Market kompanzasyonu kapasitif sorunu.

mrhb arkadaslar ben bu siteye yeni üye oldum oldukça yararlı bilgiler hekesin emeğine sağlık.Arkadaşlar ben bir marketin hazır kurulu olan kompanzasyonuna baktım ve işletme sahibi kapasitiften cezaya girdiğni söyledi endeksleri aldım ve kapasitif oran 22 lerde seyredıyordu işletme sahibi yazın yaklaşması nedeniyle dolapların çalışmaıyla kapasitifn alakalı olduğunu tahmın edıyor dolaplar çalışmadan önce bir sıkıntı olmadığını söylüyor benim izlenımlerim sonucu kapasıfe gece girdiğini saptadım ne yapmalıyım yardımcı olursunaız sevınırım teşekkur ederım. Bu arada röle 3rg 12 cs

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Devrenizde sabit veya çekik kalmış kondansatör veya UPS varsa,onlardan kaynaklanıyor olabilir.

fahri bey öncelikle verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim sanırım dediğinize göre aklıma 3 rg 12 cs market kapandığında yani sadece dolaplar çalıştığnda kademeleri bırakmıyor olabılır dolayısıylada kapasitif yazar

En sağlamı kompanzasyon sistemini devre dışı bırak o anki kombi sayacını oku (özellikle indüktif güç değerini) kaydet 24 saat sonra tekrar sayacını oku. sistemin ne kadar indüktif güç çektiğini indüktif güç indeks farkından görürsün. bu durumda sistemi kompanze edebilmen için sisteme en fazla inüktif güç kadar kapasitif güç vermem gerektiğini bildiğini varsayıyorum. sonra kompanzasyon panondan önce kontaktörlerinin sağlamlığını kontrol et (değilse arızayı gider) sağlamsa sistemde sabit kondansatör varmı ona bak varsa onu otomatiğe al sonra sistemin kapasitif güç iğtiyacı kadar kapasiteyi devreye al (Qinüktif güç = Qkapasitif güç olmalı) fazla kapasite grublarını manuel olarak devreden çıkar. bu işlemlerden sonra Kombi sayacından aktif kapasitif ve indüktif güç değerlerini kayet 24 saat sonra gel tekrar oku sonra bak bakalım indüktif ve kapasitif güç aktif gücün % kaçı... kolay gelsin..

bence kondansatör değerleri ve gruplandırmalarında hata var kontrol et derim.

arkadaşlar kapasitif yazmasının sebebini buldum tabii bulmamda ENTES teknık servisini gözardı etmemek lazım çok yardımcı oldular kondansötörler dengesiz dizilmişti ve kademe değerleri girilmemişti.Entes in de yardımıyla şu an reaktif oran 0,05 kapasitif oranda 0,06 civarında çok çok iyi yani herkese verdiği bilgiler için teşekkürler

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri