Mach3 kapalı çevrim

NewbieCNC

Üye
Herkese selamlar. Forumu uzun suredir takip etmekteyim. Verdiginiz bilgiler sayesinde 2 ay once kadar bir masa ustu cnc yaptım. 400x700 işleme kapasitesine sahip. Mekanik olarak hicbir sıkıntısı yok. 3 eksen TB6600 butunlesik kart ve nema 23 step motor kullanmaktayim. Guc kaynağım 30 vdc 17 amper potanslı.
Ancak bir sorunum var. Step motorlar için 3 adet encoder satin aldim. Forumdan ogrendiklerim ile baglantilarini motorlarin şaftlarına sorunsuz bir sekilde yaptim. Mach3 deki encoder pozisyon ile makine degerleri bindeliğe kadar tutuyor. Benim istedigim yolunda gitmeyen birsey oldugunda ( Takım bindirme, kesicinin kirilmasi veya talas yuzunden zorlanmalarda ) Mach3 un encoder degerlerini kiyaslayip programi durdurmasi. Bu konuyla ilgili gunlerdir arastirma yapiyorum. Macro ile bunun cozulebildigini yazanlar olmus ama VB script ile uzaktan yakindan alakam yok.
Bu konuyla ilgili yardimlarinizi bekliyorum.
Saygilar...

Sağlam soru olmuş tebrikler :D

Enkoder bağlantılarınız hakkında aha detaylı bilgi verir misiniz ? Enkoderleri nasıl mach3 ile ilişkilendiriyorsunuz

Encoderin A ve B uclarini her hangi input çıkışına, V0 ve Vcc uclarini da gnd ve 5v çıkışına bagliyorum. Mach3 icerisindende encoder ayarlarini yaptinmi encoder degerlerini okumaya baslayabilirsin.

Encoderin A ve B uclarini her hangi input çıkışına, V0 ve Vcc uclarini da GND ve 5v çıkışına bagliyorum. Mach3 icerisindende encoder ayarlarini yaptinmi encoder degerlerini okumaya baslayabilirsin.
Servo motorlarda bu yada benzer mantık ile bağlama şansımız var mı ? Ve her kontrol kartı ile mümkün mü bu ?

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Herkese selamlar. Forumu uzun suredir takip etmekteyim. Verdiginiz bilgiler sayesinde 2 ay once kadar bir masa ustu cnc yaptım. 400x700 işleme kapasitesine sahip. Mekanik olarak hicbir sıkıntısı yok. 3 eksen TB6600 butunlesik kart ve nema 23 step motor kullanmaktayim. Guc kaynağım 30 vdc 17 amper potanslı.
Ancak bir sorunum var. Step motorlar için 3 adet encoder satin aldim. Forumdan ogrendiklerim ile baglantilarini motorlarin şaftlarına sorunsuz bir sekilde yaptim. Mach3 deki encoder pozisyon ile makine degerleri bindeliğe kadar tutuyor. Benim istedigim yolunda gitmeyen birsey oldugunda ( Takım bindirme, kesicinin kirilmasi veya talas yuzunden zorlanmalarda ) Mach3 un encoder degerlerini kiyaslayip programi durdurmasi. Bu konuyla ilgili gunlerdir arastirma yapiyorum. Macro ile bunun cozulebildigini yazanlar olmus ama VB script ile uzaktan yakindan alakam yok.
Bu konuyla ilgili yardimlarinizi bekliyorum.
Saygilar...
Sessiz sedasız hemde, Maşallah

Uzmanlarimizdan bir cevap bekliyorum olumlu yada olumsuz. Eger mumkun degilse kapali cevrim surucu satin alacagim. Aslinda tezgahta adim kacirma vs bir sorun yok ama yapmisken evladiyelik bisey olsun istiyorum.

o encoder girişleri rotary encoder olmasın :D
mach3 de geri bildirim özelliği yok biliyorum.
servo sürücülerinin amacı bu, gitmesi gereken sinyali alır motora iletir encoder ile de gitti mi gidiyor mu gidecek mi naaptı diye yoklar eğer gitmesi gereken sinyal ile encoderden gelen sinyal eşit değilse sürücü hata verir

bu kontrol olayı mach3 de yok bildiğim kadarıyla olsa da fiyatı daha farklı olurdu kanımca :D

Elimdeki enkoderler US Digital E5 serisi optik enkoder. Mach3 Setting bolumunde enkoder degerleri okunabilmekte. Motorlari elle hateket ettirdigimde enkoder degerleri okuyabiliyor ama makine pozisyonu degismiyor. Benim istedigim sey ise enkoder ile motor hareketinin uyumlu olmasi. Madem mach3 Enkoderi okuyabiliyosa ya sadece enkoderi kaale alsin yada ikisinide senkronize calistirsin. Biliyorum harici bir surucu veya donanim olmadan bilgisayara cok agir bir yuk ve hatalar kacinilmaz ama sadece alarm vermesi veya acil stop yapmasi bile is gorur.

Son düzenleme:
Öncelikle bu işi servo motor kendisi verilen komut ile encoderden gelen bilgisi kontrol edip verilen görevi yapamadığında alarmı acıyor ve otomasyonumuz sistemi durduruyor..
Ramer türk abi(mustafa abi) veya mehmet köse abimiz bu işi yapabilirler diye düşünüyorum..

Bu iş macro ile yapılabilir. Bu tip bi sistem heindenhai sistemlerde kullanılmakta ve servo motor pozisyonlasa dahi tablaya bağlı cetvel ayrıca olcup ona göre sistem gerekli hassas pozisyonlamayı yaptırmakta..ayrıca eski borwerkler mesela toshiba sistemlerde de bu sekilde çalışmaktadır..

Macro ile yapılabilir..neden dersen arkada çalışan bir yapı gerekiyor motor pozisyon bilgisi ile encoderden gelen bilgiyi kontrol edip ona göre değerlendirip bu doğru veya değil seklinde cıkışdan uç alabilmek için..
Ben bu sekilde düşündüm yanlış olabilir denemediğim bir şey..

Sent from my LG-K430 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Bildigim kadariyla Mach3 un kapali cevrim calisan bir surumu daha var endustriyel makineler icin MachMotion adinda olmasi lazim. Bende mantiken bunun yapilabilecigini dusunuyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,888
Son üye
kalemx

Yeni konular

Geri