Makina Kumanda Sorusu

lewis_034

Üye
mrb arkadaşlar.benim sormak istediğim bir soru var.çalıştığım fabrikada kullanılan makinelerin genelinde laklama ünitesi var ve bu devreyi kumanda eden amerikan malı zamanlayıcı var.ünitede kumanda devresinde;
1-adet manuel buton
1-adet otomatik buton (0-1 konumlu buton)
1-adet m12 pnp.no.endüktif sensör var
1-adet gaz valfi var
1-adet zamanlama modülü var(bayağı bi eski)

ben bu modülü kaldırıp daha basit bi devre yapmak istiyorum.
çalışma prensibi şöyle;
manuel butona basınca gaz valfi atıcak,otomatik butona aldığımızda sensörde malı gördüğü müddetçe valf gaz basmaya devam edicek ki ne zaman mal makinede kesilirse 5-8 sn içinde kapatıcak.tekrar mal gelmeye başlayınca gaz vermeye devam edicek.

yardımlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum.şimdiden tşkler...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
tşkler ama sinyali otomatik butonu açıkken sensör kumanda edicek,yani makineden mal kesilince sensör görmemeye başlayınca 5 snye içinde valfin enerjisini kesicek.Toff türü bi zaman saati vazifesi görecek.ben uygulamayı plcde programlayabiliyorum.ama plcde yedek giriş yok.olmadı 1 tane plc aldırıcam.gemo ar2a türü.ben bunu elektriksel kumandayla yapmak istedim.ama paylaşımın için tşk ederi cokk saolll SONAY...mutlaka yapılabilir belkide ama belki iki timer koymak gerekir.1 i Ton 1i Toff.sensörden kumanda geldiğinde Tonda enerjilenecek Toffta enerjilencek.Toff'un normalde kapalı kontağından enerji ucunu(stop kontağı gibi)geçirip Ton'un normalde açık kontağınıdan sinyal gelince röleyi mühürletebilirim sanırım.sensör enerjiyi kesincede Toff saymaya devam edip çıkışı stopluyacaktır.diye düşünüyorum.

Devrede ne sorun olduğunu belirtirmisiniz. Ayrıca bu iş için 2 zaman rölesine ihtiyaç olmadığını düşünüyorum.
Bunun için o kadar uğraşmaya gerek yok. Linkteki multifonksiyon rölelerden bir tane al tak çalışır. Merak etme sorun olmaz.
Yapacağımız değişikliklerin en basit, en az arıza çıkaran, en ucuz ve kesin sonuca odaklı yani çevrede dolaşmadan direkt olarak sorunu çözecek biçimde olmasına dikkat etmemiz gerekir. Ben makinelerin orjinal kurulumunu değiştirmeyi en son çözüm olarak düşünürüm. Ama bu değişikliği yapmak mecburiyse teferruatları kaldırıp asıl isteneni sorunsuz şekilde yapabilecek malzemeler kullanmayı düşünürüm.
PLC, bu iş için pahalıya mal olur diye düşünüyorum. PLC nin üstünlüklerini bilmeme rağmen bu tarz işleri basitçe halletme taraftarı olduğum için teferruata girmek istemem. Ayrıca yapılan sistemlerin herkese açık kolay müdahale edilebilir olması da gereklidir.
Weidmüller BTM-S yada linkteki multifonksiyon rölelerden birini al tak gitsin değim.
Kolay gelsin.

Son düzenleme:
çalışma prensibini yazayım sonay ben sana.
şöyleki çalıştığım fabrika teneke kutu üretiyo,kaynak makinesinden kutular kaynaklanıp çıkıyo ve bant yordamıyla kapak ve dip ünitesine gidiyo.bazı firmalar ürününü laklı olarak istiyo.kaynak makinesinden ürün çıktığı zaman yarım metre sonra sensör var,sensörün yarım metre ilerisindede laklama ünitesi var.benden önce çalışan arkadaş amerikan modül bozulunca devreyi plcye aktarmış.sistemi uygulayacağım makinenin plc'sinde boş giriş yok hepsi dolu,bende önce elektriksel kumandayla yapmak istedim devreyi.ama olmadı.sistem şu şekilde çalışıyo.kaynak makinesinden kutu çıktığı zaman sensör görüyo ve lak atmaya BAŞLIYO(YANİ SELONOİD VALF ÇEKİYO)ve çıkan kutular laklanmaya başlıyo.nezaman makineden mal kesiliyo.laklama ünitesi sensörün yarım metre ilerisinde olduğu için 5-10 sn daha laklayıp durmasını istiyolar.yani gecikme olması gerekiyo.sorun bu.ben makinenin orjinalini bozmuyorum.modül randımanlı çalışmıyo oyüzden böyle bişi yapmak istedim.şimdiden tşkler ilgin için SONAY...

Crouzet MUR3 zaman rölesi işini görür.Çok fonksiyonlu bir zaman rölesidir.

çalışma prensibini yazayım sonay ben sana.
şöyleki çalıştığım fabrika teneke kutu üretiyo,kaynak makinesinden kutular kaynaklanıp çıkıyo ve bant yordamıyla kapak ve dip ünitesine gidiyo.bazı firmalar ürününü laklı olarak istiyo.kaynak makinesinden ürün çıktığı zaman yarım metre sonra sensör var,sensörün yarım metre ilerisindede laklama ünitesi var.benden önce çalışan arkadaş amerikan modül bozulunca devreyi plcye aktarmış.sistemi uygulayacağım makinenin plc'sinde boş giriş yok hepsi dolu,bende önce elektriksel kumandayla yapmak istedim devreyi.ama olmadı.sistem şu şekilde çalışıyo.kaynak makinesinden kutu çıktığı zaman sensör görüyo ve lak atmaya BAŞLIYO(YANİ SELONOİD VALF ÇEKİYO)ve çıkan kutular laklanmaya başlıyo.nezaman makineden mal kesiliyo.laklama ünitesi sensörün yarım metre ilerisinde olduğu için 5-10 sn daha laklayıp durmasını istiyolar.yani gecikme olması gerekiyo.sorun bu.ben makinenin orjinalini bozmuyorum.modül randımanlı çalışmıyo oyüzden böyle bişi yapmak istedim.şimdiden tşkler ilgin için SONAY...

İstediğn devreyi anladım. Benim çizdiğim devre bunu yapar. Sorunun ne olduğunu anlamadım. İstediğin şeyi yapacak devreyi çizdim. Kullanacağın röleyi de söyledim. Merak ettiğim bu devre ve bu röle işini neden görmüyor. Yapacağın sistem basit. Ama neden olmadığını anlayamadım. Devreyi kurup kurmadığını bilmiyorum. İstersen öncelikle devreyi atölyede kur ve dene sorun çıkarsa nerede sorun çıktığını yaz. Ben de başka bir devre çizerim o zaman. Gerçi anlattığın iş için bu devre çalışır. Çalışmama nedenini açıkça belirtirmisin. Yani sensör mü görmüyor, rölemi çekmiyor yada bırakmıyor ne oluyor da bu devre çalışmıyor?

telmekanik zello kulan.zamanlamayı istedigin gibi ayarlayabilrsin

Sonay ben devreyi atelyede uyguladım.senin verdiğin şemadaki gibi.ben timerda gecikmeyi yapamadım.sanırım.sm 9 zaman rölesinde Toff süresini 1-10 sn için nasıl ayarlıyoruz bilgin varmı??

sonay devreyi bitirdim.iki röleyle tamamladım.şuan sorunsuz çalışıyo tşkler ilgin için en başından.kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri