Mach3 Tek Yön

erenet

Üye
merhaba arkadaşlar mach konusunda daha çok yeniyim ve kendi cnc routerimi yapıyorum, sistemi kurdum machdan hareket verebiliyorum fakat sadece tek yönlü bir hareket oluyor bu manuelden "-" yöne bastığımda da "+" yöne bastığım da da motorlar aynı yönde dönüyorlar içine g-code yüklediğim de de aynı sorun var çember çizdireceğim örneğin makine çeyrek çember çiziyor ve eksenlerin biri yavaşlayıp ters yönde dönmesi gerekirken yavaşlıyor duruyor ve aynı yönde yeniden hızlanıyor umarım sorunumu anlatabilmişimdir yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

hiç kimse bilmiyor mu bunun çözümünü arkadaşlar ya da sorunum mu çok saçma? :)

hiç kimse bilmiyor mu bunun çözümünü arkadaşlar ya da sorunum mu çok saçma? :)

Öncelikle hangi eksenler aynı yönde hareket ediyor bunu bir kontrol edin. Muhtemelen Step motor ayarlarındaki DIR ve STEP pin değerlerinde hata var.

Sorunuzu daha açık sorarsanız, kullandığınız Sürücü nedir?. Step motorların türü ve kablo sayısı nedir? Hangi eksenlerde hata var ? vs.
Ayrıca şu anki Step motor pin ayarlarınızı da yazarsanız daha kolay yardım alırsınız.

Kolay gelsin.

delabın cnc kontrol kartını kullanıyorum step motorlardan birinde 6 kablo diğer 2 sinde 8 kablo var

Dir low active ve Step low activeyi disable edip deneyin bide.

Tüm eksenler mi tersine çalışıyor yoksa sadace 1 eksenmi. Önce bunu tespit edin.
Brde Output sayfasını yollarsanız iyi olur.

Çeyrek çemberi çizen sistemin step komutlarında sorun yok demektir.
Verdiğiniz şekillere göre : 2-4-6-8 nolu pinleri kontrol edin.
Klavyeden düz ve ters yön tuşlarına bastığınızda ilgili bacaktaki işaret : 0 V ya da +5 V olmalıdır .
Kartınızın girişinde dikkatli bir ölçüm yapın , dikkatli olun çünki pc paralel port pinlerinde bir arızanın onarımı pek mümkün değildir !
0-5 V değişimi oluyorsa pc ve mach3 doğru çalışıyordur arızayı kartınızda arayın...

Bilgisayarda ve parallel port kablosunda sorun yok vb ile yazilmis ufak bir programla tek tek pinleri aktif edebiliyoruz fakat Mach 3 te ise + yone bastigimizda 5 v oluyor - ye bastigimizda 0 a inmiyor diger output signal ise hersey x yani hic Bisey aktif degil.

Slm benim makinadada sadece bir eksen bazen + veya - ye bastigimda hep ayni yone gidiyor. Bazen duzeliyor bunun sebebi ne olabilir sizce? Paralel porttan bagli toplam 3 adt motor var. Sorun nedir sizce? tşkler.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri