Makinalarda kaçak akım rölesi kullanımı

vazgectim tarisma cikabilir diye

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Öncelikle tüm bilgiler için teşekkür ederim. Topraklama sistemleri için detaylı bilgim olmadığı için temel seviyede bu şekilde bir sorum olmuştu; ancak yazdıklarınızı okuyunca ve bu konuyla ilgili derinlemesine araştırma yaptığımda sorunun tam manasıyla ne olduğunu anladım. Bazı arkadaşlarımızın da ifade ettiği gibi, özellikle Almanya'dan gelen makinelerde böyle bir sorun var. Yani sıfırlama (TN-C) sistemine sahip. Mevzuat konusuna gelince açık ve net bir şekilde makinelerin içerisinde KAR'ın kullanım zorunluğu belirtilmemektedir. Ancak bazı İSG uzmanları bu şekilde yorumlayabiliyor ve sonuç olarak bu tip makinelerde KAR'ın uygulanıp uygulanmadığına ister istemez bakmak zorunda kalıyoruz.

TN-C sistem için tasarımı yapılmış, elektrik yükleri için, artık akım fonksiyonuna sahip bir cihaz kullanılmasının zorunlu olmadığı ifadeniz yanlış. O zorunluluk olmama durumu, TN-C sistem için geçerlidir. Sistem TN-C değilse, yükler, belirli durumlarda, ek koruma yöntemleriyle korunmak zorunda kalabilir.

Siz o işletmede sorumlu bir mühendis misiniz? Siz değilseniz, şirketin bu işlerle uğraşan bir mühendisi yok mu?

TN-C sistem için tasarımı yapılmış, elektrik yükleri için, artık akım fonksiyonuna sahip bir cihaz kullanılmasının zorunlu olmadığı ifadeniz yanlış. O zorunluluk olmama durumu, TN-C sistem için geçerlidir. Sistem TN-C değilse, yükler, belirli durumlarda, ek koruma yöntemleriyle korunmak zorunda kalabilir.

Siz o işletmede sorumlu bir mühendis misiniz? Siz değilseniz, şirketin bu işlerle uğraşan bir mühendisi yok mu?

Hayır; ama, ilgili alanda bir mühendis varsa, birincil dereceden bu iş, onun işidir. Sorumluluk da aynı şekilde, onun sorumluluğudur.
Arkadaşım merak edip soru sormak için mühendis mi olmalı illa, insan soru soramaz kendini geliştiremez mi? Hatalı tutumun devam ediyor ve yanlış! Diyelim arkadaş mühendis meslek hanesine yazmamış! Amacın sadece mühendislere mi yardım etmek?! O zaman bu forumda işin ne?
Her şeyi geçtim, önüne dilenci çıktı, önceki mesleğini sorup mühendisse mi sadaka vereceksin? Para verirsin vermezsin bu yaradılışına inandığın değerlere bağlı ama mesleğin neydi de bu hale düştün demek olmaz!

TeknikAdam olmak yeter lakin Teknik Adam olabilmek için önce adam olmak gerekir.

Ne alakası var adamlıkla filan bu işin??
Kişinin kendi bakış açısına göre değişir.Benim etrafımda bana göre adam olmayıp
bizleri yöneten bir ton insan tanıyorum..O nasıl olacak??

Ne alakası var adamlıkla filan bu işin??
Kişinin kendi bakış açısına göre değişir.Benim etrafımda bana göre adam olmayıp
bizleri yöneten bir ton insan tanıyorum..O nasıl olacak??

Lafımın size olmadığını anlamış olmanız gerekir. Teknik adam olabilmek için önce adam olmak gerekir. yani önce insan olmanın getirdiği vasıflara haiz olmak gerekir demek istedim. İşini bilen, tecrübeli bilgili amir, vakur olur, olgun davranır, iyi huyludur, ukalalık yapmaz, problem yaratan değil çözüm üreten insandır. Hani N.Ş.A tabiri vardır meşhur Normal Şartlar Altında tabiri işte buda öyle birşey. Yönetici yada amir ruh hastasıysa, problemli bir tipse bahsettiğiniz durumlarla karşılaşmak kaçınılmazdır. Öyle bir ortamda sevgi saygı olmaz, eleman işini zorla küfür ederek yapar. Yapılan işten de hayır gelmez.
[h=1]İnsanlar başaklara benzer; içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler...[/h]

Lafımın size olmadığını anlamış olmanız gerekir. Teknik adam olabilmek için önce adam olmak gerekir. yani önce insan olmanın getirdiği vasıflara haiz olmak gerekir demek istedim. İşini bilen, tecrübeli bilgili amir, vakur olur, olgun davranır, iyi huyludur, ukalalık yapmaz, problem yaratan değil çözüm üreten insandır. Hani N.Ş.A tabiri vardır meşhur Normal Şartlar Altında tabiri işte buda öyle birşey. Yönetici yada amir ruh hastasıysa, problemli bir tipse bahsettiğiniz durumlarla karşılaşmak kaçınılmazdır. Öyle bir ortamda sevgi saygı olmaz, eleman işini zorla küfür ederek yapar. Yapılan işten de hayır gelmez.
İnsanlar başaklara benzer; içleri boşken başları havadadır, doldukça eğilirler...

Hocam bu söylediğiniz sadece bu sektörde değil hayatın bütün
alanlarında geçerli olan bir durum..Teknik adam olabilmek için,
mühendis olabilmek için,doktor olabilmek için,öğretmen olabilmek için vs vs..
ama her insan aynı olamayacağı için bu şekilde yaşamaya
ve çalışmaya alışmak zorundayız.Slm.

Arkadaşım merak edip soru sormak için mühendis mi olmalı illa, insan soru soramaz kendini geliştiremez mi? Hatalı tutumun devam ediyor ve yanlış! Diyelim arkadaş mühendis meslek hanesine yazmamış! Amacın sadece mühendislere mi yardım etmek?! O zaman bu forumda işin ne?
Her şeyi geçtim, önüne dilenci çıktı, önceki mesleğini sorup mühendisse mi sadaka vereceksin? Para verirsin vermezsin bu yaradılışına inandığın değerlere bağlı ama mesleğin neydi de bu hale düştün demek olmaz!

Birincisi, bu konudaki yazılarımı baştan okumadınız sanırım. Ben elektrik mühendislerine yönelik de eleştiri getirdim. Ama nedense, mühendis olmayanlar, sözlerim mühendis olmayanlara yönelikmiş gibi bir izlenime kapılmış veya öyle anlamaya meyilliler. İkinci olarak, ben hiç bilgi paylaşmadım değil; bazı ifadelerin yanlış olduğunu da söylemem, bazı bilgiler de vermem... bunlar bilgi paylaşımıdır. Ama, tüm bildiklerini neden yazmıyorsun diyorsanız, ben neden yazmadığıma dahil nedenlerimi zaten yazdım, daha fazla tartışmanın anlamı yok. Sizce yanlış olan size, bence yanlış olan bana.

Diğer mevzuya gelecek olursak; hayır, elektrik mühendisi diye de kimseyle bilgi paylaşmam. Ancak yönlendirme, teşvik. Sadece yeni mezun bir mühendisin işi buna bağlıysa, zorlanıyorsa, çalıştığı yerde de ona yardımcı olabilecek biri yoksa... O zaman direkt bilgi paylaşımını düşünebilirim. Neden yeni mezun mühendis olmayan biri değil de, mühendis diye soracak olursanız, onun sebebi de; yeni mezun mühendis olmayan bir kişiyi, bu tür bir sorunu halletsin diye işe alacak biri olduğunu sanmıyorum.

Son olarak da, konuyu kirletmenin anlamı yok. Bu yazdıklarınızı bana özel ileti olarak da gönderebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri