Makinalarda kaçak akım rölesi kullanımı

alidumanli

Üye
Mrb. arkadaşlar,

KAR ile ilgili forumda yaptığım araştırmalarda, endüstriyel makinalardaki uygulamaları konusunda fazla bir bilgiye rastlayamadım. Bu nedenle konunun uzmanlarından makinalarda KAR uygulaması nasıl olur, bilgi almak istiyorum.

Bildiğiniz gibi, avrupadan gelen makinalarda bile kullanılan ekipmanlardan dolayı (motor vb.) doğal kaçaklar olmakta ve bu kaçaklar üst üste bindiğinde 30mA'lik KAR kullanılamamaktadır. İSG uzmanları ise ısrarla makinalara KAR takılmasını istemektedir.

Sorularım şunlar;

1. Endüstriyel makinalarda KAR uygulaması ne ölçüde mümkün?
2. Özellikle rezistans gibi ısıtıcıların olduğu makinalarda KAR uygulaması mümkün mü?
3. Makinalardaki doğal kaçaklar 30mA'i geçiyorsa ne yapmak lazım?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Endüstriyel makınalda yani 380 volt devrelerde K.A.R ( Türkce İsmi Artık Akım Rolesi) 300.ma K.A.R kulanılır.
Kaçak akımın yangın çıkmasına karşı korumak için.
30.Ma K.A.R insanları korumak için. genelde 220.volt ev tesisatlarında kulanılır (Kadın Koruma Rolesi de denir)

Endüstriyel makınalda yani 380 volt devrelerde K.A.R ( Türkce İsmi Artık Akım Rolesi) 300.ma K.A.R kulanılır.
Kaçak akımın yangın çıkmasına karşı korumak için.
30.Ma K.A.R insanları korumak için. genelde 220.volt ev tesisatlarında kulanılır (Kadın Koruma Rolesi de denir)

Arkadaşın sorduğu soruya net bir cevap vermemişsiniz ustam.
Yani 300ma ve 30 ma kar ın kullanım yerlerini sormamış arkadaşımız.
Endüstriyel makinelerden kasıt;ben de var mesela aynı sorun..
Asansör kumanda panosunda Trifaze 30 ma. kar kullanıyorum!!
Güç bağlantılarında sıkıntım yok fakat 24 V kumanda kartına topraklama kablosunu girdiğimde
Kar tık atıyor..Shnider ac-tı 9si modelini filan önderdiler,taktım fakat yok yine aynı..
Bütün makinalara kar uygulaması yapılabilir bence bunda bir sınırlama görmüyorum.Yeter ki
sisteminiz de nötr-toprak ve faz toprak kısa devresi olmasın..
30 ma üstü kaçak zaten insan sağlığı için tehlike arz eder..ypılması gereken şey bu kaçağın
kaynağını bulup gidermektir..
Kadın koruma rolesii.....Bu iyiymiş:)

30 mA K.A.K.R sinin devreyi acmasi icin sistemde fiziki kisa devre olmasina gerek yok. Motorlu rezistanli alicilarin olusturdugu manyatik alanlar k.a.k.r sinin devreyi acmasini etkileyebilir. Tek tek ele alindiginda 30 mA barajini asmayabilir her makina icin ayri k.a.k.r si baglanacaksa 30 mA dusunulebilir fakat gurup olarak dusunuldugunde sıkınti yasatir. Bu nedenle isletmelerde yani trifaze sebekelerde 300 mA kullanilmasi uygundur.

Grup olarak kullanılması bence yersiz olur..Bir makinede oluşabilecek izolasyon hatası 300ma rolenin
açmasına,dolayısıyla bütün makinelerin kullanım dışı kalmasına yol açar..
Zaten mantıklı olanıda bütün makinelere ayrı ayrı kar uygulanması..
Örneğin bizim şirkette 4 tane asansör var,hepsinde de ayrı ayrı kar takılı..
isg uzmanlarıda genelde bu şekilde istiyor..
Hiç birinde de tutmuyor o ayrı mesele:)

Bilgiler için teşekkürler.

30mA KAR'ı bazı makinalara uygulayabiliyorken, bazıları enerjiyi verir vermez atıyor. Kaçak akım gidermek için gerekli incelemeleri yaptığımda, herhangi bir olumsuzluk tespit etmedim. Bununla birlikte KAR'ın sorun yarattığı makinaların aynısından birkaç tane daha var. Onlarda da aynı sorunu yaşadım. Üstelik makinaların hepsi yeni sayılır. Bu nedenle öncelikle makinalarda ne kadar kaçak akım var onu tespit edeceğim. Değer eğer 30mA'den büyükse zaten hangi marka KAR'ı uygularsak uygulayalım sorun yaşayacağız; ancak bazı markaların endüstriyel makinalar için hassasiyeti daha yüksek KAR'ı olduğu da doğrudur.

Mrb. arkadaşlar. Bir konuda sizden yardım almak istiyorum. KAR'ı bağlamak istediğim makinalardan bazılarının pano tasarımlarda panonun nötr'ü toprak üzerinden sağlanmış. Yani 4x10 olarak kullanılan kabloyla 3faz+1toprak hattı kullanılıyor. Bu panoda KAR açar açmaz atıyor. Sebebi nötr ve toprağın ayrı ayrı olamaması mıdır?

Mrb. arkadaşlar. Bir konuda sizden yardım almak istiyorum. KAR'ı bağlamak istediğim makinalardan bazılarının pano tasarımlarda panonun nötr'ü toprak üzerinden sağlanmış. Yani 4x10 olarak kullanılan kabloyla 3faz+1toprak hattı kullanılıyor. Bu panoda KAR açar açmaz atıyor. Sebebi nötr ve toprağın ayrı ayrı olamaması mıdır?
Aynen öyle. Sıfırlama olan yerde KAKR sağlıklı çalışmaz. Kullanım kılavuzlarında da zaten yazar.
Ama KAKR kendinden önceki sistemden etkilenmez. Kendinden sonrasına bakar.

Aynen öyle. Sıfırlama olan yerde KAKR sağlıklı çalışmaz. Kullanım kılavuzlarında da zaten yazar.
Ama KAKR kendinden önceki sistemden etkilenmez. Kendinden sonrasına bakar.

Peki sadece 3faz+1nötr kullanıyor ve topraklama da nötr üzerinden sağlanmışsa yine sorun yaşanır mı?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri