Manyetik Fırlatıcı İçin Kondansatör Şart mı ?

Kendoka

Üye
Merhaba ustalar.

Forumu aslında sürekli kullanırım. Ama üye olup soru sormak bu güne nasipmiş.

Manyetik fırlatıcılar üzerinde çalışıyorum. İşin mantığını ve verim için nasıl olması gerektiğini biliyorum.

Fakat gördüğüm tüm fırlatıcılarda bana göre karışık devreler ve en önemlisi kandonsatör var. Youtubeda bir çok video var.

Kondansatörler yüksek gerilimler oluşturmak için gerekli. Yani bazı hobiciler 2900uF kullanıyor. 200volt 400 volt.

Elektronik bilgim ihtiyacımı giderecek kadar.

Ben devre olarak basit bir tasarım için çalışıyorum.

Mesela şöyle.

12 volt 100amper akü. Namlu etrafına sarılmış bobinler ve anahtarlama düzeni.

Anahtarlama işini fırlatılacak cismin namlu içindeki hareketiyle ayarlayacağım.

Böyle bir düzen olur mu. Yani bobine elektrik verildiğinde bir manyetik güç oluşacak. Ve cisim namlu içine çekilecek. Cisim namluyu terkederken bobinin elektriği kesilecek. Böylelikle cismin hızı hiç kesilmeyecek.

Elbetteki devrelerin bir çok amacı vardır. Ama bobinlere elektirk verme işini tam zamanlı olarak mekanikle çözersem yine devreye ihtiyacı olur mu ?

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Bir ara bende manyetik firlaticilari incelemistim ama sizin kadar detayli degil.manyetik firlatici icin 2 elektronik duzenek kullaniyorlar.

1 voltaj yukseltici devre
2 anahtarlayici devre

Eger siz 12 volt kullanacaksaniz ayni manyetik alani olusturmak icin daha kalin tellerle daha cok sipirli bobin yapmalisiniz buda daha agir bir firlatici demektir. Bir ikinci konu ise anahtarlama konusudur voltaj dustukce gececek anlik akim cok yukselecegi icin anahtarlama mekanizmasida o kadar akimi karsilamak icin buyuyecek zorlasacaktir.

Hobi amacli yapilan firlaticilarda bir bobin anlik enerjilenip cekirdege ivme kazandirip bobin enerjisi kesilmektedir.

Profesyonel firlaticilarda birbirine seri bobinlr olup sira ile enerjilenip cekirdek ivmelenmesi dahada hizlandirilmaktadir.

Kucuk bir cekirdek firlatici yapacaksaniz bence kondansator sarttir. En basit yolu bir fotograf makinasi flash devresi kullanip kondansator sarj ediniz. Bu sarj etiginis kondansatoru bir tiristor yada triak ile bobine iletiniz en hizli ve kolayi budur. Belki ana kondansatore bir yada iki kondansator daha ekleme yapmaniz gerekebilir.

Umarim aklinizi karistirmamisimdir. Kolay gelsin

Bir ara bende manyetik firlaticilari incelemistim ama sizin kadar detayli degil.manyetik firlatici icin 2 elektronik duzenek kullaniyorlar.

1 voltaj yukseltici devre
2 anahtarlayici devre

Eger siz 12 volt kullanacaksaniz ayni manyetik alani olusturmak icin daha kalin tellerle daha cok sipirli bobin yapmalisiniz buda daha agir bir firlatici demektir. Bir ikinci konu ise anahtarlama konusudur voltaj dustukce gececek anlik akim cok yukselecegi icin anahtarlama mekanizmasida o kadar akimi karsilamak icin buyuyecek zorlasacaktir.

Hobi amacli yapilan firlaticilarda bir bobin anlik enerjilenip cekirdege ivme kazandirip bobin enerjisi kesilmektedir.

Profesyonel firlaticilarda birbirine seri bobinlr olup sira ile enerjilenip cekirdek ivmelenmesi dahada hizlandirilmaktadir.

Kucuk bir cekirdek firlatici yapacaksaniz bence kondansator sarttir. En basit yolu bir fotograf makinasi flash devresi kullanip kondansator sarj ediniz. Bu sarj etiginis kondansatoru bir tiristor yada triak ile bobine iletiniz en hizli ve kolayi budur. Belki ana kondansatore bir yada iki kondansator daha ekleme yapmaniz gerekebilir.

Umarim aklinizi karistirmamisimdir. Kolay gelsin
Cevabınız için teşekür ederim ustam. Ben profesyonel bir fırlatıcı için çalışıyorum.

Şimdi bahsettiğiniz iki devre var. Biri anahtarlama diğeri güç.

Anahtarlamayı ben mekanik olarak çözeceğim. Çekirdeğin aldığı hıza ve yaptığı harekete bağlı olarak anahtarlama olacak. O konuyu pek kafama takmıyoruym da bu kondansatör ve tiristör falan biraz kafamı karıştırıyor.

Şöyle bir devre düşünelim. 4 adet bobinimiz var. Ve her biri için bir kondansötör kullanacağız.
Yani doğrudan elektirik vererek doldurmayacağız her halde. Teknik bilgisizlik öldürüyor beni.

Akümüz 12 volt.
Kondansatör
Bobin.

Bunları kullanacağımız kesin. Fakat mesela bir deneyde şöyle bir cümle geçiyor. Kafamı karıştırıyor.

"kondansatörden bobine giden yol üzerinde bir direnç olmalı. Yoksa devre salınıma girer."

Yani bu tarz cümleleri çözemediğim için kafam karışıyor.

Bana basitçe temel olmak üzere bir reçete verebilir misiniz. ? :)

Mesela şu telden şu kadar sarım yap. Şöyle bir kondansatör kullan. Gibi ?

Su an telefondan yaziyorum biraz kisitli imkanlarla. Asagidaki sayfada bir universite projesinden bahsediyor. Incelerseniz iyi olur pc ye gecince bende detayli bakacagim.

http://320volt.com/elektro-manyetik-firlatici-projesi/
Tamamdır ustam. Bu proje zaten bende mevcuttu. Tekrar inceleyeyim. Onun üzerinden düşünelim. Zahmet verdim kusura bakmayın.

Ustam verdiğiniz projeyi şimdi tekrar inceledim. 4 ana bölüm var.

• Anahtarlama devresini besleyen güç
kaynagı
• Anahtarlama devresi
• Güç katı
• vmelendirici sargılar

1.bölüm bildiğimiz basit bir devre. 220ac alıp ayarlanabilir halde dc ye çeviriyor. Bu kısım tamam.

2. bölüm anahtarlama devresi. Bu bölümde bir dalga oluşturulup transistörlerle sıralı bir anahtarlama sağlanıyor. Bu kısım biraz daha karışık yapılıyor. Ve ciddi anlamda pro çalışılmalı. Bu halde bile sıralı anahtarlama hatalı olabilir. Ben bu yüzden bu anahtarlama devresini tamamen mekanik yapacağım.

Cisim namlu içinde hareket ederken içinde bulunduğu bobini kapatacak ve bir sonraki bobine elektrk verecek. Bu sayede 0 hata ile anahtarlama oluşacak.

Şimdi yine aynı soruna geldik :)

Kullanılacak kondansatörler ve bobinler.

Son düzenleme:
ana mantık elektromıknatıs.
cisimin sargı içinde hangi bölümde olduğunu optik bir sensör ile algılarsan nezaman hangi bölüme enerji vereceğini bilirsin ve sıralama otomatik olur.
aksi takdirde cismin ağırlığına ve boyutuna bağlı olarak ateşleme sürelerini hep ayarlaman gerekecek

ana mantık elektromıknatıs.
cisimin sargı içinde hangi bölümde olduğunu optik bir sensör ile algılarsan nezaman hangi bölüme enerji vereceğini bilirsin ve sıralama otomatik olur.
aksi takdirde cismin ağırlığına ve boyutuna bağlı olarak ateşleme sürelerini hep ayarlaman gerekecek

Aynen ustam optik veya mekanik bir sistem ile en verimli hali bulmaya çalışacağım. Ben bu scr devrelerinin en uygun anı bulduğuna inanmıyorum çünkü.

Şimdi bazı hesaplarımız var.

Amacım 1 kg lık bir cismi sesten 3 kat hızlı (1000m/s) şekilde fırlatmak. Bunun için kaç jolue enerjiye ihtiyacım var ?

Ek=1/2m.V2

E=0.5*1*3600*3600(saniyede 1 km ise saatte 3600km yapar :) )
6,480,000 joule enerji ihtiyacımız var.

Şimdi kondansatörlerin depoladığı enerjiye bakalım.

2200uf 400 volt bir kon.

j=½C V2

J=0.5*0,0022f*400v*400v
J=176

Tam verimli çalıştırsak bile 6,480,000 jolue enerjiyielde etmek için 6,480,000/176=36818 adet kondansatör gerekecek.

Hesabımda bir yanlış var mıı acaba ustalarım ?

Şimdi normal bir tüfeğin kaç jolue ile atış yaptığna bakalım. (400m/s) (30gr)

e=1/2*m*v2
0.5*0.03*1440*1440=
31104 j

31104/176=176

Yani normal bir av tüfeğinin enerjisini sağlayabilmek için 176 adet kond. gerekiyor. İnşaallah hesabımda yanlış vardır :D

Son düzenleme:
Sanırım yanlış yok. Yapılan bir deneyde 32 gramlık mermi 39m/s hızla fırlatılmış. Fırlatmayı yapan devrede 400 volt 8800uf kondansatör kullanılmış. Çok büyük bir verimsizlik var. 704 j enerji harcanıyor fakat mermi sadece 3oo küsür j enerjiyle çıkabiliyor.

sürtünme kaybı,hyteresis kaybı,enerji dönüşümü kaybı,bakır kaybı vs...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri