Manyetolar hakkında soru

Merhaba ben bir kaç tane manyetonun ucunu birleştirip sonra bunların düğmesine aynı anda bascağım bi şey oluşturup bassam bir manyetodan daha kuvvetli bir akım veya voltaj elde edermiyim? Bide bi ampule bastığımda bu ampulün yanması için bu ampüle bi şekilde devre mi kurmam gerekiyor?

hiçbir işe yaramaz paralel bağlıyken birbirlerini kısa devre yaparlar akü kullanman gerek...

Tamam şimdi anladım teşekkür ederim peki bunları bi şekilde nasıl seri bağlarım? Diğerinin kablosuna diğerinin kablosunu bağlasam olur mu?

seri bağlanacak yapıda değiller onlar telefon santralinde iç hatlarda uygun jackı takıp çevrilmesi şeklinde kullanılırdı yani jaklı santralde telefonu çaldırma işini yapar zili ac gerilim çaldırıyor konuşma dc ile yani işe yaramaz lamba kaç volt?

Bu manyetolar anlık yani saniyeninde altında çakarak sönümleniyor. Bu süreyi eşitleyip çakabilmeniz el yordamıyla çok zor o yuzden pik voltajı aynı anda yakalayamayacağınız için manyetolar ile elektrik üretme depolama konusunu düşünmek mantıklı gelmiyor.

Birde tamam manyetolar elektrik üretiyor ama ortada bir güç yok. Yani çok yüksek voltaj vermesine karşın akım yok. Akımda yoksa ortada iş yok.

Manyeto yerine bisiklet dinamosu/veya dinamolarını (6 volt,3 watt,0.5 amper) kullanın.Bisiklet tekerini çevirirken diğer arkadaşınızın bisiklet dinamosu da bu tekere bağlı dönerken dinamo uçlarından gelen 2 adet 6 volt ac çıkışın hangi şekildeki bir bağlantıda,yani doğru olan bir seri bağlantısı halinde 12 voltluk küçük bir ampulü parlak (Normal) olarak da yakabildiğine bir bakın.Çünkü 2 adet ac çıkışın seri bağlantısında ancak en doğru şekilde sağlanacak bir bağlantıda 12 voltluk küçük bir ampulü (Oto göstergesi,plaka aydınlatma ampulü gibi) ışıl ışıl (Normal parlaklıkta) yakabilecektir.

Ayni deney 220/6 volt çıkışlı ac/ac 4-5 watt.lık minik besleme trafolarının, 6 volt ac çıkışlarının seri olarak bağlanmasında (12 volt ac. yi elde edebilmek amacıyla) da yine ayni şekildedir.Yani şebekeye 220 vac olarak ikisini paralelde bu trafoları fişe takıp sekonder (çıkış) uçlarından gelen 6 volt ac+6 volt ac=12 volt ac.nin tam olabilmesi için,en uygun olan bağlantı şekliyle seri olarak bağlandığında 12 voltluk küçük bir ampulü yakabilecektir,diğer yanlış yapılan seri bağlantıda ise bu ampül yanamayacaktır,benzer olarak.Kolay gelsin.

Kullancağım lamba öylesine kullandığım küçük lamba bu arada teşekkür ederim sizlere.Peki manyeto değilde bi alet mesela lambayı yakacak güçte olan bi alet ile lambayı bi şekilde devre yapıp bu devreye bu aletle devre arasında ark oluşturarak çalıştırsak ve aleti durdursak bu lamba ne kadar uzun yanar?Bide çok az bi sürede olsa yani bir kaç milisaniye bu lambaya devre kurmadan yani iki ucu açık şekilde tutsak yanar mı?

manyeto deyince benim aklıma eski jaklı telefon santrali geliyor onun dışında işe yaramaz.

Kullancağım lamba öylesine kullandığım küçük lamba bu arada teşekkür ederim sizlere.Peki manyeto değilde bi alet mesela lambayı yakacak güçte olan bi alet ile lambayı bi şekilde devre yapıp bu devreye bu aletle devre arasında ark oluşturarak çalıştırsak ve aleti durdursak bu lamba ne kadar uzun yanar?Bide çok az bi sürede olsa yani bir kaç milisaniye bu lambaya devre kurmadan yani iki ucu açık şekilde tutsak yanar mı?

Dediğinizi tam olarak anlayamadım ama manyetodan, arktan bahsettiğinize göre sanırım kablosuz olarak enerjinin havada naklini gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz. Bu iş için tesla bobini örneklerini inceleyebilirsiniz. Yaklaştırılan florasan ve tasarruf ampüllerini o anlık yakabilmekteler.

Ben çakmaktaki manyetodan bahsediyorum.Scorpion42 demeye çalıştığım şey şu herhangi bir elektrik veren şeyi batarya değil bunun kablosunu bi devreye temas ettirsem ve sonra o şeyi çeksem o akım dolanır mı o devrede? Dolanırsa ne kadar dolanır?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri