Meslek liselerinde az maaşla işe başlayıp Piyasayı düşürmeme Dersi Verilsin..

erhan0052

Üye
Arkadaşlar belki bu durum size komık gelebilir ama bizim ortak en büyük sorunumuz bu..
Bugün meslek lisesi mezunu olan bir elektrik teknisyeni askerligini yaptıgı halde ''TECRÜBEN AZ'' bahanesiyle asgari ücrete işe başlaTILMAKtadır ve bitmek bilmeyen vaatler '' performansına bakalım 3 ay sonra maaşına zam yapcaz'' 3 ay gecer işler iyi gitmez gitsede gitmez yılbaşına yılbaşı gelir devletın verdıgı zamla devam...
Arkadaşlar kendinize gelin siz lise mezunu da olsa bir vasfa sahipsiniz vasıfsız eleman statüsünde işe başlayıp kendinizi ezdirmeyin.
Kendinizi pahallıdan satmayı bilin, bir işletmede en önemli bölüm Bakım departmanıdır ama yönetim bunu en işe yaramaz departman olarak benımsemiştir.
Mesela her elektrık kesıntısınde fabrikanın beslenmesini saglarsınız bi sefer 10 dk gecikse kıyamet kopar.Diger çalışanlara oranla % 200 daha fazla iş yaparsın metrelerce yükseklikte çıkıp kablo cekersin düşsen kimse sahiplenmez oranın tozunu pisligini ayrıca çekersin bu da yetmezmiş gibi hesap kitap yaparsın acaba bu kablo bu makinayı taşırmı kaç amper sigorta koyayım bu sürücü neden hata veriyo beyin terkk ama nolur kazanç asgari ücret..
Bu iş vasıfsız elemanı makina başına koyup akşama kadar doldur boşalt işi yapmasına benzemezz elektrik işini bilmeyen yapamaz çünkü nerede oldugu bellı degildir sesini duyamazsın gözünle göremezsin haaa gördüğündede senin için çok geç olabilirr..
Her işin oldugu gibi bu işinde bi piyasası vardır kimsenın bu piyasayı alt üst etme hakkı yoktur..

çok doğru söylüyorsun dostum. bide işin şöyle tarafı var ya çok tecrübeli olacan ve senin tarif ettiğin şekilde yapacan. eğer tecrüben az ise patronun düşüncesi nasıl olsa yeni birisini bulurum. Ülkemizde iş bulmak gibi sıkıntı çok. ben kaç ay işsiz kaldım. şu anda otel teknikservisinde çalışıyorum. elektrik dışında her işe bakıyorum. acaba işten ayrılsam iş bulabilirmiyim korkusu da var. gerisini sen düşün.

Bir de senelerce elektrik işi yapıp ta ne çıraklık, ne kalfalık ne de ustalık belgesi olmayanlara seslenmek lazım. Ustayım diye etrafta dolananlar bir yere kablo çekilecekse şöyle bir bakar ve buraya 3x1,5 yeterli deyip yanında çalışan yeni elemanlara da kötü örnek olurlar. Ben elektrik var mı yok mu diye elini tükürükleyip kontrol edeni de, kofreye eliyle buşonları takanı da gördüm. Bu insanların yanında yetişmek için elemanlar vardı.

Tecrübeleri var ama karakterleri yok.

Konuyu açan forum üyemiz aslında yanlış mesaj veriyor...daha doğrusu mesajı yanlış yere veriyor...
asgari ücreti belirleyen kim...devlet
meslek lisesinde az maaşla çalışmayın dersi verecek olan kim ... o da devlet
bu asgari ücret herkes için geçerli..!!
çalışanların bir araya gelmemesi için, yani örgütlenmemesi için çalışan kim... devlet
var olan sisteme ben bu paraya çalışmam diyerek karşı çıkılamaz...
iş buldun mu çalış...asgari ücretle de olsa çalış..neden mi?
adı üstünde ..piyasa!!....bu işin piyasası bu..onun için!!

Konuyu açan forum üyemiz aslında yanlış mesaj veriyor...daha doğrusu mesajı yanlış yere veriyor...
asgari ücreti belirleyen kim...devlet
meslek lisesinde az maaşla çalışmayın dersi verecek olan kim ... o da devlet
bu asgari ücret herkes için geçerli..!!
çalışanların bir araya gelmemesi için, yani örgütlenmemesi için çalışan kim... devlet
var olan sisteme ben bu paraya çalışmam diyerek karşı çıkılamaz...
iş buldun mu çalış...asgari ücretle de olsa çalış..neden mi?
adı üstünde ..piyasa!!....bu işin piyasası bu..onun için!!
Piyasa bu degil sayın elek her meslekte oldugu gibi bu işinde bir piyasası var. Bugün piyasa bu duruma düşmesinin sebebi kendine, meslegine güveni olmayanların düşük maaşla işe başlamalarından kaynaklanmaktadır..Ayrıca herkes asgari ücretle çalışacaksa neden bi meslek ediniyoruz o zaman kımse meslek lisesi, myo okumasın vasıfsız olarak kim ne iş bulduysa onu yapsın sonuçta kazanç belli asgari ücret...

piyasaya müdahale edemessiniz. tamamen serbest piyasa. sadece bu alanda değil . birçok alanda bu böyle. bu durum ustaların değerlerini düşürmesinden değil usta çokluğundan kaynaklanıyor. arz talep meselesi yani. bundan bir kuşak öncesinde mühendislere eve telefon gelirken şimdiler de asgari ücret teklif eden firmalar var. ne değişti eski mühendisler daha çok mu biliyordu işi ? yoksa işi bilen adamların sayısı mı azdı ?

şimdi şöyle bir durum var diyelim ki bilgisayar konusunda özel ders vermeyi düşünüyorsun istediğin kadar ücretini fazla tut şu anda içinde bulunduğumuz durumda iki tık bir tuşla özel ders bilgisayarında. bu durumda sen ders verecek öğrenci bulamassın.peki bundan 10-15 yıl önce böyle miydi ?

başka bir örnek : eski bakkalımız. mahalleye yıllarca satış yaptı ne oldu ilçe gelişti süpermarketler çoğaldı adam iş değiştirmek zorunda kaldı.

vereceğim en güzel örnek : marangozluk(dolap,masa vs). bilen bilir 20-30 yıl öncesinde iyi para kazandıran bu mesleğin şimdilerde ne durumda olduğunu biliyor musunuz ? şimdi sen istediğin kadar değerini yüksek veya düşük tutsanda adam dolabı senden almıyor arkadaş. Daha güzelini alıyor haliyle, daha sağlamını.

Dediğini küçük yerler de uygulayabilirsiniz. eğer piyasa da sayılı kişiler var ise müdahale edersin fakat istanbul gibi sayısı her geçen gün artan bir il de piyasaya dokunamassın.

YANİ ÖZET OLARAK OLAY MESLEK LİSELİ ÖĞRENCİLERDE DEĞİL OLAY MESLEK LİSELERİNİN (ÜNİVERSİTELERİNİN) SAYISINDADIR.

piyasaya müdahale edemessiniz. tamamen serbest piyasa. sadece bu alanda değil . birçok alanda bu böyle. bu durum ustaların değerlerini düşürmesinden değil usta çokluğundan kaynaklanıyor. arz talep meselesi yani. bundan bir kuşak öncesinde mühendislere eve telefon gelirken şimdiler de asgari ücret teklif eden firmalar var. ne değişti eski mühendisler daha çok mu biliyordu işi ? yoksa işi bilen adamların sayısı mı azdı ?

şimdi şöyle bir durum var diyelim ki bilgisayar konusunda özel ders vermeyi düşünüyorsun istediğin kadar ücretini fazla tut şu anda içinde bulunduğumuz durumda iki tık bir tuşla özel ders bilgisayarında. bu durumda sen ders verecek öğrenci bulamassın.peki bundan 10-15 yıl önce böyle miydi ?

başka bir örnek : eski bakkalımız. mahalleye yıllarca satış yaptı ne oldu ilçe gelişti süpermarketler çoğaldı adam iş değiştirmek zorunda kaldı.

vereceğim en güzel örnek : marangozluk(dolap,masa vs). bilen bilir 20-30 yıl öncesinde iyi para kazandıran bu mesleğin şimdilerde ne durumda olduğunu biliyor musunuz ? şimdi sen istediğin kadar değerini yüksek veya düşük tutsanda adam dolabı senden almıyor arkadaş. Daha güzelini alıyor haliyle, daha sağlamını.

Dediğini küçük yerler de uygulayabilirsiniz. eğer piyasa da sayılı kişiler var ise müdahale edersin fakat istanbul gibi sayısı her geçen gün artan bir il de piyasaya dokunamassın.

YANİ ÖZET OLARAK OLAY MESLEK LİSELİ ÖĞRENCİLERDE DEĞİL OLAY MESLEK LİSELERİNİN (ÜNİVERSİTELERİNİN) SAYISINDADIR.
Tanıdıgım yetişmekte olan bi çok elektrıkçi şimdilerde güvenlik görevlisi, meslek lisesi bu memleketin büyük bi meselesi biz burda boşa klavye yoruyoz...

Nasıl derler '' Ucuza çok iş yapmak '' ? Budur sanırım.

He bide çıraklıkdan yetişenlere lafım yok ama sanırım bazıları buna sebeb oluyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,173
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri