Mach3 Otomatik Takım Değiştirme

Merhaba,

Şöyle bir mantık Mach3'te oluyor mu?

takım1'i al (burada takım yok. işlenecek kütüğün sıfır noktasını tespiti için bir çubuk olabilir)
takım sıfırlama probuna (sensorune) git ve z seviyesini belirle
kütüğe git ve z seviyesini belirle

işlenecek parçanın z başlangıç seviyesi belirlenmiş oldu. örneğin tezgahtan 25mm yukarıda

takım1'i bırak

programı başlat
takım2'yi al
takım sıfırlama probuna (sensorune) git ve z seviyesini belirle (böylece takım1 ile takım2 arasındaki fark tespit edilmiş oldu. sonuçta da kütüğe nereden başlayacağını da öğrenmiş olacak)
takım2 ile kazımayı yap
takım2'yi bırak

sıradaki takımı al (örneğin takım4)
takım sıfırlama probuna (sensorune) git ve z seviyesini belirle (böylece takım1 ile takım4 arasındaki fark tespit edilmiş oldu. sonuçta da kütüğe nereden başlayacağını da öğrenmiş olacak)
takım4 ile kazımayı yap
takım4'ü bırak

.....
....
end

özetle:
diyelimki takım1 deki referans çubuk 70mm boyunda olsun
takım2 60mm
takım4 50mm
kütük yüksekliği 25mm

bu durumda takım2 işe başlarken 10mm fazla dalarak takım4 ise20mm fazla dalarak kazıma yapacak

bilmem anlatabildim mi?

bu işin macrosu olabilir mi?
yoksa her işe başlamadan tüm takımları tools ofsettsten ayarlamak mı gerekecek?

@okreg kısaca diyorsun ki takımı ben değiştireceğim ama Z sıfırlamasını falan kendisi yapsın. Evet mimkin :D

Heeee tamam şimdi anladım. Her seferinde takım sıfırlatmak yerine takımları komple mach3 e kaydedebilirsin bildiğim kadarıyla böyle bir şey mümkün mach3 de. Yani her takımda sıfır yapmaya gerek kalmıyor. Sanırım ilk kez sıfırlama alırken de sıfırlama yapılan takımı hafızada tuttuğu için diğer takımlara geçtiğinde de o boy farkını hesaplayarak devam ediyor.

Ha illede benim dediğim gibi olacak dersen evet mümkündür böyle bir şey ama takım değiştirme macrosuyla biraz oynamak lazım.

Merhaba arkadaşlar takım değiştirme işlemini cnc tornada nasıl yapabilirim 6 takımlık bir taretim var step motor ile pozisyonunu alıyor iki adet valf ilede taretin ileri geri hareketini sağlıyorum. Yardımcı olabilir misiniz ltf.

Merhaba arkadaşlar takım değiştirme işlemini cnc tornada nasıl yapabilirim 6 takımlık bir taretim var step motor ile pozisyonunu alıyor iki adet valf ilede taretin ileri geri hareketini sağlıyorum. Yardımcı olabilir misiniz ltf.
bu konuda bana yardımcı olucak kimse yok mu

taret bu şekilde şuan kullanamıyorum mk2 kartı ile kontrol etmeyi denedim ancak olmadı onda macro yazamıyorum onun için mach3 ile yapmaya karar verdim

Ekli dosyalar

• 20170715_162432.jpg
    20170715_162432.jpg
    321.3 KB · Görüntüleme: 31
Takım değiştirme yanlış görmüyorsam eğer hidrolik sistem. Ama sen step motorla pozisyonlama yapıyor demiştin değişiklik mi yaptın sistemde

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri