M03, M06, M09 Kodlarının Anlamları Nedir?

srkn43

Üye
sorum şu .vetricten aldığım g kodlarında en sonda m06 ve m09 başındada m03 oluyor bunlar ne anlama geliyor.ramerturk usta M3 spindle start M5 spindle stop demişti.ama vetriğin verdiği kodlarda M5 yok bunun görevini m06 veya m09 yerine getiriyor olabilirmi.M06 veya M09 spindle ı kapatırmı

G codes and M codes chart
M00Program Stop
M01Optional (Planned) Stop
M02End of program
M03Spindle CW
M04Spindle CCW
M05Spindle OFF
M06Tool change
M07Coolant #2 ON
M08Coolant #1 ON
M09Coolant OFF
M10Clamp
M11Unclamp
M12Unassigned
M13Spindle CW & Coolant ON
M14Spindle CCW & Coolant ON
M15Motion +
M16Motion -
M17Unassigned
M18Unassigned
M19Oriented spindle stop
M20-M29Permanently unassigned
M30End of tape
M31Interlock bypass
M32-M35Unassigned
M36-M39Permanently unassigned
M40-M45Gear changes if used, otherwise unassigned
M46-M47Unassigned
M48Cancel M49
M49Bypass override
M50-M89Unassigned
M90-M99Reserved for user

m09 türkçe anlamı nedir spindle kapatırmı

Vectric ne kullanıyorsun?
Belki program içinde ayarlanacak bir yer vardır yada postu editlemen gerekir.

Edit:
M09Coolant OFF : Ben soğutma diye biliyorum ama belki başka anlamı vardır kesin konuşmayım. Soğutma sıvısı metal işleme için.

M09 spindle kapatmaz diye biliyorum. Bunu sende deneyebilirsin. Eğer röle devreni düzgünce kurmuşsan Input ekranından M03 yazarak spindleni çalıştırabilirsin. M05 ilede kapanır. M09 kapatmaz.

vetric in bütün serileri var cut2d 3d aspire .yani demek istediğim en başta M03 var tamam spindle ı açtı varsayalım ama sonunda M05 yok

vetric in bütün serileri var cut2d 3d aspire .yani demek istediğim en başta M03 var tamam spindle ı açtı varsayalım ama sonunda M05 yok

Sıkıntı yok. hangi post ile alıyorsan onda az bi tadilat yaparsın olur biter. Daha olmadı G-code Text olarak açıp kendinde manuel ekleyebilirsin ama Postu editlemek en kolayı.

Post: Mac progrmlarının kullanılan makinaya uygun olarak G-code üretebilmelerini sağlamak için oluşturdukları Macro benzeri kod dosyası. Cam programları gerekli esnekliği sağlayabilmek için bu postlardan faydalanır. Böylece o Cam programını kullanan kişi kendi makinası listede yok ise bile benzer bir makinanın postundan faydalanarak uygun kodları üretebilecek post u hazırlayabilir.

simdi cepten yazıyorum eve gidince buraya küçük bir g kodu yazayım bi inceleyin isterseniz

config-general config menusunde turn off spindle işaretli zaten m05 e gerek yok sanırım.
ekleme : program sonuna konan M47 programı en başa döndürüp yeniden çalıştırıyor kodları.M30 programı sonlandırıyor ve en başa gelip bekliyor.Ports and pins-spindle setup bölümündeki general parameters bölümü ise spindle rölesinin açma-kapama zamanını belirliyor,1 ise 1 sn. (bana 1 sn uzun geldiği için o değerleri 0 yapıyorum ve 1 sn. den daha kısa zamanda açılıp kapanıyor.

Son düzenleme:
M00-> Program duraklatma
M01-> İsteğe bağlı program duraklatma
M02-> Program Stop
M03-> Spindle saat yönü dönüş komutu
M04-> Spindle saat yönü tersine dönüş komutu
M05-> Spindle stop
M06-> Takım değiştirme komutu
M08-> Soğutma suyunu aç
M09-> Soğutma suyunu kapat
M30-> Program sonu
M98-> Alt program çağır
M99-> Alt programdan geri dön

İlave olarak;

M07 Sprey soğutma aç
M09 Tüm soğutma sistemi kapatma (M07-M08)
M47 İlk satırdan programı tekrarla

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri