Mach3 Kullanımı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
mehmet bey mach ana ekrandaki
REFALLHOME,
TO GO,
MACHİNE COORDS,
,SOFT LİMİTS,
DWELL MODE,
CWMODE,
FEED HOLD
ikonları ne işe yarar.
cevabınız için şimdiden çok teşekkürler
saygılar

Mehbet bey szin direktifleriniz doğrultusunda makinam sonunda çalıştı fakat çizimleri yanlış yapıyor sizin dediğiniz settting sekmesi altındaki calbre tuşunu basıyorum sonra x eksenini seçiyorum bana x ekseni ne kadar uzağa hareket etti diye soruyor fakat hiç bir harekt yok acaba bir yerde ayar eksikliğimi var bahsettiğiniz otomatik ayar kısmını bir türlü kullanamadım.

Birde system hotkeys ayarlarını yaptım fakat klavyeden yönlendiremiyorum systtem hotkeys hakkında biraz bilgi verirmisiniz?Şimdiiden çok teşelkküler bilginize sağlı..

Motor Home/SoftLimits menüsünde;
Reversed : eksen hareketini tersine çevirmek için kullanılıyor,
SoftMax : Geçerli eksenin pozitif olarak maximum gidebileceği koordinat
SoftMin : Geçerli eksenin negatif olarak minimum gidebileceği koordinat
Slow Zone : Belirlediğimiz max. ve min. koordinatlara burada belirlediğimiz birim kadar yaklaşınca (koordinatı kaçırmamak için yada ani çarpma veya durma yapmamak için) yine kendi belirlediğimiz oranda hız düşümü yapar
Home Neg. : kullanadım tam olarak bilmiyorum...yanlış yönlendrmeyim.
Auto Zero : tahmin ettiğiniz gibi, otomatik sıfırlamaya izin verme yada vermeme...
Speed % : Slow Zone da belirttiğim birime gelince düşeceği hız değer olarak %desel giriliyor... Örnek: biz eğer Feedrate i yani F100mm./sn. belirtmişsek normal hızda ilerlemeyi, buraya %10 girdiğimizde F10mm./sn. yeye düşer....

Birim girdisini ilke önce üst menülerdeki config menüsünün altında SELECT NATIVE UNITS menüsünden mm yada inc cinsinden belirtmeliyiz....

Mehmet Bey' e ilave olarak

HomeNeg : Home gidiş yönünü değiştirmek içindir. Örnek olarak, mevcutta home yaptığınızda x ekseni için eksen sola gidiyorsa sağa gitmesi yada y ekseni için ileri gidiyorsa geri gitmesi için tada z ekseni için aşağı iniyorsa yukarı çıkması içindir.

Mehbet bey szin direktifleriniz doğrultusunda makinam sonunda çalıştı fakat çizimleri yanlış yapıyor sizin dediğiniz settting sekmesi altındaki calbre tuşunu basıyorum sonra x eksenini seçiyorum bana x ekseni ne kadar uzağa hareket etti diye soruyor fakat hiç bir harekt yok acaba bir yerde ayar eksikliğimi var bahsettiğiniz otomatik ayar kısmını bir türlü kullanamadım.

Birde system hotkeys ayarlarını yaptım fakat klavyeden yönlendiremiyorum systtem hotkeys hakkında biraz bilgi verirmisiniz?Şimdiiden çok teşelkküler bilginize sağlı..

Önce X ekseninin durduğu yeri işaretleyin. Calibre tuşuna basıp X eksenini seçtiğinizde ne kadar gitmesini istiyorsunuz der. Mesela 10 yazacaksınız, sonra Program Run sekmesine bakarsanız X ekseni mevcut ayarlarıyla 10 birime gidecektir. 10 birime geldikten sonra bir ekran daha çıkacak karşınıza burada da gerçekte ne kadar gittiğini soracak. İlk işaretlediğiniz yerle son durduğu yer arasını ölçeceksiniz. Diyelim ki 15 cm gitmiş. Buna göre program x ekseni steps per unit ayarınızı değiştirecektir.

Örnek olarak ortalama ayarlar şöyledir.

Miliniz 5 hatveli ve sürücünüz 1/8 çözünürlükte ise, steps per units = 160
" " " " " 1/16 " " " " " = 320
" " " " " 1/32 " " " " " = 640

Miliniz 10 hatveli ve sürücünüz 1/8 çözünürlükte ise, steps per units = 80
" " " " " 1/16 " " " " " = 160
" " " " " 1/32 " " " " " = 320

System Hoykeys Ayarları ise;

ÖRNEK OLARAK
X+ = 39 SAĞ OK TUŞU
X- = 37 SOL OK
Y+ = 38 ÜST OK
Y- = 40 ALT OK
Z+ = 33 PAGE UP
Z- = 34 PAGE DOWN

OLARAK AYARLADIYSANIZ VE MOTOR BAĞLANTILARINIZDA HERHANGİ BİR SORUN YOKSA HAREKET ETMELİ. FAKAT BİLGİSAYARINIZ DÜŞÜK KONFİGRASYONDAYSA TUŞLARA ÇOK GEÇ TEPKİ VEREBİLİR. BUNUN İÇİN ÖNCELİKLE DİAGNOSTİC MENÜSÜNDEN PULSE FREQUENCE DEĞERİNE BAKINIZ. EN AZ 25.000 VE ÜZERİNDE OLMASI LAZIM...

Moderatör tarafında düzenlendi:
gpeker2003 bey bu eksen kalibrasyonu için progrmam bir g kodu yüklemeliyim?
yaptıığım ,şlemler sırayla şöyle
mach3 açıyorum
loadgcode deyip roadrunneri yüklüyorum
sonra cycle start yapıyorum makina çalııyor

ama yanlış çiziyor

sonra settings sekmesine gidiyorum,calibrenin altındaki tuşa basıyorum
ve eksen seçenekleri geliyor x tik koyduktan sonra ok diyorum
how far x axis movement diye bir soru sanırım x eksenine kadar hareket etsin? dyor
100 yazıyorum ok diyorum hiçbir hareket yok
sonra ilk sekmeye dönüyrum cycle starta basıp kaldığım yerden devam ediyorum sonra pause yapınca bu sefer calibrasyon menusden how did far x axis sorusu geliyor sanırım x ekseni ne kadar uzağa gitti bu şekilde ayarı yaptım ama doğru yol bumudur? yoksa
hiç g kod yüklemden mi yapmaıyım.

Herhangibir g code yüklemene gerek yok.

Programı aç
Congif menüsünden Select Native units seceneğinden MM seçili olduğuna emin ol.
Tüm eksenleri sıfırla (Zero x, y, z düğmesinden)
Setting e git. X eksenini sec yine 100 yaz. Burada yazdıktan sonra x ekseni hareket etmeli.
Program Run a döndüğünde x koordinatının hareketini göreceksin
X ekseni koordinatı 100 e geldiğinde ikinci soruyu soracak. Yani ne kadar uzağa gitti sorusu.

Bunları sırasıyla atlamadan uygula. olmaması mümkün değil.

gpeker2003 bey; Motorlar klavyeden hiç hareket etmiyor. Calibrasyon'da dediğim gibi tüm işlemleri yapıyorum program run ekranında 100 e kadar geliyor fakat reelde hiç bir hareket yok acaba benim program crackli değil ondan olabilr mi? Çünkü herşeyi denedim.

Herkese paylaşımlarından dolayı teşekkür ederim. Mesleki olarak konuya çok uzak olmama rağmen kör olası, o çocukluktan gelen merak beni taa nerelere getirdi. Forumda birşey yazamama rağmen iyi takipçisiydim. Uzun süre ara verdikten sonra bir interface ve bir eksen için bipolar sürücü yapma işini bitirmeyi becerdim. Oldumu ondan bile emin değilim :confused: Mach3 ü kurup bağlantıları yapıp başına geçtim devrelerin üzerindeki ledler yandı, en azından onların kutuplarını doğru bağlamışım :D ama başka bir hareket yok. Bırakın lpt den sinyal almayı programda bir hareket yok zaten. Fotoğrafları yükleyebilirsem onları da göstereyim. Biri bana lütfen ilkokul 1. sınıf öğrencisine okuma yazma öğretir gibi, sadece motoru döndürecek kadar şu olayı bir açıklasın. Yoksa bu işteki şevkim kırılacak. Şimdiden teşekkürler.

Resimleri gönderemedim. Devreleri L297 L298 li devrelerden yaptım.

gpeker2003 bey Motorlar klavyeden hiç hareket etmiyor calibrasynda dediğim gibi tüm işlemleri yapıyrum program run ekranında 100 e kadar geliyor fakat reelde hiç bir hareket tyok acaba benim program crackli değil ondan olab,lrmi?çünkü herşeidenedim

önceki mesajınızda roadrunner i yükleyip çalıştığını ve yanlış yaptığını söylemiştiniz. yani eksenlerinizden üçü yada herhangibiri çalışıyor sanırım bu durumda. öncelikle manuel olarak 3 ekseniniz de hareket ediyor mu etmiyormu? ediyorsa calibrasyon da çalışmaması mümkün değil

calibrasyon da x harici bir ekseni deneyin bence.

Fotoğrafları gönderemedim.

Pin ayarlarına girdim. 2. pinden 9. pine kadar aktif hale getirilmişti. Bu işi yapmadan program boşta çalışmaz mı. İlk önce onu bir becerelim. Programın kuruluşunda bir hata olabilir mi acaba?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri