinin hesabını iyi yapamazsanız hangi frekansta çalıştığını bilemezsiniz. Bu devreyi çalıştırmada sizi çıkmaza doğru iter.

Şu an devrede enerji verdiğinizde sürekli bir ( verdiğiniz videoda metale yaklaştığında çıkan ses ) ses varsa bu iki osilatörün ( bobinin ) aynı frekansta çalışmadığının işaretidir. Yani sürekli metal görüyormmuş gibi ses geliyorsa.

Eğer hiç ses gelmiyorsa sorun daha kötü sizin osilatörleriniz çalışmıyor demektir. Bu konumda sorun transistörlerinizde veya devredeki kablo atlamalarında hata var demektir.

Bence eğer sizi yönlendirmeme izin verirseniz bu devre ile çalışmalarınızı sonlandırmanızı ve size tavsiye edeceğim şu devre ile devam etmenizdir. Vereceğim devrede arama bobini ile oluşturulan bir osilatör ve ikinci osilatör olarak direnç kondansatör osilatör kullanıldığı için daha kolay yapılabilecek bir BFO metal dedektörüdür.

Tüm devre elemanları kolay bulunur devre elemanlarıdır. Bobin 1 tane arama bobini vardır. Nasıl sarılacağı kaç sipir ve kaçlık telden ne kadar çaplı olduğu yazmaktadır. Döküman türkçedir. Dilerseniz proteusta baskı devresinide verebilirim.

Takıldığınız yer olursa yardımcı olmaya çalışrım. İlk çalıştırmada kalibrasyonu yapılması gerekiyor.

Kolay gelsin.

Benim devreden hiç ses gelmiyor. Buzzer çalışsa, frekans ayarlamasını yapmak kolay. Verdiğin bfo dedektör yapımıyla ilgili bilgi çok iyiymiş fakat vize'de ilk bahsettiğim devreyi tanıttım. Değiştirmem imkansız.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,177
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri