makro yardim

Kolay gelsin makro yazmak tum plc modellerinde aynimidir ben gntcnt marka hdmi kulaniyorum plc ayni yanliz bi sorunum var yardimci olurmusunuz

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Ben makro yazmayi bilmiyorum acikcasi kulandigim hdmi ekrannin gercek zaman saatini kulanan ona gore bir biti aktif eden bir makro yazdi calisiyor ancak bitin aktif olmasini istedigimiz zaman dilimini ayarliyoruz calisiyorda yanliz ayarladiktan sonra zaman diliminde calismaya basladiktan sonra fikrimizi degistirip kapanma zamanini yeniden ayarladigimizda bit resretlenmiyor yapan kisiye ulasamiyorum ben duzeltebilirmiyim hdmi makro sayfasini aciyorum gerekli komutlari bilmiyorum

HMI ve PLC lerdeki makro denilen sey temel C dilinde yazilan programlardir.

C dilini bilenler yapmak istediklerini böylelikle daha rahat yapabilirler.

C bilmiyor isen, bu ihtiyacini PLC ile cozume kavusturabilirsin. PLC de gercek zaman saati var ise onunla. Yok ise HMI nin gerçek zaman saatini PLC ye transfer ederek istedigin zaman dilimi araliklarinda istediğin biti aktif edebilirsin.

Hdmi gercek zaman saatini plc tranfer ettim calistirdim ama hafta sonlarida calisiyor sisten haftanin besgunu istenilen saatte calisicak ve istenilen gunde calismicak o kismi yapamiyorum plc de ise etc gercek zaman saati foksiyonu yok malesef

O zaman kriterlerine bir de haftanin gununu eklemelisin. Saniye, dakika, saat, gun, ay, yil ve haftanin gunu degerlerine erişebilirsin. Haftanin gunu 1 den 7 ye kadardir. Sen haftanin gunu 1 ile 5 arasinda ise sistemi çalıştıracaksin.

Buna bi bakarmisiniz dikatlice bu hdmi deki calisma sistemi makro ile cslisiyor bunu plc nasil yapcaz

Ekli dosyalar

• 20170121_121848.jpg
    20170121_121848.jpg
    265 KB · Görüntüleme: 10
PLC de karsilastirma yapacaksin.
Mesela pazartesi icin saat kosuluna bir de haftanin gune 1 e esitse kosulunu ekleyeceksin.

Istege gore pazartesi calisip calismamasina karar verilecekse bir kosul daha eklenecek.

PLC GMTCNT ise mail adresi gonderirsen musait olunca ornek bir program da gonderebilirim.

Mail yazin bi bakin gmtcmt hdmi ekran bu makrosunda duzeltme yapabilirmisiniz istedigimiz gibi calissin

Kardesim yanlis mi ifade ediyorum?
Makrodan anlamiyorsan PLC de yapacaksin. Ladder da is daha kolay olur.
PLC GMTCNT ise mail adresini yazarsan ornek program gonderebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri