Mesleki Yetersizlik

Sevgili büyüklerim ve kardeşlerim,

2010 yılında anadolu teknik lisesi elektrik elektronik bölümünden mezun oldum. Sonra bir şirkette güvenlik sistemleri teknisyeni olarak çalıştım. Ve 2012 yılında da askere gidip geldim.

Daha sonra güvenlik sistemleri ile ilgili bir iş yapmak istemedim ve mesleğimi bina Bakım onarım teknisyeni oşarak değiştirdim. Ya da nasip böyle oldu.

Şimdi gelelim konuya. İstanbulda bir araba yetkili servisinde bina bakım onarım sorumlusu olarak çalıştım. 5 katlı bir bina ve yetkili servis olduğu için baya büyük bir alan. Burada çok önemli arızalar çıkmadı karşıma üstesinden gelebildim.

Ancak şu an bir özel okulda yine bina bakım onarım sorumlusu olarak çalışıyorum. Elektriğe ben bakıyorum. Küçük tesisat işleri ( sifon arızası musluk değişimi v.s ) Küçük marangozluk işleri ( menteşe değişimi , kulp değişimi , v.s )

Ancak elektrik konusunda çok eksiğim var. Geçenlerde asansörün arızalı olan kaçak akımını değiştiremedim. Altlarına köprü atmışım falan olmadı çalışmadı. Genel olarak elektrikte de arıza yapıyorum ama bunu herkes yapabilir.

Özellikle panoların içine baktığımda kendimden utanıyorum. Çünkü hiç kendimi geliştirememişim. Yada öyle bir imkanım olmamış.

Şu an 24 yaşındayım. Bu mesleği kendimi kurtaracak ve kimseye minnet etmeyecek kadar nasıl öğrenebilirim neler yapabilirim..

Yardımlarınızı ve yol göstermenizi rica ediyorum.

Saygılarımla.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Megep dökümanları elektrik ve Elektronik anlamında büyük bir konu yel pazesi oldugunu söyleyeyim kafanız agrımaz her konu hakkinda bilgiler mevcut takılır sanız forumda bir çok deneyimli ustalar mühendisler teknikler teknisyenler mevcut
Bende aklıma takılan bir çok şeyi buradan halledetim

Sevgili büyüklerim ve kardeşlerim,

2010 yılında anadolu teknik lisesi elektrik elektronik bölümünden mezun oldum. Sonra bir şirkette güvenlik sistemleri teknisyeni olarak çalıştım. Ve 2012 yılında da askere gidip geldim.

Daha sonra güvenlik sistemleri ile ilgili bir iş yapmak istemedim ve mesleğimi bina bakım onarım teknisyeni oşarak değiştirdim. Ya da nasip böyle oldu.

Şimdi gelelim konuya. İstanbulda bir araba yetkili servisinde bina bakım onarım sorumlusu olarak çalıştım. 5 katlı bir bina ve yetkili servis olduğu için baya büyük bir alan. Burada çok önemli arızalar çıkmadı karşıma üstesinden gelebildim.

Ancak şu an bir özel okulda yine bina bakım onarım sorumlusu olarak çalışıyorum. Elektriğe ben bakıyorum. Küçük tesisat işleri ( sifon arızası musluk değişimi v.s ) Küçük marangozluk işleri ( menteşe değişimi , kulp değişimi , v.s )

Ancak elektrik konusunda çok eksiğim var. Geçenlerde asansörün arızalı olan kaçak akımını değiştiremedim. Altlarına köprü atmışım falan olmadı çalışmadı. Genel olarak elektrikte de arıza yapıyorum ama bunu herkes yapabilir.

Özellikle panoların içine baktığımda kendimden utanıyorum. Çünkü hiç kendimi geliştirememişim. Yada öyle bir imkanım olmamış.

Şu an 24 yaşındayım. Bu mesleği kendimi kurtaracak ve kimseye minnet etmeyecek kadar nasıl öğrenebilirim neler yapabilirim..

Yardımlarınızı ve yol göstermenizi rica ediyorum.

Saygılarımla.

Elektrik konusu tıpkı doktorluk gibi bir çok dalı olan bir meslektir.Halkımız elektrikçi denince elektrikle çalışan ne varsa hepsinden anlar hepsini çözer arızasını bakımını yapar gibi algılanıyor.Tabi işin içinde girince öyle olmadığı her birinin ayrı bir meslek olduğu anlaşılıyor.Mesela bobinajcılık,pano tasarımı ,kompanzasyon ,kumanda v.s herkesin tüm konuları tam olarak anlaması tabi ki mümkün değil ama ben şöyle düşünüyorum ben teknik elemanım diyen kişinin en azından 1 fazlı 3 fazlı güç hesabı,reaktif güç hesabı ,gerilim düşümü ve kesit hesabı elektriksel şemaları okuma ve bağlantılarını yapabilme ve çözüm üretme becerisinin olması gerekir.

Bunların olabilmesi içinde emek vermek gerekir.Emek vermeden zamanla ustalaşacağını düşünmek sadece el becerisinin gelişmesine neden olur.Bir arkadaşımın güzel bir sözü vardı; Zaman sadece armutları olgunlaştırır.Emin olun emek verirseniz mutlaka güzel sonuçlar alıyorsunuz.Mesela bu forum çok güzel bilgiler paylaşılıyor fakat bunları yorumlamak için mutlaka temel bir elektrik bilgisinin olması lazım

Son düzenleme:
Calistigin yerin de bu anlamda onemi cok buyuk..o tarz bir isyerinde florasan degistirme basit elektrik isleri haricinde aman aman problemler olmaz..ariza olustukca tecrube kazanirsin..kendini gelistirmek istiyorsan bu forumu takip etmeni oneririm..teorik olarak kendini biraz gelistirirsen O panoyu acip bakdiginda bazi seyler kafanda daha cabuk yer edinir..

Vd= √3xIFLCILRCx(Rcosɸ+Xsinɸ)xL/V

Gerilim düşümü hesabında,
kablo reactance ve resistance bilgilerine göre yapılmaktadır.
kablo sayısı 3x150mm² xlpe/cu 2 adet 45 metre mesafede 415 v 50 hz 250 kw güçte nasıl hesaplandığı hakkında yorumlarınızı rica ediyorum.

1 adet 3x150mm² XLPE/CU kablonun;

Resistance (ohm/km)
@50Hz
AC :0,146 ohm/km

Reactance (mho/km)
@50Hz
AC :0,072 ohm/km

cos08
sin057

Forum istatistikleri

Konular
128,128