Merhabalar arkadaşlar ölçü cihazı ile toprak hattını bulabilir miyim

Tolgayusuf

Üye
Öncelikle merhaba elektrik ci değilim ama kesinlikle bilgisiz değilim vavyen piriz Data TV anahtar armatür yangın butonu gibi vs vs bağlantısını yaptığım işler oldu
Şimdi bir sobamiz var UFO tarzında biz bunun duvara Monte ettik monte ettiğimiz yerde piriz Yok uzatma kablo çekme olayını istiyorlar ama 220 seyyar uzatma kablosu nu buattan çekip UFO ya kadar getirmemizi istiyorlar elimde Bir ölçü cihazı var buattan toprak hattını ölçü cihazı ile bulabilir miyim seyyar kabloyu buatta fazı faza noturu noture toprağı da toprağa bağlayıp cekecem ama hepsi aynı renkte

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Notur ile toprak hattının Bir değeri var mı ölçü cihazında varsa hangi kademeye getirmem lazım

2-3 volt civarı okuman gerek toprak ntr arasında.
Süreklilik moduna al toprak ve nötr arasına dokundur.
Öterse toprak hattında sorun var. Gerilim değerleri farklıysa yine sorun var

2-3 volt civarı okuman gerek toprak ntr arasında.
Süreklilik moduna al toprak ve nötr arasına dokundur.
Öterse toprak hattında sorun var. Gerilim değerleri farklıysa yine sorun var
Bunu yaparken sigorta lari komple kapatim mi yoksa açıkken mi yapimm

Otomatin açık veya kapalı olması önemli değil N-T arası gerilim 5v bazen daha yukarısı olabilir topraklamanin duzgunlugune bağlı

Tamam da hangisi notur hangisi toprak olduğunu nasıl anlarım hepsi aynı renkte fazı zaten bulduk kontrol kalemi ile tamam geri kalan kablolarda aynı renkte ve buatta sadece üç kablo Yok Bir sürü kablo var

Kardeşim ölçü aleti diye birşey icat edildi

Ö . aleti yoksa 100w flemanli ampul bul onla bak

Kardeşim ölçü aleti diye birşey icat edildi

Ö . aleti yoksa 100w flemanli ampul bul onla bak
Kardeşim ölçü aleti var elimizde hangi değere getireceğimi bilmiyorum Hadi değeri getirdik notur ile toprağa degdirdik ekranda kaç değer çıkarsa toprak bulunur

Mavi renk faz kahverengi notur yesil sari renkli kabloda toprak hatti ni temsil eder ama kolaya kacan kisiler renkli kodlama yapmazlar malesef fazi noture degdirice sigorta atar topraga degdirince atmaz diye biliyorum tehlikeli bi yontem sorumluluk size ayittir birde yeteri kadar uzun bi kablo bulabilirseniz binanin toprak hatina baglayip evdeki kablolardan hangisini toprak oldugunu avometreyle bulabilirsiniz bu yontem daha saglikli olcu aletini iki uc birbirine degince ses cikaran buzir konumuna almaniz gerekiyo kabloyu bulabilmeniz icin

Mavi renk faz kahverengi notur yesil sari renkli kabloda toprak hatti ni temsil eder ama kolaya kacan kisiler renkli kodlama yapmazlar malesef fazi noture degdirice sigorta atar topraga degdirince atmaz diye biliyorum tehlikeli bi yontem sorumluluk size ayittir birde yeteri kadar uzun bi kablo bulabilirseniz binanin toprak hatina baglayip evdeki kablolardan hangisini toprak oldugunu avometreyle bulabilirsiniz bu yontem daha saglikli olcu aletini iki uc birbirine degince ses cikaran buzir konumuna almaniz gerekiyo kabloyu bulabilmeniz icin
Mavi notur kahverengi faz diye biliyorum dediğiniz gibi sigorta kutusundan Bir topraklama hattı buata kadar cekecem ölçü cihazı ile tek tek bakacam sanırım yapabileceğim en iyi yöntem bu arada sigorta kutusunda topraklama barasi Yok gibi oda ayrı Bir dert

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri