Mekatronik Bölümünü Kazandım Birkaç Soru

farkole

Üye
Merhaba Saygı Değer Forum Sakinleri ;
Başlıktada yazdığım üzere Mekatronik Bölümü kazandım. Daha doğru meslek lisedi mezunu idim. Ve direk geçiş yaptım. Elektriği biliyorum. Çizimim iyi. Mekanik konusundada sök tak işleri çok severim, parçalayıp toplama işlemini sorunsuz şekilde başarabilirim. Bilgisayar konusunda epey bilgim var. Ellede çizim yapabiliyorum , bilgisayar ilede hertürlü çizimi yapabilirim. Benim sizlere sorularım olacak.
1-) Bu bölümü bitirince ne tür işyerlerinde çalışma imkanı vardır?
2-) Bölümün artı ve eksi özellikleri nelerdir?
3-) Parasal bakımdan nasıldır?
4-) Türkiye şartlarında iş yapar mı?
5-) Bölümün zorlukları nelerdir?
6-) Kendimi geliştirmek için neler yapabilirim? Nelere yönelmemi tavsiye edersiniz?

Bunlara cevap yazarsanız sevinirim :)

Ayrıca çocuktan beri elektrik ve elektroniğe aşırı ilgim var. Zamanında anadolu lisesi kazandım ama ısrarla Meslek Lisesine gittim. Ve en büyük hedefim elektrik bölümünü kazandım. Bölümde hiçbir sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum.

İyi günler dilerim...

Öncelikle hayırlı olsun şimdiden okul ve meslek hayatınızda başarılar dilerim.
Konuyla ilgili tamamen kendime ait düşünceleri belirteyim;
-Mekatronik bölümünü İş adamlarının birkaç tane Mühendis yerine güya çok fonksiyonlu bir mühendis alıp çalıştırırım mantığıyla ortaya attığı ve YÖK'e bunu empoze ederek açtırdığı bir bölüm olarak görüyorum. Az adam çok iş. Bu nedenle İş bulma ihtimali en yüksek olan mühendisliktir.
-Avrupa ve diğer ülkeler bir anadal içindeki kollarda uzmanlığa geçerken bizler birkaç anadalı birleştirme sevdasındayız bu mantığın vatana millete devlete hiç bir getirisi olmaz olmayacaktır.
-Cem yılmaz hesabı little little into the middle ! hepsinden azıcık ortaya karışık !

Sonra ne oluyor anlatayım daha yeni mevzu babama bir öğrencisi anlatmış izmitte bir fabrika adı bizde kalsın üretim bandında problem çıkıyor fabrikadaki 23-24 tane mühendis günlerce işin içinden çıkamıyor sonra ingiltereden 22 yaşında bir teknik eleman geliyor (Mühendis değil!) sorunu o gün çözüp ertesi gün uçakla dönüyor !!!

İşte durum bundan ibaret. Siz moralinizi bozmayın hepsinden azıcık mantığından vazgeçin bir dala yoğunlaşın. Bölümün hakkını verebilecek kapasitede olanlar yok mu illaki vardır ama istisnalar da genel kaideleri bozmazlar.

Öncelikle mekatronik terimini doğru anlamak gerek, mekatronikci hem mekanik hemde elektronik işlerini tek başına yapacak diye bir kaide yoktur, ama teknik resmi okuyabilmeli , elektrik şamalarını takip edebilmeli bir otomasyon projesini mekanik ve elektronik anlamında tek başına yapamasa da tüm konularında yorum yapabilmelidir.

3boyutlu çizim (çizim , montaj), Elektrik Şeması okumayı ,mikroişlemci plc ve bilgisayar programlamayı öğrenmelisin.Okul hayatında dört dörtlük öğrenemesen de ne azından fikrin olmalı, işe girdiğinde kendini geliştirirsin.

Daha sonrasında kendini tek bir dalda geliştirmen daha mantıklı olacaktır, tavsiyem elektronik olurdu.

Yani demek oluyorki ; bölüm güzel ama tek bir alana yönel demişsiniz doğrumudur?

Öncelikle hayırlı olsun şimdiden okul ve meslek hayatınızda başarılar dilerim.
Konuyla ilgili tamamen kendime ait düşünceleri belirteyim;
-Mekatronik bölümünü İş adamlarının birkaç tane Mühendis yerine güya çok fonksiyonlu bir mühendis alıp çalıştırırım mantığıyla ortaya attığı ve YÖK'e bunu empoze ederek açtırdığı bir bölüm olarak görüyorum. Az adam çok iş. Bu nedenle İş bulma ihtimali en yüksek olan mühendisliktir.
-Avrupa ve diğer ülkeler bir anadal içindeki kollarda uzmanlığa geçerken bizler birkaç anadalı birleştirme sevdasındayız bu mantığın vatana millete devlete hiç bir getirisi olmaz olmayacaktır.
-Cem yılmaz hesabı little little into the middle ! hepsinden azıcık ortaya karışık !

Sonra ne oluyor anlatayım daha yeni mevzu babama bir öğrencisi anlatmış izmitte bir fabrika adı bizde kalsın üretim bandında problem çıkıyor fabrikadaki 23-24 tane mühendis günlerce işin içinden çıkamıyor sonra ingiltereden 22 yaşında bir teknik eleman geliyor (Mühendis değil!) sorunu o gün çözüp ertesi gün uçakla dönüyor !!!

İşte durum bundan ibaret. Siz moralinizi bozmayın hepsinden azıcık mantığından vazgeçin bir dala yoğunlaşın. Bölümün hakkını verebilecek kapasitede olanlar yok mu illaki vardır ama istisnalar da genel kaideleri bozmazlar.
Doğrudur dediğiniz olay olmuş olabilir , lakin mekatronik okuyanların birçoğu pratikte iş yapamayan düz lise mezunları yani açıkcası. Adam liseyi bitiriyor, hiç anlamadığı ,yapamayacağı , pratiği kesinlikle olmayan insanlar tarafından tercih yapılıyor ve okulu bitirince sadece kağıt üzerinde okumuş , işten anlamayan kişiler mezun oluyor. Yani ben o tür insanları küçük görmüyorum kesinlikle ama eğitim sistemimiz tamamen yanlış olduğu için fabrikada 1000 tanede mühendis olsa başaramaz... Sirf okul okumak, üniversite bitirmek amacı ile okuyanlar çok fazla gerçekten. En kızdığım noktada bu. Anlamıyorsan ,özelliklede böyle pratik gerektiren işleri seçmeyeceksin. Benim düşüncem bu yönde...

Bize Teknik Lisede öğretilen Elektrik,Elektronik ve PLC sadece anahtar. Kapıyı açıp ilerlemek tamamen öğrencinin işi. İşini severek yaparsan zaten başarılı olursun hayatta. Gayesi okul bitirmek olan mühendisler fazla iş yapamaz bu meslekte özellikle... Benim düşüncem bu yönde.

Özellikle fiziksel ve mantıksal yönden kendine güvenen insanlar , yağ pas kir çamur demeden çalışacak kişilerin bu bölümü seçmesi uygun... Anadolu liselerini bitirip mekatronik mühendisliği okuyan kişilerin düşüncesi ; masa başı , imza atıp para alma , oturduğum yerden para kazanırım düşüncesi ile okuyorlar birçoğu ama hedeflerine , gayelerine ulaşamiyorlar tabiki...

Okul süresince hocalarınla iletişim içinde ol.

Forum istatistikleri

Konular
128,151
Kullanıcılar
449,894
Son üye
Mehmet Denizz

Yeni konular

Geri