Makaslı Hidrolik Platform

eemabal

Üye
Arkadaşlar merhaba, makaslı hidrolik platform üzerinde çalışıyorum. Kumandasını plc üzerinden yapacağım. Elinde örnek kumanda projesi olan varsa paylaşabilir mi?

saygılar,

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba ben de şuan pic kontrollü bir abkant press üzerinde çalışıyorum. Devreyi bugün basıyoruz. Hidrolik pistonları ileri ve geri pic ile kontrol edilecek işinize yararsa paylaşırım.

Mashadow selamlar... pic ile abkantti sadece asagi yukari hareketimi yaptiracaksiniz yoksa arka dayamalara pozisyonlama sag sol y1 y2 lerede ayri ayri pozisyonlama da yapacakmisiniz merak ettim detay verirseniz memnun olurum...

Mashadow selamlar... pic ile abkantti sadece asagi yukari hareketimi yaptiracaksiniz yoksa arka dayamalara pozisyonlama sag sol y1 y2 lerede ayri ayri pozisyonlama da yapacakmisiniz merak ettim detay verirseniz memnun olurum...

Merhaba,

Hem hidrolik pistonları ileri ve geri kontrol hem de arka dayama eksenini ileri geri hizalama (sadece y1 var şuan), ayrıca birde alt kalıbın yanındaki sac kalınlık sensörümüzü de Z ekseni kabul edersek o da yukarı aşağı hareket edecek. Yani kısaca 2 linear eksen var, 2 adet piston var ventil ile kontrol edilecek, +1 ventil de hidroliğin hızı için var.

Makina eski bi makinanimi...Kolay bi islem degil. Bundan oturu sordum.. Allah kolaylik versin.. bide mach 3 kullanarak yaoanlar var daha hizli sonuc alabilirdin bilgin olsun ayrica youtube yapilan bi kac calisma var incelemeni isterim..
Merak ettigim sistemde 2 piston varsa y1 y2 diye bunlarin acisini hizalayan bi mekanik varmi.. bu arada y1 y2 piston ekseni ventil dedigin eger oransal valfse bunun y1 y2 ile alakali yok valf zaten bi adet sistemlerde. Diger bi konida arka dayamada z inde olmasi gerekli bilgine kalip degisikliklerinde veya parca yapisindan dolayi.. hidroligin hizi pwm olarak mi kontrol edeceksin..ventili anyamadim anlatirsan memnun olurum..

Makina eski bi makinanimi...Kolay bi islem degil. Bundan oturu sordum.. Allah kolaylik versin.. bide mach 3 kullanarak yaoanlar var daha hizli sonuc alabilirdin bilgin olsun ayrica youtube yapilan bi kac calisma var incelemeni isterim..
Merak ettigim sistemde 2 piston varsa y1 y2 diye bunlarin acisini hizalayan bi mekanik varmi.. bu arada y1 y2 piston ekseni ventil dedigin eger oransal valfse bunun y1 y2 ile alakali yok valf zaten bi adet sistemlerde. Diger bi konida arka dayamada z inde olmasi gerekli bilgine kalip degisikliklerinde veya parca yapisindan dolayi.. hidroligin hizi pwm olarak mi kontrol edeceksin..ventili anyamadim anlatirsan memnun olurum..

Makina aslında şuan yeni yapılıyor, büyük bişey değil tamamen DIY tarzı. 120cm kalıp uzunluğu var. 0.60 ile 3mm arasında seslendirme amfilerinin sacları katlanacak. 2x3ton kapasiteli toplam 2 piston var. y1 ve y2den kastım benim arka dayama düzeneği, ve şuan bu tek parça gerekiyor bize, yani birbirinden ayrı 2 tane arka dayama düzeneği yok dolayısıyla y1 derken bunu kastettim. Ve bunlarda Z ekseni de yok, çalışacağımız sac kalınlıkları çok ince olduğu için gerek duyulmadı anladığım kadarıyla.

Ventile gelince, 12v beslemeli ve pistonlara giden yağın yönünü değiştiren 2 ventil var. Yani röle gibi, ventili açtığımda o pistona yağ gidiyor, kapattığımda yağ tanka dönüyor. Yağı pistondan tanka almak içinde benzer bir ventil daha var ve her iki pistonun aynı anda aynı hizada çalışması içinde manuel bir ventil (valf?) var. Pistonlara giden yağın hızını da yine bu ventillerle kontrol edebiliyoruz. Ancak sizin dediğiniz gibi pwm ile çok daha güzel olurmuş bu iş hiç aklıma gelmedi.

Mach3 kullanmıyoruz, kullansak tabi daha kolay olurdu. Kendi bastığımız devre + pic16f877a ile bilgisayar ile bağlantılı olarak, 2 step motor, 2 limit switch 3 ventil (1 ileri, 1 geri, 1 hız), 1 keypad, 20x4 lcd ekran, rs232 pc bağlantılı (pc programından katlanacak sacı adım adım ayarlıyorsunuz), 1 ayak pedalı şeklinde giriş ve çıkışları var.

Sistemde herhangi bir açı hesaplayan bir mekanizma yok, youtubeda baya inceledim makinaları sanırım katlama açısını diyorsunuz, bize hep 90 derece gerektiği için galiba böyle birşey düşünmedik.

Alt ve üst kalıplar yeni geldi, pistonların gelmesini bekliyoruz.

(Not: Hidrolik konusunda çok bilgili değilim, o kısma arkadaşım bakıyor ben de anladığımı aktarıyorum)
(Not2: Benim ventil dediğim şey hidrolik yön valfi imiş yapı olarak benzediği için adını öyle zannediyordum)

Son düzenleme:
Sonucu paylasirsa memnun olurum resmli olirsa dahada bi canli olur . Kolay gelsin...

Merhaba, arkadaşın konuyu biraz saptırdım kusura bakmasın, zaten plc örneği istemiş ben onu pic diye okudum yardım etmek istedim.

@rocco216
Pwm konusu biraz etraflıca düşündüm, yağ pompasını çalıştıran trifaze 3kwlık motoru pwm ile sürmem için çok yüksek amperli transistörler gerekiyor, şu invertörlü kaynak makinalarında kullanılan cinsten. Bu da maliyeti aşırı artırıyor yaklaşık 1500 tl kadar. O yüzden vazgeçtim. Kısmetse yarın ayrı bir konu açıp resimleri paylaşıcam.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri